IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои са потенциалните кандидати за председател на Фед?

Тръмп е изправен пред двама основни кандидати – Йелън и Джером Пауъл, както и редица аутсайдери, включително Гари Кон, икономически съветник на президента

08:08 | 19.10.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Американският президент Доналд Тръмп вече е разговарял с редица потенциални кандидати за поста на Джанет Йелън начело на Федералния резерв на САЩ. Може да има номинация в рамките на няколко седмици, тъй като мандатът на Йелън изтича през февруари 2018 г. Самата Йелън ще се срещне с Тръмп в четвъртък, за да разговарят по темата, посочва Ройтерс.

Президентът е изправен пред двама основни кандидати – Йелън и Джером Пауъл, който е един от управителите във Фед, както и редица аутсайдери, включително Гари Кон, сегашният икономически съветник на Тръмп. Агенция Ройтерс посочва основните кандидати за поста и предимствата и недостатъците им:

Гари Кон, на 57 години, директор на Националния икономически съвет

Той е дългогодишен служител на Goldman Sachs, както и президент и главен оперативен директор на банката от 2006 до 2017 г. Сегашната му позиция не му дава особено много поводи да говори за парична политика, но преди Кон е изразявал опасения, че Фед е ограничен от действията на други централни банки по света, които държат валутите на страните си слаби. „Ако се събудим утре и всяка централна банка повиши лихвените процени с по 3%, светът щеше да е много по-добро място“, каза неотдавна той. 

Негово предимство е, че е практик, разбиращ финансовите пазари във време, когато Фед опитва да свие баланса си. Кон има доверието на Белия дом и на редица републиканци в Конгреса. Той няма формално икономическо образование, а Фед разчита все повече на иконметрични модели, за да разчете смесените сигнали на инфлацията и безработицата.

Десетилетната му кариера в Goldman Sachs и лично състояние от поне 260 млн. долара може да предизвика смесени реакции в Сената, където членове и от двете партии считат Goldman Sachs за символ на излишъка във финансовата индустрия. Кон разкритикува Тръмп за реакцията на президента при протестите в Шарлътсвил, щата Вирджиния и това може да е фактор срещу него.

Джером Пауъл, на 64 години, управител във Фед

Той има опит като юрист и инвестиционен банкер, партньор е в Carlyle Group между 1997 и 2005 г., служител в министерството на финансите при Джордж Буш младши и управител във Фед от 2012 г., назначен от Барак Обама. Има бакалавърска степен по политически науки от университета в Принстън и юридическо образование от университета в Джорджтаун.

Пауъл никога не е имал различно мнение от мнозинството във Фед и също като Йелън подкрепя бавното повишаване на лихвите, ако икономиката продължава да расте и очакванията за инфлацията са за ускорение. Той подкрепя облекчаване на някои от регулациите за банките, произтичащи от закона Дод-Франк. „Комисията по парична политика във Фед беше търпелива при повишаването на лихвите и това търпение изплати дивиденти. Смятам за подходящо да продължим постепенно да повишаваме лихвите“, каза той.

Паулъл не е според кандидат за позицията и може да бъде компромисен вариант, който едновременно да замени Йелън и да гарантира приемственост. Пауъл е единственият републиканец в борда на управителите във Фед и може да получи подкрепа и от двете партии. Наясно е с пазарите и финансовите регулации и това може да се смята за плюс.

Това, че клони към по центристките нагласи сред републиканците, може да се окаже недостатъчно, ако Тръмп все пак реши да смени Йелън.

Джон Тeйлър, на 70 години, Stanford University's Hoover Institution

Заместник-министър на финансите с ресор международни отношения при президента Джордж Буш младши между 2001 и 2005 г. Членува в Съвета на икономическите съветници при президентите Джими Картър и Джордж Буш старши. Има докторантура по икономика от Станфордския университет. Той е автор на т.нар. правило Тейлър за определяне на лихвените проценти. То описва подходящото ниво на ставките предвид измененията в инфлацията, икономическия растеж или други икономически условия, посочва MarketWatch. Според Тейлър Фед трябва да направи преход към политика, основана на правила, за да направи процеса си по взимане на решения предвидим, прозрачен и надежден. „Много е важно да имаме основно разбиране на стратегията на паричната политика. Федералната комисия по открития пазар трябва да е длъжна да приема и обяснява своята парична стратегия и след това да сравнява тази стратегия с правилата на паричната политика по прозрачен начин“, казва той. 

Тейлър е подкрепян от ключови републиканци в Конгреса, които смятат, че Фед трябва да е по-прозрачен. Той е добре познат в средите на централните банки, макар че идеите му не се радват на универсална подкрепа. Тейлър е дългогодишен член на средите на централните банки и на академични кръгове, които Тръмп иска да disrupt. Скъсване с Йелън и сегашната рамка от правила може да стресне пазарите, ако Тейлър настоява за широко обхватни реформи.

Кевин Уорш, на 47 години, Stanford University's Hoover Institution

Той е управител във Фед от 2006 до 2011 г. и икономически съветник на президента Джордж Буш старши между 2002 и 2006 г. В продължение на 7 години е юрист с ресор „Сливания и придобивания“ в Morgan Stanley. Има балакавърска степен по публична администрация от Станфордския университет, учи право в Харвард.

Уорш смята, че Фед не бива да прилага фини настройки на икономиката и че експертите в централната банка са прекалено потайни. По думите му целевата инфлацията трябва да е между 1 и 2%.

Предимствата му са, че е бивш банкер, а в продължение на няколко години е бил дясната ръка на Бен Бернанке – предшественика на Фед – по отношение на финансовите пазари. Освен това е добре запознат с Wall Street. Уолш беше в икономическия съвет на президента, преди да бъде разпуснат.

Недостатък е, че може да се смята за прекалено агресивен предвид това, че Тръмп нарича себе си „човек на ниските лихви“.

Той не е икономист от академичните среди като Йелън и Бернанке, но твърди, че американската парична политика има нужда от пълна промяна. Уорш се опасяваше за инфлацията, дори когато удари финансовата криза от 2008 г. и напусна Фед при втората серия покупки на облигации, което може да се разтълкува като грешна преценка предвид успеха на програмата за количествени улеснения. Макар че напусна Фед заради изкупуването на облигации, той никога не противоречал на мнозинството в комисията по парична политика.

Джанет Йелън, на 71 години, председател на Фед

Била е управител във Фед, президент на централната банка за Сан Франциско и зам.-председател на Фед между 2010 и 2014 г. Има докторантура по икономика от университета в Йейл.

Йелън насочи Фед към поетапни повишения на лихвите и бавно свиване на баланса в зависимост от показателите за възстановяването. Тя смята, че финансовите регулации след кризата са направили икономиката по-стабилна, без да се жертва растежът.

„Аз и колегите ми може и да сме сбъркали в преценката си за силата на трудовия пазар или дори за фундаменталните сили зад инфлацията. Как да се формулира политиката при такава значителна несигурност? Според мен това подкрепя аргумента за по-плавни корекции в лихвите“, казва Йелън.

След като оглавява Фед през последните четири години, Йелън си спечели доверието на пазарите и показа, че може да променя политиката без големи сътресения. Нарастващата икономика, ниската безработица и силният фондов пазар подкрепят аргумента за последователност, а Тръмп заяви публично, че тя върши добра работа.

Недостатък е, че може да се смята за човек на демократите предвид това, че президентът иска да остави своя отпечатък върху Фед. Йелън смята, че регулациите, одобрени след финансовата криза, трябва да останат на място, което може да се окаже в противоречие със стремежа на Тръмп за дерегулация. Някои републиканци искат Фед да е по-малко потаен по отношение на паричната политика – идея, срещу която Йелън е против.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:09 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още