Европейските пазари загубиха от стойността си от началото на годината заради завърналата се волатилност. Налице обаче е едно съществено изключение – Италия.
Преди парламентарните избори в страната, насрочени за 4 март, силното представяне на италианските акции бе поведено в голяма степен от търсачи на изгодни сделки, изкупуващи силно обезценените акции на банки като UniCredit и Intesa Sanpaolo, като стимул за търговията бяха и положителните икономически данни, посочва Financial Times.
Стоковият бенчмарк индекс FTSE MIB отбеляза ръст от 4,3% на годишна база, стимулиран от увеличение от 22% за Fiat Chrysler. В същото време акциите на италианската модна компания Net-a-Porter Group увеличиха цената си с 30% благодарение на предложението на Richemont да я придобие за сумата от 2,7 млрд. евро.
В контраст с това европейския индекс Stoxx 600 отбеляза спад от 2,2%, а германският DAX – от 3,6%.
„В последно време FTSE MIB се представя по-добре от европейските индекси“, посочва стратегът на UniCredit Елиа Латуга. По думите ѝ компаниите с относително по-малка пазарна капитализация се представят особено добре благодарение на подобрения макроикономически фон и т. нар. PIR инвестиции, които представляват дългосрочни индивидуални спестовни планове, чиито данъчни стимули окуражават инвестирането в малки и средни италиански фирми.
Управляващата в момента лявоцентристка коалиция рискува да загуби на предстоящите избори от дясноцентристките сили на бившия премиер Силвио Берлускони и крайнодесните евроскептици, както и от антисистемното движение „Пет звезди“
Независимо от това обаче пазарите омаловажават възможността за изборен шок, което най-ясно си личи от това, че доходността по италианските облигации почти не е отбелязала промяна от началото на година досега.
В края на миналата седмица италианските държавни облигации с 10-годишна давност се търгуваха при доходност от 2%, което представлява спад от техния връх от 2,5% през март 2018 г.
Според Лоренцо Кодоньо, гостуващ лектор в Европейския институт към Лондонското училище по икономика и политически науки, изборите в Италия е малко вероятно да завършат с категорично мнозинство на антисистемно или антиевропейско движение. „Смятам, че затова хората са толкова спокойни“, посочи той.
Независимо от това Кодоньо предупреди за възможността от повишена волатилност около вота и отбеляза, че е положителните тенденции може да се обърнат, ако не може да бъде съставено правителство.
„Ако няма никакво мнозинство и има нужда от широка коалиция, а тя е трудна за съставяне, нещата може и да се променят с времето“, посочи той.