Три седмици след като колумниста на Washington Post Джамал Кашоги изчезна в саудитското консулство в Истанбул, не лидерът на свободния свят оглави международното възмущение спрямо увеличаващите се доказателства за неговото убийство, а президентът на Турция.
Според Реджеп Ердоган всяко едно прикриване на истинските извършители на подобна дивашка атака „би било оскърбление за съвестта на човечеството“.
Контрастът с по-хладната реакция на американския президент Доналд Тръмп – той каза, че Ердоган е бил „доста суров със Саудитска Арабия“, подчертава промените в световния ред след Студената война. Глобалното лидерство на Вашингтон отслабва, както и неговото насърчаване на т. нар. основаваща се на ценностите външна политика, посочва Bloomberg в свой материал.
Това е илюстрирано и от естеството на убийството на Кашоги – извършено от държавни представители на американски съюзник на територията на друг.
Според Чарлс Рийс, бивш дипломат от кариерата, който е служил в Ирак и Европа, е видно, че САЩ играят все по-малка роля в случващото се по света, отколкото през 90-те години.
Това е видно и в Близкия изток, където политическите сблъсъци около аферата „Кашоги“ повдигнаха въпроса дали Саудитска Арабия може да се превърне в следващия геополитически играч в региона, който да се изплъзне от американската хватка.
Погледнете събитието в събота, на което Турция ще бъде домакин на среща на върха с лидерите на Русия, Германия и Франция, посветена на темата за връщането на мигранти в Сирия. САЩ няма да са там. По същият начин Вашингтон липса от основните преговори за слагането на край на 7-годишната сирийска война, в които участват Русия, Иран и Турция.
Египетският президент Абдел Фатах ал Сиси, който дойде на власт след военен преврат през 2013 г., ограничи зависимостта на страната си от САЩ, купувайки руски оръжия. По-рано този месец той подписа споразумение за стратегическо партньорство с руския президент Владимир Путин в Москва и прие заем от 25 млрд. долара за строежа на атомни електроцентрали.
Междувременно Иран намира известна подкрепа в европейските съюзници на САЩ, както и от Китай и Русия.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години Ако президент беше Хилъри , статията щеше да има съвсем друг привкус ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години как само вече го пишат "лидерът на свободния свят". Интересно ми е кралството към кой свят ще го причислят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ами не, по-добре ще е световните богатства да продължат да изтичат при кaмилapите за прослава на Aллax. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Гневът на Турция заради убийството на Кашоги е знак за промяна на световния ред = =Дошло е време, след Ирак и Либия да ограбим Саудитска Арабиязер много недемократични неща има там! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Разбира се, че напънът на Ердоган е геополитически ход. Той не е насочен срещу Саудитска Арабия, а срещу САЩ. Да, участниците са саудити, но сцената е американска. От това ще се възползват и европейците. Вероятно на всички им е писнало от световното опекунство на САЩ. Всички се държат като тинейджъри, които искат да избягат от вкъщи. Ако ги питаш къде ще отидат - и те не знаят. Важното е да се напият. Явно е дошло времето, когато птичето отлита от гнездото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар