Горките европейски банки. В продължение на години те са в отстъпление, губейки бизнес на своя почва за сметка на конкурентите си от Wall Street. Сега полето на битката се измества, но това, което изглежда като възможност да се спечели територия може да се окаже противоположното, пише Елиза Мартинуци за Bloomberg.
В банкирането на едро преследването на растеж се премести извън трейдърството (където приходите се свиват) към по-малко бляскавия бизнес по подпомагането на компании с ежедневните им трансакции. По-високата възвръщаемост от бизнеса, помагащ на компаниите да управляват кеша си и да осъществяват по-бързи разплащания, привлича всички – от Goldman Sachs до предприемачи в областта на финансовите технологии.
Лесно е да видим защо. До 2020 г. пазарът на облигации, в продължение на години най-големият двигател в индустрията на ценните книжа, ще бъде задминат от банкирането при трансакциите, сочат предвиждания на Oliver Wyman and Coalition. Догодина приходите от управлението на кеша, плащанията и търговското финснсиране за корпорациите може да достигнат 102 млрд. долара спрямо 101 млрд. долара приходи от търговия с облигации и валути. Разликата се очаква да расте.
Осуетени от вялия икономически растеж и рекордно ниските лихви, които потискат маржовете, европейските банки бяха неспособни да се конкурират с американските при търговията и на капиталовите пазари. Това се очертава да се случи и при трансакционното банкиране.
Да вземем един ключов индикатор за вероятния успех на банките в поддържането на съществуващия и печеленето на нов бизнес в тази област – технологичните разходи. Банките на Стария континент насочват около 11% от приходите си към информационни технологии, показват данни на BCG Expand и Rubin Worldwide. Макар това да е сравнимо с процента при американските банки, продажбите на европейските кредитори се свиха, за разлика от тези на щатските.
Приходите на най-големите банки при трансакционното банкиране в САЩ се повишиха през последните две години – от 3% при Citigroup до 13% при JPMorgan Chase, докато в Европа те спаднаха – от 2% при BNP Paribas до 16% при Deutsche Bank. Изключение сред европейските банки е HSBC, която отчете 12% ръст на приходите, подкрепен от азиатския й бизнес.