IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спекулациите за извънредни икономически мерки надвисват над Турция

Турция все по-сигурно се насочва към мерки за капиталов контрол или спасителна програма от МВФ

08:53 | 12.08.18 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Отчаяните мерки могат да се доловят във въздуха в Турция - търговските зали са изпълнени с разговори за спасителна програма от Международния валутен фонд (МВФ) и възможни мерки за капиталов контрол. В сърцевината на нещата обаче има вакуум.

Централната банка и правителството до голяма степен запазват мълчание, наблюдавайки как валутата в страната потъва до рекордно ниски стойности, а САЩ налагат санкции срещу Анкара, заплашвайки да последват още. Лирата достигна до най-ниската си стойност спрямо долара за близо десетилетие в понеделник, а доходността по 10-годишните държавни ценни книжа нарасна над 20% до най-високата си стойност някога, посочва Bloomberg в свой материал.

Нещата „ще останат така, докато централната банка не се ангажира с безусловното увеличаване на лихвените проценти и ги задържи високи, докато инфлацията не се обърне“, посочва Хенрик Гулберт, стратег към Nomura International Plc. „Пазарът се нуждае от такъв сериозен ангажимент“, допълва още той.

И все пак тишината от Анкара – резултат от изборите през юни, които дадоха на президента Реджеп Ердоган почти абсолютна власт при оформянето на политиките на страната – е оглушителна. Ердоган е твърд критик на по-високите лихви и инвеститорите се притесняват, че той може да се окаже пречка пред по-нататъшното увеличение на лихвените проценти.

„Много е трудно да се предвиди смяна на посоката от страна на властите“, казва на свой ред Пер Хамарлунд, главен стратег за развиващите се пазари към SEB в Стокхолм. „Моментът, в който Турция ще бъде принудена да се обърне към МВФ за помощ наближава“, категоричен е той.

Лирата поддава на напрежението

Лирата започва да се огъва под тежестта на един от най-големите дефицити по текуща сметка сред развиващите се пазари и инфлация, която нараства все повече. От юли насам тя е три пъти по-голяма от целта на централната банка, което от своя страна води реалния лихвен процент до под 2% - най-ниското ниво от декември насам.

И макар инвеститорите да настояват за значително увеличение на лихвените проценти от централната банка, то все повече нараства консенсусът, че ще е необходимо много повече от парична политика, за да се обърне посоката на течението.

„Ще бъде шок по един или друг начин – или политически шок, или макроикономически шок, или комбинация от двете“, посочва Кристофър Гранвил, управляващ директор на EMEA.

Подслаждане на ситуацията

Според него обаче начинът за „подслаждане на горчивия залък“ би бил „политическо сдобряване със Запада“, което до голяма степен ще „облекчи болката“.

В понеделник Турската централна банка увеличи достъпа на банките до ликвидност в долари с 2,2 млрд. долара – опит да се облекчи натискът върху лирата. Валутата успя да компенсира част от загубите си, само за да падне до нови рекордно ниски стойности след това, тъй като инвеститорите възприеха хода като доказателство, че ръцете на централната банка са вързани.

Сривът на лирата не е удар само по потребителското доверие и портфейл, но също така тласка корпоративните баланси към ръба. Компаниите, които са взимали големи заеми в чуждестранна валута, сега са изправени пред нарастващо бреме заради потъването на лирата.

Компаниите седят върху пасиви в чужда валута на стойност от 337 млрд. долара при недостиг от 217,3 млрд. долара спрямо активите, по данни на централната банка. Разходите по кредити на банките също нарастват, като в рамките на година предстои падежът на дългове за над 100 млрд. долара.

Капиталовият контрол се превръща във все по-голям риск, след като властите не дават признаци за насочване към по-традиционни политики, посочва Шамайла Кан от AllianceBernstein. Но това, от което лирата наистина има нужда, е „независимост на централната банка, твърда фискална политика и програма от МВФ“, посочва още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 9 rate down comment 24
Тава е
преди 6 години
В България стриктно се спазва " наведена глава ятагана не сече" и за това сме под дъното! А те , турците са работливи и честни, вярващи и жертвоготови. Те ще се измъкнат от примката на $, тежко ни на нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 4
DADA
преди 6 години
Много се чудя, на хората дето са ти поставили плюс... Само да ти обадя, че SWIFT e система за размяна на съобщения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 20
Mohave _
преди 6 години
Ето хубав пример , за това какво става с държавите разчитали на кредит . Което насочва вниманието към ЕЦБ и цялата ЕЗ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 10
mrynmryn
преди 6 години
ЕС накрая ще им помогне, сигурно, просто ги оставят да се потнат, заради изнудването за бежанците миналата година, макар че тогава му показаха малко европейска бюрокрация и забавиха плащанията, та потокът бежанци спря, докато се стигне до нови преговори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 4
mrynmryn
преди 6 години
Абе Ердо ако вдигне лихвите, това няма ли да е против исляма (исляма забранява лихвите). Така де да ядоса ***, който УЖ бил с него...А намеси ли се МВФ, значи признаваш, че сам не можеш да излезеш и обикновено условията за заема са едни "приятни", а Ердо както не обича да му казват какво да прави...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 34 rate down comment 5
Sakamano
преди 6 години
Може би във времената на Османската империя, но не и днес, когато нещата са малко по-сложни. Икономиката е зависима от капитала. Започне ли той да се изтегля, държавата не я чака добро. Засега събитията не са станали необратими, тъй като кризата е все още политическа. На Ердо просто не му трябва да си създава такъв враг. Няма много примери за процъфтяващи икономики, които са в лоши отношения със САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 35
abdul
преди 6 години
Въобще не му пука за валутата.Важна е търговията, ако тя спре има проблем.Ако не спре - няма проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 15
Momchil_Matev
преди 6 години
Въпреки задоволството което изпитвам по адрес на този нов вид диктатура, за съжаление те са близо и ще повлекат крак и на нашия ръст на БВП.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 10
xapoznai
преди 6 години
Тя цялата икономика е назаем. И Ердоганчо си помисли, че щом се намира в Турция значи си е негово. Хората и компаниите просто ще си изтеглят парите ще обърнат всички в твърда валута и за него ще остане твърдото дето не е валута. Колкото до дрънканиците в горния коментар за ограничаване на транзакции и финансови потоци, това си е фалит. Първо технически и след това ще настъпи и физически. Парите в турската икономика са чужди и нищо чудно както са дошли така и да си тръгнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 36
крас
преди 6 години
КОНТРОЛА ВЪРХУ ТУРСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА СТОИ В ОСНОВАТА НА БЪДЕЩИТЕ ДЕЙСТВИЯ, както на правителството , така и на чуждите кредитни институции на които тя е подчинена!ЩЕ УСПЕЕ ЛИ ЕРДОГАН ДА ОТКЪСНЕ ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА ОТ ЧУЖДИТЕ КРЕДИТНИ ИНСТИТУЦИИ В КОИТО ТЯ УЧАСТВА КАТО МИНОРИТАРЕН ЧЛЕН?!Битката му с МВФ , СБ и всички подобия в които ЦЕНТРАЛНАТА БАНКА участва минава през НАЛАГАНЕТО НА ЛИХВЕННИЯ ПРОЦЕНТ , който според ЕРДОГАН съобразено с ИСЛЯМСКОТО ФИНАНСИРАНЕ трябва да изчезне.Тази финансова политика е контрапункт на политиката на МВФ и СБ за СКОК НА ЛИХВИТЕ които ще убият турската икономика. В тази битка в която безприкословно СИМПАТИЗИРАМ НА ДЪРЖАВНИКА ЕРДОГАН , нещата ще се решат от възможността да наложи контрол на паричните плащания и ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ преминаващи през системата за електронни плащания СУИФТ, в която се извършват манипулатини транзакции водещи до ОБЕЗЦЕНКА НА ЛИРАТА.НАЛАГАНЕТО НА КОНТРОЛ ОТ ДЪРЖАВАТА ВЪРХУ ТЕЗИ МАНИПУЛАТИВНИ ТРАНЗАКЦИИ би помогнало за овладяване на тези деструктивни процеси.Забавянето във времето на подобни ТРАНЗАКЦИИ не само ще обезсмисли, но и ще доведе до обратния на желаният от МАНИПУЛАТОРИТЕ ЕФЕКТ.ДАЙ БОЖЕ В ЕКИПА НА ЕРДОГАН ДА ИМА КАЧЕСТВЕНИ ФИНАНСИТИ , А НЕ САМО ПАРТАЙГЕНОСЕТА КОИТО ЩЕ ГЛЕДАТ КАТО КУЧЕТА В КАСАПНИЦА КАК ФИНАНСОВИТЕ ТАРИКАТИ РАЗФАСОВАТ ДЪРЖАВНАТА СИСТЕМА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още