IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коя е най-важната цифра, описваща климатичните промени

Ако можем да определим социалната цена на въглеродния двуокис, това би очертало интелигентните политики в сектора

09:30 | 19.05.19 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

„Ще има огромно преструктуриране на богатството”, посочва Хсианг. „Това е най-голямото откритие на климатичната икономика през последните няколко години. Изследването и на най-малките региони разкрива победителите и губещите. Мнозина не бяха склонни да дискутират тези открития, но вече трябва да погледнем неравенството право в очите.”

Социалната цена на въглерода обикновено се пресмята като конкретна цифра. В това има логика, тъй като щетата от тон въглерод, изпуснат на едно място, се разпределя по целия свят. Миналата година обаче Катарине Рике - учен, изучаващ климата - публикува социалната цена на въглерода в различни държави.

Индия се оказва големият губещ. Не само че бързорастящата ѝ икономика ще се забави, но тя си е гореща страна, която ще пострада много от затоплянето. „На Индия се пада над 20% от глобалната социална цена на въглерода, при положение, че страната допринася малко за глобалните емисии на въглерод”, изтъква Рике. „Това е сериозен етичен въпрос .”

Оценката на глобалната цена на въглерода повдига и един труден въпрос: Как оценяваме бъдещите щети? Колко трябва да инвестираме сега, за да помогнем на децата и внуците си да избегнат страданието. Това често е обект на разгорещени дебати сред икономистите.

Стандартен инструмент в икономиката е нормата на дисконтиране, за да оценим колко трябва да платим сега, за да получим възвръщаемост след години. Колкото по-голяма е тази норма, толкова по-малко е настоящата стойност на бъдещите ползи. Уилям Нордхаус, който спечели Нобеловата награда за икономика през 2018 г. за моделите си за оценка на макроикономическите ефекти от климатичните промени, използва норма на дисконтиране от 4% годишно. Относително високата норма сочи, че трябва да инвестираме консервативно. Основополагащ доклад на британския икономист Николас Стърн от 2006 г. пък използва норма на дисконтиране от само 1,4%, заключавайки, че трябва да започнем да инвестираме много повече, за да забавим климатичните промени.

Тези изчисления имат и етично измерение. Богатите страни, чийто просперитет се базираше на изкопаемите горива имат задължението да помогнат на по-бедните. Победителите от климатичните промени не трябва да изоставят губещите. Също така ние дължим на бъдещите поколения нещо повече от финансовите съображения. Каква е стойността на един свят, освободен от заплахата от катастрофални климатични промени – свят със здравословни и процъфтяващи естествени екосистеми?

Последна актуализация: 09:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 0 rate down comment 0
Императорът
преди 5 години
Аз извадих поне около 4 довода в защита на моята теза... ти имаш ли друг довод, освен да наричаш хора, чието интелектуално ниво и чиито знания са недостижими за тебе: "*** неандерталци"?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 0
vstoykov
преди 5 години
Европейските етатисти искат данъци, с които да облагат горивата и да влизат в бюджета на ЕС директно!Гласувайте за народни представители, които са против това!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
khao
преди 5 години
баце, ти си обида за вековете човешка цивилизация и прогрес .... вече летим в космоса, но по земята още се раздат малoyмни неадерталци като теб ... че и със самочувствие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 1
dzk
преди 5 години
Отговора на въпроса е: 42
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 16
Императорът
преди 5 години
Първо - няма никакви реални доказателства, че затоплянето не е част от естествен климатичен цикъл, напротив - доказателствата са по-скоро в обратна посока. Второ - ВЕИ могат да станат единствен енергиен изочник само в мечтателските сънища на някое 8-годишно хлапе - и не след 12 години, но когато и да било. Според мене няма шанс да станат и 38% даже. Трето - да се говори за потенциални "икономически щети" отстрана на хора, които се опитват да сринат индустрията, енергетиката, дори животновъдството, е малко нагло. Четвърто - не виждам никакви реални ЕСТЕСТВЕНИ мерки за борба с, дори не се говори за. Защо не се засаждат гори? Защо не се възстановяват съществували водни басейни - вътрешното море Чад, Аралско море и т.н. ? Това ще създаде по-влажен и хладен микроклимат в големи региони и ще разкара от океанът излишната вода, щото нали и това било проблем - океанското ниво щяло да се качи - с някакви сантиметри, ама и това било ного страшно !!! Е, само напълването на Каспийско море до океанско ниво, ще отнеме 3 см от Световния океан !!! Водата не се променя като общо количество - но само се сменя местоположението и. Аз мисля - като излязат на протест екоталибани - директно да ги мобилизират - с лопати и млади фиданки - да засадят една нова гора - така ще има някаква файда от тях... ако не - да си набият по една коркена тапа отзад, че и те отделят парникови газове през изходящите си отверстия като се наплюскат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
Shadow1
преди 5 години
Броя на ЕКО-активистите може би ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 14
Императорът
преди 5 години
Най-важната цифра е IQ-коефициентът на новата лидерка на екоталибаните - шведската тийнейджърка с ментални увреждания: Грета Незнамсикоя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 7
zelka007
преди 5 години
хммм ... и на мен ми е било интересно , защо дават постоянно трибуна на разни икономисти от калифорнийския университет , чикагския университет ... па и нобел им дават за икономика ... а не се обръщат към корифеите по световна икономика например от свищовския и библиотекарския ... има някаква неправда и дискриминация ... тук не споменавам кратките и ясни мнения от по няколко реда на форумните икономически титани :))) , които могат да дадат насока с ясно формулирани тези на целият свят и да доведат до небивал всеобхватен просперитет и благоденствие в планетарен мащаб ... което пак е дискриминация ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 11
studioaa
преди 5 години
Не разбирам защо една фалшива цифра от един фалшив експериментален климатичен модел е по-важна от останалите също фалшиви цифри от същия модел. Няма такова нещо като най-истинна лъжа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още