Международните производители на отбранителна техника отново продават повече оръжия. Както обяви базираният в Стокхолм Международен институт за изследване на мира (Sipri), продажбите на оръжия и военни услуги отново растат за първи път от 2010 г. насам. Продажбите на военно оборудване и услуги от 100-те най-големи оръжейни компании в света са се увеличили с 1,9% през 2016 г., достигайки обема от 374,8 млрд. долара, съобщи Sipri, цитиран от DPA. Спрямо 2002 г. това е повишение от цели 38%.
Според анализа работещите в областта на отбраната американски и западноевропейски компании запазват господстващата си позиция.
От 100 международни оръжейни компании 63 са базирани в САЩ и Западна Европа. Те представляват над 82% от световните продажби за 2016 г., като данните са подобни на тези от 2015 г.
Лидер в САЩ и в света като цяло е най-големият отбранителен концерн Lockheed Martin. Компанията със седалище в Мериленд е повишила продажбите си с 10,7 на сто. „Значителният ръст“ е в резултат преди всичко от покупката на производителя на хеликоптери Sikorsky в края на 2015 г. и по-високи продажби на изтребителите F-35.
Американският конкурент Boeing е втори с продажби за 29,5 млрд. долара.
Американските и западните компании доминират в списъка, съставлявайки 63 от 100-те най-големи производителя, и заедно генерират 82,4% от общите продажби за 2016 г. Десетте най-големи производители на оръжие в САЩ и Западна Европа представляват половината от световните продажби за 2016 г.
Сумата от продажбите на американските компании възлиза на 217,2 млрд. долара - ръст от 4 процента спрямо предходната година. Продажбите на базиранитe в Западна Европа компании "са стабилни". Според института те възлизат на общо 91,6 млрд. долара.
Осемте британски компании в списъка на 100-те на Sipri бележат годишно увеличение на продажбите от близо 10 процента, а шестте френски фирми - лек спад (0,8 на сто), който институтът отдава на забавяне в доставките на изтребители.
Според анализа 12 компании са се борили за 10-те челни места в последните 15 години.
Руските оръжейни фирми представляват 7,1% от общите продажби. Руската компания с най-големи продажби е "Обединена авиостроителна корпорация" със сделки за 5,2 млрд. долара. Тя се нарежда 13-та в списъка, изкачвайки се с четири позиции от 2015 г. Продажбите на десетте руски компании в списъка възлизат на общо 26,6 млрд. долара. Увеличението от 3,8 процента е малко по-слабо, отколкото в предишните години, вероятно поради по-ниските цени на петрола и газа, предполага стикхолмският институт.
Южнокорейските оръжейни компании обаче отчитат значителен скок в продажбите - 20 процента - в сравнение с 2015 г. В "Топ 100" на Sipri влизат седем южнокорейски фирми, а страната все повече се ориентира към собствено производство за задоволяване на търсенето си, коментира анализаторът Симон Веземан. Поради липса на официални данни в класацията не влизат китайски производители.
Най-големи пазари за износителите на оръжия от САЩ
You will find more statistics at Statista
преди 6 години По интересното е къде отиват тези пушкала и на какво се дължи повишенототърсене? отговор Сигнализирай за неуместен коментар