Последната среща на Съвета на Европейския съюз (ЕС) приключи така, както трябваше. Лидерите на държавите от ЕС решиха, че Великобритания е направила достатъчно, за да се премине към следващата фаза на преговорите за Brexit. По всички други теми обаче цари несигурност и напрежение – от една страна предизвикани заради липсата на правителство в Германия, а от друга – от дълбокото разделение за това как да се реформира подходът на блока към миграцията, пише онлайн изданието Politico.eu.
Изданието обобщава и четири водещи момента от срещата.
Brexit – успех на ръба
Събитието, което доведе до този развой на нещата, се случи седмица по-рано, когато премиерът на Великобритания Тереза Мей пътува по спешност до Брюксел буквално часове преди изтичането на крайния срок за преговорите, за да постигне съгласие с европейските власти по първата фаза от преговорите - правата на гражданите, финансовите задължения на Великобритания към ЕС и границата със Северна Ирландия.
Ако лидерите на държавите членки обаче откажеха да отбележат "достатъчно напредък" по процеса, това би предизвикало политически и финансов смут.
Тази среща на върха вероятно ще бъде запомнена като повратна точка за Мей, която напусна Брюксел под неочакваните аплодисменти на колегите си, че и с топли думи от някои от тях. Холандският премиер Марк Рюте я определи като „страхотен политик“, а председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер изтъкна „големите усилия“, които тя е положила за постигането на споразумение. Премиерът на Унгария Виктор Орбан се изрази твърде възторжено в похвалите си – че Мей е "прекрасен човек" и "твърда дама".
Въпреки забележките за парламентарното поражение на Май по повод законодателството за Brexit цялостният процес изглежда значително подобри разбирането на лидерите на ЕС за това колко трудно е да се постигне дори умерен успех в каквито и да било преговори, посочва изданието.
Колко дълго ще продължи изразяването на добра воля, това предстои да видим. Все още има тежки чувства, защото „разводът винаги е тъжен и винаги е много, много труден“, както коментира естонският премиер Юрий Ратас.
Полша, която изобщо не трябваше да е в дневния ред
Новият министър-председател на Полша Матеуш Моравецки напусна по-рано заседанието и така и не взе участие в колективното решение за Brexit. Дотогава страната му вече беше взела централно място в дискусиите.
Пред репортери той коментира, че смята, че ЕК ще препоръча да бъдат наложени санкции срещу Полша заради съдебните реформи , които според Брюксел нарушават върховенството на закона. Полският премиер заяви, че е разбрал, че решението "вече е взето, че следващата сряда ЕК планира да започне [процедурата]“. Това би могло да доведе до спиране на правото на глас на Полша в Съвета.
В същото време Франция и Германия твърдо застанаха зад ЕК заради евентуална подобна процедура. Президентът на Франция Еманюел Макрон и канцлерът на Германия Ангела Меркел коментираха на съвместна пресконференция, че ще подкрепят Комисията, ако тя препоръча да бъдат наложени санкции срещу Варшава за нарушаване на демократичните принципи на Съюза.
преди 6 години При СССР имаше и екзекуции на всички другомислещи..., сега има свобода..., туй е най-важната разлика ако питаш мен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години При СССР имаше грешки на растежа ... при ЕС има само растеж на грешките ...туй е "малката" разлика . :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Еми след като се видя едно време, че СССР излъга че ще го построи, сега е ред на някой друг да опита. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Хаха...както казва Остап Бендер: "Ледът се пука , господа..."Мдаа , независимо от трудностите и враговете , ЕС смело строи светлото социалистическо бъдеще ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар