Тази година светът беше буре с барут. Хората започнаха да се страхуват да пътуват заради атентатите, които се случваха почти ежедневно, пише Dnes.bg.
Близо 7500 са жертвите на терористични атаки в целия свят, а до днес тези атаки са 1100. Но ако в Близкия Изток терорът е всекидневие, то за Европа все още е нещо ново. Профилът на терориста на Стария континент доста се измени за последната година. Много често говорим за вълци-единаци – нещо, което предвидихме още при атентата в Ница през 2016-а. Тези хора се саморадикализират с помощта на пропагандата на ИДИЛ, коментира Нова тв.
В 90% от случаите тези терористи са граждани на държавата, която атакуват. Трето, четвърто поколение имигранти, но все така граждани на същата държава, в която убиват. През тази година терористите се промениха - ако преди бяха готови да умрат в името на джихада, то сега повечето от тях искат да останат живи. И бягат след атаката. Нещо, което не е характерно за войниците на ИДИЛ, нищо че след това са припознати от групировката. Новото оръжие на терористите - това са автомобилите. Точно както зоват в пропагандата си от ИДИЛ.
Какво ни отнеха терористите през 2017-а?
Преди 12 месеца изпратихме една белязана от терора година с надежда, че 2017 г. ще е по-добра. Минути, след като си пожелахме "Честита нова 2017-а и нека да е мирна", надеждите на света за следващите 12 месеца умряха.
Турция посрещна първите минути на новата година в кръв. В новогодишната нощ в нощен клуб край Босфора живота си загубиха 39 души, а близо 70 бяха ранени. Сред тях и една българка. Повалени от куршумите на един последовател на ИДИЛ.
Четири месеца по-късно терорът се завърна и в Русия. Бомба в метрото в Санкт Петербург уби 15 души и рани три пъти повече. Три седмици по-късно причината стана ясна – руската намеса в Сирия. Въпреки че заплахите идваха от ИДИЛ, това кърваво нападение си приписа групировка, свързана с иначе позатихналата Ал Кайда.
Не затихна и терорът във Великобритания. Островът беше най-атакуван през годината. Пет пъти мишена на вълци-единаци, но и на организирани групи. Най-силно заболя в Манчестър, защото ударът беше срещу деца. Оливия загина заедно с още 21 души. Загинаха на концерт на любимата си изпълнителка Ариана Гранде. На кървавия концерт бяха 20 000 души. Седмица по-късно 50 000 се събраха отново в Манчестър, отново на концерт, за да кажат „не” на страха. Но страхът се връщаше с всяка следваща атака. Великобритания даде още 11 жертви при две нападения край Темза.
Неочаквано жертва на терора стана и най-слънчевото място на Стария континент – Барселона. В навечерието на референдума за независимост на Каталуния 13 души загинаха под гумите на бус-убиец. Ранени бяха 130. Ударът беше за цяла Европа, загиналите и ранените – от 34 държави, а техните палачи бяха и техни съграждани.
Терористите прегазиха и Стокхолм, опитаха във Франция, разплакаха сърцето на Съединените щати. 80 умряха в Кабул, светът се шокира от дързостта в Йемен и жестокостта в Буркина Фасо. 235 умряха в Египет - в един миг.
През последните 12 месеца терористите отнеха живота на 15-годишната Оливия, 8-годишната Софи, 7-годишния Джулиан. Загинаха десетки деца и стотици възрастни. Близо до нас и малко по-далеч. В името на една война, която не е наша.
"Ние сме в състояние на война", коментира анализаторът на "Блумбърг" Кузман Илиев. Според него атентатите са толкова чести заради политическия елемент. По думите му, когато военни настъпват в Сирия, дали са руснаци или американци и има жертви, тези жертви имат близки. Някои от тях са в Европа. Това е тяхната арабска солидарност. Това е политически акт, казва той. За нас става въпрос за невинни жертви, но за тях става въпрос за данъкоплатците, които са финансирали военната операция в Сирия и Ирак.
Според бившия дипломат в Америка Елена Поптодорова, Ислямска държава е разбита, но по номинални показатели за това какво е една държава. "Тя съществува като етикет и това, към което преминахме бележи бъдещето използването на тези етикети за тези цели. Ще имаме припознаване от ИДИЛ на даден акт на насилие, Ал Кайда ще се наложи отново. Всичко е концентрирано в Близкия Изток." Според нея насилието ще е начин на решаването на тези стари политически и религиозни рани.
"Международната ситуация се обтяга, защото е стратегия на Доналд Тръмп да демаркира своите глобални противници - Китай и Русия. А ЕС няма да се разпадне. По-скоро ще го заздравят, защото ще има повече прозрачност и дисиденти, които ще му показват правилната посока", каза още Илиев.