Санкции, санкции, санкции - навсякъде! Новите американски наказания срещу Турция, Иран и Русия доминираха през миналата седмица световни политически новини и предизвикаха размирици на пазарите. По-долу са някои от най-важните теми от последните седем дни по тези и други теми.
САЩ и Турция влизат в сериозен конфликт заради пастор
Последните ходове на американския президент Доналд Тръмп срещу Турция влошиха допълнително отношенията между двете страни, което повиши риска, че САЩ може да остане без дългогодишния си съюзник в Близкия изток.
В петък американският президент засили натиска над южната ни съседка в рамките на дипломатическия и икономическия конфликт между двете страни. Държавният глава на най-голямата икономика в света подсили кризата около срива на турската валута, като обяви удвояване на американските наказателни мита. В Twitter Тръмп заяви: „Току-що одобрих удвояване на митата върху стомана и алуминий за Турция“.
Митата върху алуминия вече ще бъдат 20 на сто, а тези над стоманата – 50 на сто. Тръмп поясни изрично, че „лирата се срива силно спрямо нашия силен долар“, като добави, че „Отношенията ни с Турция в момента не са никак добри“.
Анкара реагира ден по-късно. В събота турският президент Ердоган обяви, че отношенията на Турция със Съединените щати не могат да бъдат "асиметрични" и че страната му може да се насочи към нови съюзници. В авторски материал, поместен във вестник The New York Times под заглавие "Как Турция вижда кризата със САЩ", Ердоган предупреждава, че "едностранните действия срещу Турция от страна на САЩ, наш съюзник от десетилетия, ще послужат само да подкопаят американските интереси и сигурност".
Ердоган
Още санкции и срещу Москва
Американските власти обявиха, че въвеждат нови санкции срещу Русия заради нападението с нервнопаралитичен газ срещу бившия руски двоен агент Сергей Скрипал във Великобритания.
Планираните действия оказаха допълнителен натиск върху рублата, тласкайки я до най-ниската ѝ стойност от ноември 2016 г. насам. Руската валута и цената на държавните облигации започнаха да се понижават рано в сряда, тъй като инвеститорите се притесниха от отделен проектозакон, предложен от американски законодатели, който предвижда санкции за намеса при провеждане на избори. „Ясно е, че значителни санкционни действия са надвиснали над Русия било то от страна на администрацията, на Конгреса или двете заедно“, посочва Тим Аш, стратег към Bluebay Asset Management LLC в Лондон. EMERGING-MARKETS-CURRENCIES
В началото на март Скрипал беше отровен с нервнопаралитичния агент „Новичок“ в град Солсбъри, като от атаката пострада и неговата дъщеря Юлия. След инцидента се появиха обвинения срещу руските власти, за които се предполагаше, че са единствените, които би могло да притежават този тип вещество. „САЩ установиха на 6 август, че руското правителство е използвало химическо или биологично оръжие в нарушение на международното право или е използвало смъртоносно химическо или биологично оръжие срещу свои сънародници", заяви в комюнике говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт.
Съгласно американския закон за химическите оръжия това заключение води до налагане на икономически санкции, които се очаква да влязат в сила в края на месеца - на или около 22 август, добави говорителката, без да конкретизира какви ще са ограниченията.
Русия ще разглежда като "обявяване на икономическа война" евентуалното приемане на втора вълна от американски санкции и ще реагира с всички средства, с които разполага, предупреди руският премиер Дмитрий Медведев. Вчера САЩ обявиха, че ще наложат на Русия нови икономически санкции във връзка с отравянето на бивш руски шпионин с нервнопаралитичния газ "Новичок" във Великобритания, и споменаха за възможна втора вълна от "драконовски" санкции в бъдеще.
Конфликтът между Саудитска Арабия и Канада
Саудитска Арабия е започнала агресивна разпродажба на канадските си финансови активи в отговор на разрастващия се дипломатически скандал между двете държави. Политическата криза между двете държавни възникна след призивите на Отава към Рияд да освободи от затвора правозащитници, сред които известната активистка Насима ал Сада и Самар Бадауи, сестра на задържания зад решетките саудитски блогър Раиф Бадауи.
Според информация на FT Саудитската централна банка и държавните пенсионни фондове са инструктирали своите мениджъри на чуждестранни активи да ликвидират притежаваните канадски акции, облигации и парични наличности "независимо от цената".
Мъск и бъдещето на Tesla
В началото на седмицата главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск отново побърка пазарите с изненадващо съобщение в Twitter. 47-годишният инвеститор и инженер Мъск зашемети финансовите пазари във вторник, когато разкри в Twitter, че обмисля сделка за сваляне на Tesla, пионер в производството на електомобили, от борсата. Така Мъск вкара своите колеги от Борда на директорите в сериозно неудобство и безпрецедентна ситуация.
Ходът на предприемача се случи след месеци, в които той се бореше с инвеститори, журналисти и анализатори за това дали Tesla може да реализира печалба и да произведе достатъчно от Model 3 за масовия пазар, за да отговори на търсенето.
Изявлението от три изречения, което публикуваха на следващия ден шестима членове на Борда, не отговори на важни въпроси, включително на това как ще бъде финансирана сделката и по какъв начин би могла да бъде структурирана тя. В туита си Мъск допълва, че финансирането е подсигурено, без да дава допълнителни детайли за това. По-късно в блог публикация Мъск заяви, че засега не е взето финално решение, но причината поради която би направил това е да създаде среда, в която Tesla ще може да работи по най-добрия начин. "Като публична компания ние подлежим на дълбоки колебания в цената на акциите ни, което може да разсее всички, работещи в Tesla, а всички те са акционери", добави той. Mzsk
Той посочи още, че като публична компания Tesla привлича сериозно обществено внимание, особено от гледна точка на тримесечните си отчети, и това налага "огромен натиск върху Tesla да взима решения, които може да са правилни за даденото тримесечие, но не е задължително да са правилни в дългосрочен план".
Междувременно стана ясно, че Бордът на директорите на американския производител на електрически автомобили Tesla Inc. се подготвя да разгледа бързо дръзкия и двусмислен гамбит на Илон Мъск за сваляне на компанията от борсата. Директорите планират да се срещнат с финансови съветници през тази седмица и вероятно ще кажат на Мъск да се оттегли, докато обсъждат предложението му. Специална комисия от независими директори вероятно ще преразгледа детайлите, а Бордът е заявил на Мъск, който държи малко под 20% от компанията, че и той ще има нужда от свои отделни съветници.
Всичко по темата за Tesla четете тук!