Има привкус на триумф в твърдението на Владимир Путин пред Financial Times, че либерализмът е отживелица. Откакто се завърна на власт през 2012 г. руският президент се опитва да подкопае либералния западен ред. Въпреки това победният му вик е кух, пише британското издание.
Либералната, пазарно-ориентирана демокрация си остава организационният принцип в повечето непетролни държави с най-висок жизнен стандарт, като е жизненоважна за динамизма, който доведе до техния просперитет.
Въпреки това изявлението на Путин е сигнал, че западните политици трябва да ускорят усилията си за защита на либералните ценности от предизвикателството на популистки националисти, тъй като то е реално.
Глобалната доминация след края на Студената война на Америка и ЕС, и на системата, която те представляват, е отминала. Отчасти предизвикателството идва отвътре. Коментарите на Путин са в съзвучие с европейски националисти като Марин Льо Пен, Виктор Орбан и Матео Салвини, а така също и с бившия съветник на Тръмп Стив Банън.
В действителност, със своите мита и пренебрежение към многостранния подход в международните дела, американския президент Доналд Тръмп е, може да се каже, по-голяма заплаха за единството на либералния Запад, отколкото руския му колега. Триумфът на Путин обаче е неоправдан.
Не целият либерализъм е под заплаха. Превъзходството на частното предприемачество и свободните пазари (поне в рамките на отделните нации) в създаването на богатство не е сериозно подкопано. Това, което е изложено на риск, са отворените граници и ценности като социалната толерантност, индивидуалните права, демокрацията и върховенството на закона.
Най-успешната смесица на пазарна икономика с нелиберална политическа система е не Русия, а Китай. Икономическата система на Путин се представя слабо в последните години. Средногодишният растеж, откакто той се върна в Кремъл, е оскъдните 1,1%, благодарение на неуспеха му да диверсифицира стопанството извън природните ресурси и на западните санкции заради военната намеса на Москва в Украйна.
Реалните доходи на домакинствата спадат пет години поред. Традиционната годишна телевизионна пресконференция на Путин показа, че на руския президент му е все по-трудно да удържа общественото недоволство. Малцина чуждестранни лидери сочат Русия като модел.
Макар Америка вече да не се радва на изключителност в сравнение със Стария свят, бедните и потиснати народи по света все още гледат предимно към САЩ и Европа, не само защото са богати, но и защото се възприемат като убежища на свободата. Русия не е магнит нито за бедните, нито за чуждите инвеститори.
Ясно е обаче, че има разочарование сред западните избиратели от либерализма. Финансовата криза засегна доверието в икономическата система и в политическите и бизнес елити. Тя катализира усещането, че твърде много хора загубиха от глоблизацията и имиграцията. Популисткият отговор обаче – да се спуснат бариерите – е неправилен. Търговските войни са склонни да преминават в реални.
За да обуздаят популизма, системните партии трябва да приемат на сериозно оплакванията на гласоподавателите и да намерят иновативни начини да им отговорят. Западните правителства трябва да гарантират, че богатите и мултинационалните корпорации са обложени справедливо, и да ограничат прекомерното заплащане на ръководителите.
Те трябва да инвестират в услуги и инфраструктура, и в образование на работната сила, за да се справи тя в света на роботите и изкуствения интелект. Правителствата трябва и да приемат, че се неизмеримо по-силни и влиятелни, когато обединяват суверенитет в институции, базирани на правилата и ценностите.
Brexit, подобно на изолационизма на Тръмп, е притеснителна стъпка назад. Задачите не са лесни или обичайни, но и не са невъзможни. Вдъхването на нов живот на либерализма е най-добрият начин да се разкрие безплодието на мирогледа на Путин и подобните му.
преди 5 години Либерализмът се провали с гръм и трясък, но защитниците му са супер агресивни и си бранят хляба с цената на всичко срещу хората. Либерализма предизвика последната финансово-икономическа криза и промени модела на икономиката по начин, който я затрива. Но НЯМАТ ДОБЛЕСТ да си направят критичен анализ и признаят. Много по-лесно е да търсиш врага - къде - в Русия, разбира се! Времето върви стремглаво срещу либерализма, а те злостно се заяждат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Наистина либерализма не е отживелица, той се превърна в най-голямата диктатура на нашето време. Дали не е на път да се превърне в платформата на която ще стъпи хомонацизмът за да продължи да налага насила неща, които хората и обществата никога няма да приемат? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години http://***.kremlin.ru/events/president/news/60836 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Британците да си гледат ОО-стровчето и да си подредят първо накъканата къщичка, преди злорадо да обесняват на гусин Путин, от къде изгрява слънцето. Камерън ги прати за зелен хайвер на референдум, за да отклони недоволството от собствените провали на своето правителство към ЕС и имигрантите от него. Е какво решихте островитяни!? Нещо промени ли се за добро във или извън ЕС - абсолютно нищо. Метнаха им една дъвка, за да могат консерватори и либерали да си подхвърлят топката.Сега от Обединено кралство може да станат Разиденено - Шотландия в ЕС, Северна и Южна Ирландия също и накрая само Англия и Уелс ще се водят Великобританния - смях в залата.... Могат също да попитат Тони Блеър, който излъга за Ирак и обречи хиляди на война, глад и смърт - какво е демокрация, за да сравняват с войствената политика на г-н Путин. В англичаните тепърва ще се трупа много, много гняв от ситуацията и колкото Джонсъни и Монсъни да се мъчат да обвиняват за това ЕС, накрая всичко ще си дойде на мястото. Вече втора статия за изказването на Путин във ФТ, поне вземете го пуснете да го прочетем тук, че да знаем какво точно е казал или шефовете на ви дават :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Превъзходството на частното предприемачество и свободните пазари (поне в рамките на отделните нации) в създаването на богатство не е сериозно подкопано==Да са свободни, колко да са свободни тия пусти пазари и какво точно ще да е туй превъзходство, на частното предприемачество ?List of Countries as a % of GDPAustria 51%Czech Republic 43%Denmark 58%France - 56%Germany 45%Greece 52% Ireland 48%Italy 50%Slovenia 51%Spain 45%Sweden 51% United Kingdom 49%...Само БГ, по-светци и от римския папа 34%https://en.wikipedia.org/wiki/Government_spending#As_a_percentage_of_GDPKато добавим към пейзажа и 10 години облекчения - количествени, лихвени, биологични и т.н. и ... той пазара oстана само в статиите на пазарните анализатори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години И кво е предложението ? Който не е с Путин го застрелваме на някой мост ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Путин не им е икономически проблем на тях, ами китайската комунистическа партия, която в Давос се обяви за гарант за либералната глобална търговия. докато в същото време Перчема го дава изолационист. Да плачеш ли да се смееш ли - ККП либерали, републиканската партия - изолационисти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Либерализъм в икономика е едно нещо.Либерализъм в социалните отношения - съвсем друго.Първото води до икономически просперитет, ако бъде надзираван от силни регулатори.Другото - в неговата развита крайност - води до морален упадък на нациите, което рано или късно ще доведе и до тяхното икономическо падение. Примери в историята - много... от Рим, чак до наши дни... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Що така се превъзбудиха тия колоси на либералната мисъл от изказването на треторазрядния диктатор Путин? Да не би да им закачи изтъняващата струна? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар