С покачването на цените на петрола до тригодишен връх и рязкото намаляване на резервите от „черно злато“ анализаторите започват да се чудат дали съкращенията в производството, наложени от ОПЕК, ще останат в сила до края на годината. В Оман днес се провежда нова среща на картела с неговите партньори за обсъждане на стратегията, което увеличават спекулациите, че споразумението ще бъде прекратено предварително, съобщава Bloomberg.
Преди началото на заседанието обаче делегати коментираха пред ТАСС, че едва ли ще има промяна по отношение на споразумението въпреки възхода на цените.
Според Хари Чилингирян от BNP Paribas SA обаче вероятността за предсрочно прекратяване расте, като по думите му е много вероятно дискусиите в тази посока да започнат на следващата редовна среща на ОПЕК през юни.
„Ако сортът Брент продължава да се търгува на цена от около 60 долара за барел, а петролните запаси са достатъчно близо до средните нива на ОПЕК за пет години“, то сделката може да бъде прекратена неофициално от страните, които постепенно ще започнат да ограничават спазването й, посочва още експертът.
Според главния петролен анализатор на Energy Aspects Ltd. Амрита Сен би било „разумно“ да се очаква, че страните членки ще започнат да променят позициите си, имайки предвид по-високите цени на петрола.
Според други анализатори отмяната на съкращенията ще е официализирана.
„Не смятам, че сделката задължително ще бъде прекратена“, тъй като запасите са близо до средните за пет години, посочи Биарне Шилдроп, анализатор към SEB AB. Според него Декларацията за сътрудничество – споразумението от 2016 г., което учредява групата от общо 24 държави, прилагащи съкращенията в производството, ще остане в сила, но ще бъде изменена, за да позволи постепенната отмяна на ограниченията от средата на 2018 г.
От Citigroup Inc. предвиждат споразумение това лято, което да увеличи продукцията.
Самите проиводители на петрол казват, че се придържат към плана. Руският министър на енергетиката Александър Новак заяви на 12 януари, че по време на срещата в Оман може да се обсъди механизъм за поетапна отмяна на ограниченията. Но само четири дни по-късно той каза, че споразумението трябва да остане в сила.
Днес той обясни преди срещата в Оман, че през 2018 година петролният пазар ще бъде балансиран, но кога точно ще се случи това "времето ще покаже". Той отбеляза още, че сред ключовите фактори е добивът на шистов петрол, защото при високи цени, производителите могат да увеличат производството.
Министри от Обединените арабски емирства (ОАЕ), Ирак и Кувейт също настояха, че няма нужда от промяна.