IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Случаят "Кашоги" - камъкът, който размъти международните води

Ще бъде ли разрушено дългогодишното приятелство между Вашингтон и Рияд?

08:22 | 21.11.18 г. 9
<p>
	Принц Салман и Доналд Тръмп. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Салман и Доналд Тръмп. Снимка: Ройтерс

През последните няколко дни американският президент Доналд Тръмп е изправен пред силен вътрешнополитически натиск да наложи наказателни мерки срещу Саудитска Арабия.

За Вашингтон това може да се окаже нож с две остриета, ако все пак настрои срещу себе си саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Това би довело до две нежелани геополитически последици, пише енергийният анализатор Кирил Видершофен за Oilprice.com. 

Все още пресният случай с убийството на арабския журналист Джамал Кашоги продължава да намира място сред заглавията на антисаудитските медии и да служи като оръжие за дипломатическата офанзива на Турция, Катар и Запада, очертавайки най-голямата американско-саудитска криза от десетилетия.

Американските политици са се фокусирали върху позицията на саудитския престолонаследник, базирайки се на все още недоказани твърдения за прякото му участие в убийството на Кашоги. В такъв момент Доналд Тръмп се озовава в единия ъгъл на ринга, борейки се директно с кралството.

Досега администрацията на американския президент се въздържаше да коментира възможността за пряко участие на Салман в престъплението в Анкара, но въпреки това наложи санкции на длъжностните лица от арабското кралство, за които е доказано, че са замесени в убийството.

Напрежението расте и вътре в самата Саудитска Арабия. Представители на местната власт заплашиха, че Рияд ще отговори подобаващо, ако бъдат наложени санкции на членове на кралското семейство.

Идеята, че офанзивата на Запада срещу арабската страна цели да принуди нейния държавен глава Салман ибн Абдулазиз ас-Сауд да отстрани своя син от власт, изглежда нереалистична.

От гледна точка на текущото положение вътре в самото кралство и в арабския свят подкрепата, събрана през последните седмици от саудитите и техните съюзници Обединените арабски емирства, Бахрейн, Египет, Йордания и Ливан, е сигурна.

Никоя арабска страна няма да позволи управляващ престолонаследник да бъде свален от власт от неарабска държава.

Вътре в Саудитска Арабия настроението е пределно ясно – никой не трябва да закача принц Салман. За разлика от актуалните дискусии в западния свят, тук няма явни признаци за нарастваща опозиция срещу управлението на Мохамед бин Салман.

И все пак известна опозиция има, въпреки че в момента се чува трудно. Консервативните елементи в арабското управление, подкрепени от бивши високопоставени кралски особи, дебнат за всеки момент на слабост, за да се възползват да ударят там, където най-много боли.

В момента три основни фактора могат да доведат до вътрешнополитическа нестабилност: бъдещето на принц Салман зависи от успеха на диверсификацията на саудитската икономика, премахването на зависимостта от петрола и прилагането на някои трудно изпълними, но силно необходими промени, за да се изгради бъдеща перспектива за многобройното подрастващо население на страната.

Последна актуализация: 08:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 10 rate down comment 1
Ivel
преди 6 години
В този казус, най ми харесва позицията на турчина, бърка им в *** на американците, щял да прави международно разследване за убийството. Обяснението на Тръмп изглежда като извинение към Реджеп Таип Ердоган, нещо като добре де хвана ме по долни ***, какво да правя сега, трябва да продължим някък напред. Ето така се прави външна политика. Нашите политици има много път да извървят до такова поведение. Не казвайте само че това е позволено сао на големите, вижте Орбан, той прави същото без да е кой знае какъв фактор, просто използва всяка една ситуация по предназначение а не ги пропилява като нашите ска$паняци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 1
dakl
преди 6 години
Казват , че който плаща той поръча музиката, а саудите подписаха наскоро със САЩ договори за 110 милиарда долара , протоколи за намеренията , за още почти 300.И смятате че американците ще се откажат от тези оръжейни сделки за накакво си убийство , като самите те са причинили смъртта на почти един милион иракчани?Едва ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 23 rate down comment 2
ABBA
преди 6 години
Случаят "Кашоги" - камъкът, който размъти международните води T'ва буря в чаша вода!Виж убитата котка на сем. Скрипал!!!! Ооо дипломати фър'чаа натъй-натъй!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 6
Стефчо
преди 6 години
Е.ати промития сороспийски мозък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 26 rate down comment 2
Стефчо
преди 6 години
по тоя повод...Тоя Салман води пълномащабна война в Йемен от години, избиха маса невинни, докараха им масов глад, обаче т. нар. Запад се е загрижил за тоя Кашоги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 5
TomaNeverni
преди 6 години
Какви демократически принципи какви пет лева.САЩ ежедневно убиват невинни хора , защо да им пука за някъкъв ислямист
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 2
pioner
преди 6 години
Е поне докато САЩ не превземат поне 50% от пазара на петрол нама да се карат със Саудитска Арабия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 2
george353
преди 6 години
С изявлението на Тръмп от вчера, щатите станаха съучастник в убийството на Кашоги и изхвърлиха всички демократични принципи на бунището, "Im not going to destroy the world economy, and Im not going to destroy the economy for our country by being foolish with Saudi Arabia."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още