IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Слабите банки - ахилесовата пета на популистите в Италия

Плановете на новото правителство за по-висок дефицит тревожат инвеститорите и партньорите на Италия в Европа

08:18 | 15.10.18 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Италианската „Лига“ и движението „Пет звезди“ са две от многото политически движения в Европа, които яхнаха антисистемната вълна. Радикалните им идеи за разходите и намаляването на данъците и искането им за по-голям национален суверенитет в рамките на ЕС са тест за съществуващия порядък в Европа, включително за процеса на оздравяване на финансите й след кризисните години.

След като в последните години опитваха да намалят планината си от лоши заеми, италианските банки започнаха тази година да отпускат нови кредити. Но усилията им се натъкват на пречки от постоянните финансови сътресения, последните от които се случиха миналата седмица. През август общите заеми за бизнеса и потребителите достигнаха най-ниското си ниво от две години насам, сочат данни на Италианската банкова асоциация.„Банките ограничават кредитирането. Те не успяват да вложат ликвидностите си“, казва Марио Раванан, главен изпълнителен директор на инженеринговата компания Ravagnan SpA близо до Венеция.

Сътресенията на пазара удрят разходите за финансиране на банките и капиталовите им буфери. Доходността по италианските държавни облигации отбеляза рязък скок тази седмица. В четвъртък доходността по облигации с падеж през януари 2023 г. на най-голямата италианска банка от гледна точка на активите UniCredit достигна 2,67% спрямо малко над 1% при емитирането им в началото на тази година.

Италианските банки имат сериозна нужда от кредитиране в идните месеци и години. Някои от тях трябва да засилят капиталовите си буфери, за да задоволят регулаторите. Секторът трябва да изплати и кредити за около 250 млрд. евро на ЕЦБ с падеж през 2020-2021 г., а това може да бъде отложено за по-късно.

По-рано тази година Banca Carige трябваше да се откаже от планирана продажба на облигации заради „пазарните условия“. През юли базираната в Генуа банка получи предупреждение заради слабите си капиталови буфери от ЕЦБ, която настоява да представи капиталов план или да обмисли сливане.

„Банките трябва да оперират в стабилна макроикономическа среда и ако несигурността в страната им доведе до нежелани пазарни рискове, за тях ще бъде по-трудно да предоставят финансиране на обичайни цени или въобще да предоставят финансиране“, казва Паола Бираски, анализатор в CreditSights.

Спадащата стойност на италианските държавни ценни книжа вече подкопа основния капитал на банките в страната през лятото, показва изследване на Credit Suisse. А колкото по-малко капитали притежават банките, толкова по-слаби са възможностите им да отписват лоши кредити или да създават нови.

Според анализатори от Morgan Stanley сред големите италиански банки Banco BPM, Banca Monte dei Paschi di Siena и UBI Banca са най-уязвими заради силната им експозиция на италиански държавен дълг. MPS и Banco BPM са отказали коментар. UBI е заявила, че намалява притежаваните държавни ценни книжа и остава спокойна пред настоящите сътресения на пазара.

Италианският банков сектор притежава повече държавни ценни книжа в сравнение с банките в други големи икономики в Европа. Италианският суверенен дълг съставлява над 10% от общите активи на банките в страната спрямо около 2% в Германия. Италианските банки увеличиха покупките на държавни ценни книжа тази година, а чуждестранни инвеститори се оттеглиха от пазара. Това застрашава още повече сектора, ако напрежението между ЕС и популистките ръководители в Рим се засили.

„Положението за банките е наистина доста мрачно“, казва Том Кинмаут, стратег  в ABN Amro Bank.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:09 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 7
Иван Митев
преди 6 години
Италия страда от вредното влияние от Европейската централна банка.При европейската грешка да няма защита срещу вредното влияние от Европейската централна банка, Италия е със съдба на жертва.Възможностите за Италия са: Първа: Без защита срещу вредното влияние от Европейската централна банка щетите в Италия нарастват.Втора: Със защита срещу вредното влияние от Европейската централна банка е прекратен водещият причинител за сегашни щети.За устойчив обществен прогрес на Италия е необходима защита срещу вредното влияние от Европейската централна банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
Sandy
преди 6 години
Те само Италиански банки да бяха зле. Има и по зле, но засега се мълчи, не е обявено официално, а и данните за състоянието им се манипулират, изкривяват, за да не се стигне до напрежение в хората, което би довело, знаете до кво.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 10
khao
преди 6 години
:):) май ти е чужда тая тема !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 3
mick
преди 6 години
Много е удобно това печатане на валута със статут на световна резервна валута. Просто идеален начин да се източват чуждите държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 4
mick
преди 6 години
И това не е само Италия. Всички развити страни са така, някои обаче са успели и да създадат и голям експорт, който все пак спасява до някъде нещата, но пък осланящ се на лесните пари на другите държави. Без тях.. развитите страни са 'зели 'дали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 2
mick
преди 6 години
При задлъжнялост от над 80% от БВП.. има ли изобщо силни банки? Просто всички чакат на Драги или Фед... това, че Италия има още по-голям дълг.. да не би сегашното правителство да го е направило? та това ниво на дълга е от десетилетия. Познайте колко би бил БВП на Италия ако нивото на дълга беше под 40%? ами под 30? И то за десетилетия? Въобще щеше ли да мине 300-400 милиарда? а при толкова голямо население.. да не се окаже като нашия? Яко напомпана икономика с напечатани пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още