IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Промени ли се нещо след глобалната финансовата криза?

Световните лидери направиха опит да върнат икономиката към по-доброто минало, вместо да погледнат към по-доброто бъдеще, смята Мартин Улф от Financial Times

08:19 | 05.09.18 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През 1918 г. единствената идея на хората е била да се върнат към времето преди 1914 г. Днес вече никой не иска да се върне към 1939 г., пише Джон Кейнс през 1942 г.

След Голямата депресия и Втората световна война хората търсят радикална промяна. И я получават, разказва коментаторът на Financial Times Мартин Улф.

Стагфлацията от 70-те години на миналия век довежда до контрареволюция: през 80-те години радикално се променят идеите за ролята на държавата и пазарите, целите на макроикономическата политика и работата на централните банки. 

Целта отново бе фундаментална трансформация.

Какво се случи след световната финансова криза през 2008 г.? Опитаха ли политиците да ни върнат в миналото или ни насочиха към различно бъдеще?

Истината е, че те направиха опит да върнат нещата към едно по-добро минало. Именно това се случва и през 1918 г., когато страните тъкмо излизат от приключилата Първа световна война. Тогавашните нови идеи са свързани най-вече с мира - „колективната сигурност“ и Обществото на народите.

Но тогавашните политици са искали да преоткрият предвоенната икономика, да върнат времето на златния стандарт и тогавашните международни отношения.

След кризата от 2008 г. политиците пожелаха да се върнат към по-добрата версия на миналото от гледна точка на финансовите регулации. И в двата случая всичко останало трябваше да остане така, както си е.

Главната цел на следкризисната политика беше спасението: стабилизиране на финансовата система и възстановяване на търсенето. Това беше постигнато като държавните баланси се поставиха зад разпадащата се финансова система, лихвените проценти бяха намалени, фискалните дефицити им бе позволено да се увеличат в краткосрочен план, а същевременно се ограничи дискреционната фискална експанзия и се въведоха нови финансови регулации. Това не допусна срив на икономиката и доведе до (слабо) възстановяване.

Ясно се вижда колко близо са тези действия с политическия консенсус преди кризата, пише Улф.

Централните банки действаха като кредитори от последна инстанция, както и трябва да бъде. Също така те изиграха водеща роля в макроикономическото стабилизиране като лихвените проценти продължиха да играят ролята на основен инструмент, макар в случая да бяха ползвани единствено дългосрочните лихви.
 
Малко след края на кризата, фискалната политика се обърна към със строгите икономии. Финансовата система остана почти същата, макар и с малко по-нисък ливъридж и по-високи изисквания за ликвидност и строги регулации. Усилията за редуциране на дълга в частния сектор бяха значително по-скромни.

Финансовата криза беше опустошителен провал на свободния пазар, последвал период на нарастващо неравенство в редица страни. Въпреки това, обратно на случилото се през 70-те години, политиците почти не се усъмниха в относителните роли на правителството и пазарите.

Последна актуализация: 17:10 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 0
крас
преди 6 години
Темата за дегенератите довели да това състояние не само финансовата система , но и наложеният от тях НОВ СВЕТОВЕН РЕД , преминава през едни изследване на тяхната ПСИХИКА , и търсенето на отговора дали това тяхно състояние е ОНАСЛЕДЕНО или ПРИДОБИТО в хода на развитието им.Другарите от 13 отдел на КГБ занимаващи се точно с изучаването на тези личности са констатирали, че СТАВА ВЪПРОС ЗА НАСЛЕДСТВЕНА ОБРЕМЕНЕНОСТ КОЯТО Е В РЕЗУЛТАТ ОТ КРЪВСМЕШЕНИЕ ХАРАКТЕРНО ЗА НОМАДСКИ ПЛЕМЕНА И НАРОДИ. Предполагам се досещаш кои са тези НОМАДСКИ НАРОДИ и защо при тях така ярко са изразени тези ПСИХИЧЕСКИ ОТКЛОНЕНИЯ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
korn
преди 6 години
Кви работи говориш бе човек.Финансови кризи и войни има от както съществува човека,тоест няколко хиляди години.Но за една нещо си прав,на човека винаги някой друг му е виновен-бог,дявола,извънземните,и най вече един друг човек.Но най опасни за човечеството си остават хората като тебе,които говорят за господ,бог и дявол и т.н.Тука вече не говорим за физически нужди,тука говорим за едни психически нужди,говрим за умопобъркани хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 1
крас
преди 6 години
Като всички останали същества ЧОВЕКА е смъртен и въпроса не опира до задоволяване на някакви нужди, а до ДЕГЕРАТИВНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ЛИЧНОСТИТЕ СЪЗДАЛИ ДЕЙСТВАЩАТА КЪМ МОМЕНТА ФИНАНСОВА СИСТЕМА.ДА , ТЕ СА *** и не създават , а РУШАТ ИЗГРАДЕНОТО С ВЕКОВЕ ДОВЕРИЕ КЪМ ФИНАНСОВИ ИНСТИТУЦИИ.ВСИЧКО СЪЗИДАТЕЛНО Е БОЖЕСТВЕНО , А ВСИЧКО РАЗРУШИТЕЛНО Е ДЕЛО НА ДЯВОЛА. Битката между доброто и злото, между съзидателното и разрушителното е неизбежна и минава през онзи ФИНАНСОВ АПОКАЛИПСИС който ще засегне целия свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 1
korn
преди 6 години
Няма перфектна система и няма решение на проблемите,тъй като всичко се върти около човека,а той е винаги недоволен,алчен,егоистичен и готов на всичко,дори и да убива,пряко или не пряко за да задоволи своите нужди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 6
ABBA
преди 6 години
К'во ви пука за глобалната система, като сме станали за посмешище на света:https://***.youtube.com/watch?v=4O7_63x1WOY
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
крас
преди 6 години
Секюритизацията на токсични деривати опаковани като "нови" продукти и ПРОДАДЕНИ на пазара не решава проблемите на кризата от 2008 година , а само ги отлага във времето.Буди безпокойство, че в цялата тази схема по изчистването на авгиевите обори на трите рейтингови агенции Стандард енд Пурс , Мудис и Фич дали рейтинт ААА на абсолютно токсични облигации , се включиха и ЦЕНТРАЛНИТЕ БАНКИ. РАЗМИВАНЕТО НА ОТГОВОРНОСТИТЕ С НИЩО НЕ ПРОМЕНЯ СИСТЕМАТА при която банките от КРЕДИТОРИ се превърнаха в ИНВЕСТИЦИОННИ ПОСРЕДНИЦИ и продавачи на токсични деривати замесени от същите тези ТРИ РЕЙТИНГОВИ АГЕНЦИИ. Безпомощни се оказаха и ЗАСТРАХОВАТЕЛИТЕ НА РИСКА , които прехвърлиха задълженията си на ЦЕНТРАЛНИТЕ БАНКИ. Проблема с ОТЛАГАНЕ на плащането на токсичните облигации и продължаващата да работи по тази схема финансова система, няма да продължи дълго. Ако през 2008 имаше КРИЗА , то предстоящото ще е истински ФИНАНСОВ АПОКАЛИПСИС , който най вероятно ще бъде отключен от ТЪРГОВСКАТА ВОЙНА която САЩ обяви на КИТАЙ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 2
Mohave _
преди 6 години
"Финансовата криза беше опустошителен провал на свободния пазар, ............"Като опустошителната корекция се превърна във възход . Но на каква цена ? Сега следва въпросът , къде точно ще се върнем , защото няма да е само до 1918 г. .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още