Богатите стават все по-богати. Този рефрен вероятно ще продължи да се повтаря, след като главният икономист на Deutsche Bank посочи, че пропастта между заможните и бедните в САЩ се разширява, пише Марк Дикамбър за MarketWatch.
Торстен Слок от Deutsche изтъква, че разпределението на богатството между домакинствата в САЩ е станало още по-неравномерно през последното десетилетие, като най-богатите 10% са притежавали 70% от богатството през 2018 г. (60% през 1989 г.), според скорошно изследване на Федералния резерв.
То разкрива, че най-богатият 1% притежава 32% от богатството (23% през 1989 г.) По-конкретно Фед констатира, че увеличението на дела от богатството за горните 10% е в резултат от увеличения им дял в активите – от 55% на 64%.
Според Слок финансовата криза е изиграла значителна роля за неравенството. Заради нея Фед понижи лихвите, което вкара много лесни пари в ръцете на богатите. „В отговор на финансовата криза Фед намали лихвите, което вдигна цените на жилищата и акциите през следващото десетилетие”, казва Слок.
„Друга последица от финансовата криза бе пониженото ниво на собственост на жилища и акции сред домакинствата.” Жилищата са с най-голям дял в собствеността на домакинствата и бяха засегнати по време на рецесията от 2008-2009 г.
Нивото на собственост на жилища през първото тримесечие на 2009 г. е било 64,2%, което е под средната стойност от 65,2% за периода от 60-те насам.
„Така че до някаква степен източникът на увеличеното неравенство е политиката на Фед, но липсата на промени във фискалната политика относно преразпределението също е изиграла роля”, казва Слок.
Акциите преживяха невероятен ръст след кризата – Dow Jones нарасна с близо 300% от дъното си през март 2009 г., S&P 500 се повиши с 325%, а Nasdaq скочи с 535%.
Много хора обаче не участваха в борсовия подем след кризата. Освен това нивото на собственост на жилища не се увеличи заедно с акциите.
„Може да обобщим, че цените на акциите и жилищата нараснаха, но те останаха в ръцете на по-малко домакинства, което усили неравенството”, обяснява той.
Неравенството отчасти вдъхнови конгресменката от демократическата партия Александрия Окасио-Кортез, която предложи налагането на масивни изравняващи данъци за свръх богатите.
Нейното радикално предложение от януари за 70% данък върху заможните раздели Вашингтон. Неравенството също така ожесточи дебата за достойнствата на капитализма – туптящото сърце на американската финансова система.
Милиардерът Рей Далио заяви, че капитализмът вече не работи за повечето американци, добавяйки, че растящото неравенство създава несигурна среда, като прави паралел с икономическите и социални катаклизми от 30-те.
Не е ясно как ще изглеждат следващите десет години, но някои твърдят, че ще е нужна комбинация от монетарна и фискална политики, за да се съкрати зейналата пропаст при доходите.
преди 5 години Пак се изcpa на метеното. Такива комплексирани *** като теб с лопата да ги ринеш в Максуда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години То който много се отваря го яде дебелия рано или късно! Днес си квалифициран специалист утре си в бюрото по труда за безплатна преквалификация или в ТЕЛК за квалификация...колелото се върти и ако днес си в топ един % утре може и да в църквата на опашката за супа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Ами разбира се, че няма да иска. Само баламите бачкат. "Така е, само васалите, слугите и робите бачкат.И идейните б***лъци !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Американската младеж не иска: Made in USA"---Ами разбира се, че няма да иска. Само баламите бачкат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аз не виждам нищо лошо в подобно неравенство понеже съм квалифициран специалист, а не проост и мързелив ***, който само завижда на всички, които са нещо повече от него.Трябва да има неравенство вкарано в някакви граници. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Знам де, руснаците са най-най-най... Много ще им помогнат новите подводници, когато приходите им от изкопаеми горива понамалеят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Доказумеми факти !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Американската младеж не иска: Made in USAИскат да са адвокати, социолози, политолози, ПиАр-и, меринджеи, маркетолози и пр.Американците се опитват от чертеж на подводници 4-то поколение да облекат нещата в метал,ама не им стигали 2000 квалифицирани работници (т'ва не ви е колело Балкан).А руснаците приключиха чертежите на 5-то поколение подводници.Вече плават 4 и 4+ ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Щом искате повече "Made in USA", ще трябва да се примирите с неравенството. Само със средна класа производство на битови стоки не може да се прави. А където има нископлатен труд, там и капиталистите разбогатяват. Несправедливо, нали? Ама това е положението. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Политиката на Фед е задълбочила неравенството в САЩ Какво казват ингилизите:Ако нещо кряка като ***, движи се като *** и изглежда като *** - значи е ***.Още газ на зелената печатница и стой та гледай как се избиват с патлаците си взаимно за средства за оцеляване! отговор Сигнализирай за неуместен коментар