IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Златният бизнес с фалшивите сертификати

Този престъпен бизнес генерира близо 4 трлн. долара годишно, твърди управителят на NQI за Източна Европа Иван Савов

22:32 | 19.04.19 г.
<p>
	Илюстрация: Pixabay</p>

Илюстрация: Pixabay

Фалшивите сертификати придружават фалшивите стоки в маршрутите им из целия свят, като генерират годишни приходи от до 4 тлрн. долара годишно.

„В последната година говорим за до 10% от брутния продукт на планетата. С част от тези средства могат да се разрешат глобални проблеми като този с климатичните изменения например“, заяви Иван Савов, управител на NQI за Източна Европа Иван Савов и председател на Европейската федерация на акредитираните сертифициращи органи и на Европейски институт за риск политика, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

25 май 2018 г. бе крайният срок за влизане в съответствие с изискванията на регламента на GDPR, посочи специалистът. 

"В европейски мащаб имаше паника от януари месец 2018 г за привеждане в съответствие. Постепенно започна влизането в норма. В България сме като навсякъде. Германия се движи малко по-напред  това отношение", поясни той.

"Националният регулатор, в случая Комисия за защита на личните данни, контролира прилагането на закона на пазара, вкл. и на регламента GDPR. Акредитацията е процес, при който се удостоверява компетентност на сертифициращите органи, които трябва да оценяват съответствието на фирмите спрямо регламента".

Някои клиенти имат 200 000 доставчици в света, поясни Савов. „Процесът по акредитация не е приключил заради различия. Предстои изчистване на модела“, допълни той.

Според него киберрискът е вторият по големина стратегически риск в глобален мащаб след климатичните промени.

Съществува пълна имитация на даден сертификат - валидни сертификати за други фирми или сертификати на несъществуващи фирми, разкри Савов порочната практика с фалшивите сертификати, стоки, продукти и услуги. „Т.е. степента на фалшифицираност е огромна и е вид организирана престъпност. 20-60 трлн. долара са в офшорни сметки", изтъкна той.

"На прага сме на въвеждането на един инструмент, който ще увеличи репутацията на акредитираната сертификация в света. Той ще улесни развитието на бизнеса и ще намали действието на организираната престъпност в областта на фалшивите стоки, продукти и услуги. Базата данни ще включва само фирми, които са сертифицирани от акредитирани органи за сертификация. Ще е налична информация за техните имена и активния статут на сертификатите, които те притежават. Данните няма да се продават. Засега са само сертификати на системите за управление. На втора фаза ще бъде към лабораториите например".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още