След САЩ и Русия напуска Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, но изявленията на европейски политици сочат, че няма да се върнат времената на студената война, пише в свой анализ руският „Комерсант", цитиран от БТА.
Вестникът припомня изявление на президента Владимир Путин в събота, че решението на Москва е огледален отговор на мерките, предприети от Вашингтон. Путин вече нареди на военния си министър Сергей Шойгу да започне разработването на забранени досега класове ракети, отбелязва изданието.
„Стъпките, предприети от Русия и САЩ, погребаха не само ДРСМО, но и цялата система за контрол над въоръженията, формирана вследствие на Студената война. Тя спира да съществува не само защото е остаряла, но и защото администрацията, дошла на власт във Вашингтон, не вижда никаква полза от нея", се казва в статията.
Според експерти на „Комерсант“ обаче в Европа най-вероятно няма да последва нова оръжейна надпревара - ще се противопоставят и европейците, нежелаещи ядрени ракети на своя територия, и Конгресът на САЩ, който не иска да я финансира.
Два фактора затрудняват преговорите за договора, посочва пред РБК политологът Фьодор Лукянов. Първо, степента на доверие и взаимно разбиране между руските и американските дипломати и военни рязко е спаднала дори в сравнение с периода на студената война. Второ, глобалният контекст днес е доста различен - Русия и САЩ си остават основните ядрени сили, но атомни оръжия притежават много повече страни.
Експертите в Русия сметнаха реакцията на Кремъл след действията на Вашингтон за „доста умерена", пише „Ведомости“, цитиран от BBC.
Най-важното е, че Москва обеща на Европа да не разполага ракети със среден и малък радиус, докато не го направят САЩ - точно това всъщност искаха европейците, изтъква аналитикът Константин Макиенко.
Изявлението на Кремъл означава, че стратегическата стабилност за него не е само актуален, а суперактуален въпрос, смята Фьодор Лукянов, говорил и пред „Ведомости". „С досегашния модел на отношения е приключено. Временното спиране на договора означава, че Русия, както се и очакваше, не смята да изпълнява никакви искания на САЩ", казва той.
Русия почти е готова да излезе от договора - достатъчно е да пренесе на суша ракетите си с морско базиране, смята всекидневникът.
Отказът на САЩ, а след тях и на Русия от опитите за реанимиране на договора връща света във времена, в които едва ли бихме желали - белязани със страх от ядрена война, реална възможност за такава война, перспективи за оръжейна надпревара, пише „Ведомости" в редакционен коментар на същата тема.
Изданието признава, че Москва е постигнала локална дипломатическа победа, изчаквайки Вашингтон пръв да заяви, че напуска договора. „Сега ще е трудно да се хвърли вината на Русия. Това обаче е локална победа на фона на глобалната загуба, каквато ще е отказът от опитите за спасяване на договора, щом градусът на агресията в света неспирно расте и става нова норма", пише вестникът.
Според „Ведомости" при прекратяване на международните договори за ядрена сигурност ще е неизбежна нова фаза в оръжейната надпревара. Това ще накара Русия да концентрира ключовите си финансови и материални ресурси в отбранителната сфера и крайно ще затрудни усилията й за технологически пробив в мирните икономически отрасли.
Но демонтирането на системата за международна сигурност ще позволи на Кремъл за пореден път да разиграе картата с послания за „обсадена крепост", за сплотяване пред външната опасност и да обоснове свиването на разходите за човешки капитал с тезиса „ракети вместо масло", заключава "Ведомости".
С подобни решения ръководството на САЩ просто си развързва ръцете за бъдещи времена, без да предприема незабавни действия, подчертава наблюдателят Андрей Кортунов пред онлайн изданието „Знак".
Спокойното отношение на Москва към бъдещата „кончина" на договора се дължи и на факта, че тя няма да предизвика незабавни неблагоприятни последици за Русия. Защото САЩ нямат възможност бързо да произведат и да разположат в Европа наземни ракети със среден и малък обсег, докато „според различни косвени признаци Русия разполага с далеч по-напреднал ресурс от технологически разработки в тази област", добавя експертът.
преди 5 години Глупости. Ядрените оръжия са стратегически. Силата им е в това да ги имаш, не да ги използваш. В момента в който ги пуснеш в употреба, вече няма победители и победени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако американците имаха по-добри оръжия от руснаците досега да са ги нападнали.Ще им трябват 15-20 г за да ги настигнат,но не се знае тогаваруснаците дали няма да са станали още по-добри......така ,че скоро войнаняма да има.Не се знае икономически икономиката на САЩ дали ще издържи дотогава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Така и не разбрах как ще изглежда новата оръжейна надпревара :-/Само да не нацвъкат ракетни бази в прифронтовите държави, че ние тука сме стабилна мишена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар