Германската федерална полиция предупреждава големите и малките фирми в страната за един особен призив за дарения през последните дни. Налице са случаи, в които предполагаем служител на федералното правителство се обажда на компании или им изпраща писма по електронната поща.
„Служителят“ се нарича Уве Бекер и се представя за личен консултант на съветника по сигурността на федералния канцлер Ангела Меркел. Неговата чувствителна молба: За откупуването на германски заложници федералното правителство има нужда от трицифрена сума в милиони. В това отношение германското правителство разчитало на дарения от корпорациите, а все още липсвала сума от около 40 млн. евро, пише в своя разработка Die Welt.
Става дума за най-новата версия на измамна схема, която занимава компаниите и полицията в Германия от 2014 г. насам. Тя е позната под имената „шефска измама“, „CEO Fraud“ или „трикът на внука за компании“. Заместник-председателят на полицията Петер Хенслер смята, че само за Германия са причинени щети в размер на до 1 милиард евро – като голям брой от случаите не са декларирани.
Много от директорите на компаниите не съобщават за измамите пред полицията поради опасението, че това ще нанесе вреди на имиджа. Една от най-големите измами досега е с т. нар. „шефска измама“ в автомобилния поддоставчик Leoni (който планира да открие производство и край Плевен), който само през миналата година е прехвърлил на измамници 40 млн. евро. Сега германската полиция успява да отчете първия си успех по казуса и задържа шестима заподозрени по случая.
Моделът на измамата е винаги един и същи: престъпниците се промъкват с измислена, но на пръв поглед по никакъв начин незвучаща невероятно история. В класическия случай те претендират, че са шефове на агенции и принуждават служител да прехвърля корпоративни пари в чужбина, например, за важно, но досега пазено като строго секретно придобиване на конкурент. Бъдещето на компанията зависело от тази сделка, уверявали те. Плячката обикновено се приземява в китайски сметки и изчезва.
Измамниците знаят точно с кого да се свържат: персонал от счетоводството, който има достъп до корпоративните сметки. За да увеличат доверието, те придружават обаждането по телефона с електронна поща, а адресът на подателя е фалшифициран по подходящ начин. Това се придружава от обаждане от човек, който се преструва, че е адвокат и по този начин придава тежест на искането. Името на адвоката е истинско и той посочва адвокатска кантора, с която компанията наистина работи от години. Но в крайна сметка всичко е фалшифицирано.
Федералната служба за разследване на престъпленията заяви, че шестима заподозрени са арестувани в Израел. Повечето от тях са с френско и израелско гражданство. Мястото на арестите е бил апартамент в Тел Авив. Германските власти свързват заподозрените с общо 789 случая и вземания в размер на 594 млн. евро. В 107 случая бандата е успяла с измамата и е прибрала 175 млн. евро. След арестите е била възстановена сума в размер на 26 млн. евро.
преди 6 години А на мен ми е странно как пак включиха Китай. При положение, че арестуваните са с френско и израелско гражданство. И при положение, че са ме предупреждавали, че е за бизнеса е проблем да си вземе парите от Китай.То ключовата дума е ясна, но политически е забранено да се споменава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Джобни пари за Цецо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да откраднеш от крадците не е грях ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години е те т'ва е мащаб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години е те т'ва е мащаб! отговор Сигнализирай за неуместен коментар