Десетилетия наред консервативният Християнсоциален съюз (ХСС) управлява провинция Бавария - известна с луксозните коли BMW, с бирените фестивали и с мюнхенския футболен клуб Байерн - така, както намери за добре, игнорирайки присъщите особености на германската национална политика.
Това може да се промени следващия месец, когато предстоят избори, които може да съборят партията по начин, който да има тежки последствия за правителството на канцлера Ангела Меркел в Берлин, в което ХСС е важен съюзник, посочва агенция Ройтерс в свой материал, цитиран от БТА.
Бедната някога Бавария отбеляза забележителна следвоенна икономическа модернизация при управлението на ХСС, запазвайки в същото време регионалната си идентичност, по формулата „лаптопи и ледерхозен“ (традиционните баварски къси кожени панталони), която позволи на тази регионална партия да спечели уникална роля като мощна консервативна сила в националната политика.
Сега обаче тези изключителни привилегии са под заплаха.
На изборите в провинцията, насрочени за 14 октомври, ХСС вероятно ще изгуби абсолютното си мнозинство, с което управляваше Бавария през почти целия следвоенен период и което позволяваше на партията да удря тежко по масата като партньор на редица германски правителства.
Главната причина за електоралния ѝ спад е възходът на антиимигрантската „Алтернатива за Германия“ (АГ), която разединява електората и заплашва специалния баварски статут, с който десетилетия наред ХСС неизменно се асоциираше.
В отговор лидерите на ХСС се опитват да съживят чувството, че тяхната партия въплъщава същността на Бавария: ясна идентичност, подкрепена от икономически успех, довел до най-ниската безработица (2,9 на сто) от всички германски провинции.
„Германия преуспява заради нас, баварците!“, провикна се в понеделник провинциалният премиер, 51-годишният Маркус Зьодер, пред препълнен бирен павилион в Абенсберг - безгрижно градче северно от Мюнхен, което излиза от летаргията си веднъж годишно за традиционния фестивал „Гиламос“, датиращ от около 1313 г.
Дърпайки всички възможни струни на регионалната идентичност, Зьодер пристигна там, облечен в традиционен баварски елек под звуците на духов оркестър, свирещ „Баварския марш“, популярна песен от 19 век, смятана за неофициален химн на Бавария.
„Нуждаем се от политическа котва, от политически компас. А в Бавария това е ХСС - кой друг?“, каза той пред 4000 празнуващи.
„Светът се променя, но Бавария си остава Бавария благодарение на ХСС“, продължи той под бурни аплодисменти.
Извън бирената палатка обаче, това послание не резонира така добре. Подкрепата за ХСС е спаднала до 36 процента вместо онези 47,7 на сто, които тя регистрира на последните баварски избори през 2013 г.
Един толкова нисък резултат идния месец би белязал драматичен срив от върховото постижение на ХСС по времето на Франц-Йозеф Щраус, който изведе партията до победа през 1974 г. с 62,1 процента подкрепа. Доста по-скоро - през 2003 г., тя все още се радваше на подкрепа от 60,7 на сто.
преди 6 години соро.соид.ните ... верно сорос е *** дума ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всичкитв ще гризнат сапа ... заради *** наклонности на бабчора и останалите хомосексуалисти и пиянки около нея . Ако беха наритали дъртата в пенсия и беха затворили границите за чернокафявата гнус , още щеха да си пият кротко бирата ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар