В изминалата тежка предизборна кампания нито един германски политик не поиска да дискутира Европа и бъдещето на ЕС. Водещите медии в страната също не обръщаха голямо внимание на казуса. Сега обаче нещата се променят и Европа се връща в дневния ред на Германия, пише в анализ европейското издание Politico.
Едно от най-силните послания в тази насока е на Мартин Шулц, който през седмицата заяви, че иска създаването на Европейски съединени щати. "Нека най-накрая намерим куража да придвижим Европа напред", заяви той пред своите съпартийци.
Мартин Шулц беше преизбран за лидер на социалдемократите и мандат за преговори за широка управленска коалиция с Ангела Меркел. Веднага след като изборните резултати бяха разпространени, той заяви, че партията му минава в опозиция. Провалът на преговорите за коалиция "Ямайка" обаче отново връща на дневен ред възможността Социалдемократическата партия и Християндемократическия център да управляват отново заедно.
В Германия обаче идеята му за Европейски съединени щати не се приема съвсем еднозначно и опасенията са, че с желанието да се подкрепи ЕС всъщност се предлага края на неговото съществуване. Това има известно основание на фона на нежеланието на страни от Източна Европа и Скандинавския полуостров за повече интеграция в общността, казва Людер Геркен от Центъра по европейска политика, базиран във Фрайбург.
Но Мартин Шулц съвсем не е единственият германски политик, който отново поглежда към Европа и нейните проблеми. Един от близките съратници на Ангела Меркел и премиер на Северен Рейн-Вестфалия Армин Лашет призова да спрат критиките към френския президент Еманюел Макрон и неговите предложения за край на "европейската криза".
"Защо реагираме толкова неохотно на неговата терапия?", коментира Лашет в интервю за FAZ. "Европейската криза ни дава възможност най-накрая да се справим с предизвикателствата на нашето време. За да го направим, се нуждаем от повече Европа, не от по-малко", допълва той.
Премиерът на Северен Рейн-Вестфалия подкрепя и идеята на Макрон за създаването на поста европейски финансов министър.
Защо изведнъж германските политици отново поглеждат към ЕС и дори призовават за толкова драматични действия? Отговорът е задаващата се "Groko", тоест "широката коалиция", която отново да управлява страната, пише в анализа си Politico.
С връщането на социалдемократите във властта идеите на Макрон ще получат нов живот. Те не бяха подкрепени от партиите, с които преди преговаряше Меркел, но също така и от повечето германци. Проучване на общественото мнение, извършено от Körber Stiftung, показва, че 55% от гражданите в Германия са против предложенията на френския президент.
Може да се каже, че германците са на практика "алергични" към предложения, които ги карат да плащат повече в европейската хазна, пише още Politico и допълва, че това означава, че отговорността отново ще се падне на Ангела Меркел. А тя още не е дала своята оценка на идеите на френския президент.