Ако търсите индикации какво е мнението на комисаря по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер за гигантите от Силициевата долина, просто погледнете начина, по който тя използва техните услуги, пише в коментар европейското издание Politico.
Тя използва Facebook и Twitter, но само за работа и не споделя никаква лична информация. Инсталирала е WhatsApp на своя смартфон, но е блокирала възможността да споделя своя списък с контакти. Предпочита да общува с приятели и роднини чрез SMS-и.
Маргрете Вестагер няма акаунт в Gmail и предпочита алтернативни на Google търсачки, като Bing или DuckDuckGo, която заявява, че не следи своите потребители. Нещо повече - комисарят по конкуренцията в ЕС редовно прочиства историята на сърфирането си в интернет и трие файловете "бисквитки", закачени от интернет фирмите като Google или Facebook.
Тази онлайн хигиена изглежда се превръща в мания за Вестагер и само се засилва през годините, прекарани в Брюксел, пише още Politico. "Колкото повече анализирам, толкова повече крия личното си пространство", потвърждава комисарят. В нейните изказвания също се усещат нарастващите й опасения.
"Трябва да разберем какво се случва с данните, събирани от компаниите. Няма безплатен обяд - в крайна сметка потребителите ще трябва да платят сметката", убедена е тя и посочва, че хората всъщност не вярват на онлайн компаниите и доброволно не биха им споделили своите лични данни, като здравни досиета, например.
Едни от най-запомнящите се случаи в практиката на Вестагер в Европейската комисия със сигурност ще бъдат Apple и санкцията, която отнесе компанията за двойните данъчни стандарти, както и Google за нечестните търговски практики. Както и делата срещу Microsoft и Facebook.
Politico подчертава, че преди да дойде в Брюксел, Вестагер е пионер сред датските политици, използващи социалните мрежи. Дори местните журналисти я наричат "Кралицата на Twitter", защото използва платформата, за да даде глас на политиката на малката си политическа сила, израснала до водеща в датския парламент.
Пристигайки в Брюксел, тя обяснява, че предпочита пазаруването онлайн, защото "магазините са винаги отворени".
Маргрете Вестагер обаче няма нищо против развитието на технологиите. Пред Politico тя припомня колко трудно се намираше информация в интернет, преди да има търсачки.
Определя се като "технооптимист" и е един от малкото комисари, които сами управляват своя Twitter акаунт и без притеснения вади своя iPhone и туитва снимка от събитията, на които участва.