Излишъкът от петролни резерви, който тежеше върху цените на суровината в продължение на три години, почти е изчезнал, но, вместо да празнуват победата си, ОПЕК и Русия търсят причини да продължат количествените съкращения, посочва Bloomberg в свой материал.
Историческото споразумение на групата на ОПЕК и други производители, сред които и Москва, известни заедно като ОПЕК+, постигна впечатляващи резултати, премахвайки 97% от натрупания излишък. Въпреки това съкращаването трябва да продължи, тъй като една друга важна задача – стимулиране на инвестициите в производство на нефт и газ до задоволителни нива, все още е далеч от изпълнението си, заяви по-рано саудитският министър на енергетиката Халид ал Фалих.
Неговият най-важен съюзник – руският му колега Александър Новак, е съгласен, че няма причина за спиране, само защото първоначалната цел на споразумението за връщане на резервите до средни за пет години стойности е осъществена.
Въпреки постигнатите резултати обаче натискът на ОПЕК върху собственото производство само става по-силен.
Със срещата на петролните министри от Съвместната министерска мониторингова комисия в Джеда, близо до Мека, желанието на Саудитска Арабия за цена на барел „черно злато“ от 80 долара изглежда една идея по-близо.
По време на срещата в Джеда министрите отправиха силен сигнал за това какви са намеренията им след повече от година на производствени съкракщения и увеличаващи се цени. Въз основа на актуална пазарна информация, те ще имат причина да обявят победа и постепенно да се откажат от сделката си, но според всички индикации те ще я продължат поне до края на 2018 г.
И докато увеличаващият се американски шистов добив остава източник на тревога, ключовите играчи изглежда са се фиксирали по-скоро върху незабавните ползи от високите цени на суровината. Саудитска Арабия трябва да покрие обемните си разходи у дома и да привлече инвеститори за частичната продажба на държавната петролна компания Aramco. Русия от своя страна се наслаждава на новата си роля на ключова фигура в Близкия изток, като в същото време се радва на по-големи финансови ръстове от който и да е било в споразумението.
Руският министър Новак не изключва облекчаване на производствените ограничения тази година, но заяви, че това ще зависи изцяло от ситуацията на пазара. Засега обаче ОПЕК+ прави още по-дълбоки съкращения, а саудитският министър Ал Фалих внимателно смъмри страните, които не прилагат своя дял от ограниченията, по време на форума в Джеда.
ОПЕК и неговите съюзници увеличиха с до 49% съкръщаването на добива си от договорените 1,8 млн. барела дневно през март, посочи още министърът. Това е най-голямото намаление на групата от 24 страни. За сравнение през февруари преизпълнението на задачата бе с 38%.
Голяма част от това допълнително намаление не е умишлено, посочва Международната агенция по енергетика (МАЕ). Икономическата криза и „хронично лошото управление“ доведе производството на Венецуела до най-ниските му стойности от десетилетия. В същото време Ангола също намали добива заради остаряващите петролни кладенци. При други причините бяха само временни – като съкращението заради поддръжка на петролните полета в Алжир.
Понижаването на резервите на ОПЕК може да продължи да се задълбочава заради влошаващата се икономическа криза и нарастващата вероятност американският президент Доналд Тръмп да поднови санкциите срещу Иран.
И все пак министрите дадоха сигнал, че съкращенията ще продължат.
„Има капацитет за по-високи цени без нарушаване на търсенето", заяви Ал Фалих, според когото в миналото петролът е бил на двойно по-високи от днешните стойности и световната икономика разполага с капацитета да ги поеме.
преди 6 години Искат те. Искат петрол по $ 200 и нагоре... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И каква им е идеята като стане 80$? Да почнат да си помпят "нормално"? И цената тогава няма ли пак да тръгне надолу? отговор Сигнализирай за неуместен коментар