Френският президент Еманюел Макрон ще представи планове за реформиране на Европейския съюз (ЕС) във вторник, включително предложение за отделен бюджет за еврозоната, въпреки че резултатите от изборите в Германия вероятно ще усложнят неговите дълбоки амбиции, пише Ройтерс.
Въпреки че остават най-големият парламентарен блок, консерваторите на германския канцлер Ангела Меркел получиха по-малка подкрепа на изборите в неделя. Очаква се канцлерът да търси коалиция с либералните „Свободни демократи“, които критикуват идеите на Макрон за Европа, както и със „Зелените“.
Официални представители на Елисейския дворец заявиха, че Макрон, обещал мащабни реформи на европейския паричен съюз в координация с Меркел, се надява въпросите, които ще бъдат повдигнати в речта му, да бъдат взети предвид при преговорите за коалиция в Германия.
Според един от източниците от френското правителство, чието име не се назовава, общ бюджет на еврозоната - една от най-спорните идеи на Макрон, ще бъде "необходим своевременно". Президентът ще повдигне въпроса в речта си, която ще произнесе в университета "Сорбона" в Париж.
От избирането си през май Макрон превърна реформата на ЕС и неговите институции в една от основните задачи по време на мандата си. Освен идеята за бюджет на еврозоната, той също така иска министър на финансите на еврозоната, както и създаването на спасителен фонд, който да помога на страните с икономически проблеми.
Преди изборите в неделя Меркел бе заявила желанието си да работи с Макрон по програмата за реформи, макар че собствените ѝ идеи не достигат толкова далеч, колкото неговите. Резултатите от изборите обаче оставиха Меркел изправена пред трудна задача за съставяне на коалиция, което от своя страна вероятно ще ограничи гъвкавостта ѝ в Европа.
Евроскептиците
Коалиция със свободните демократи и „Зелените“ е безпрецедентна на национално ниво и всеки опит на канцлера и Макрон да настояват за по-голяма интеграция в ЕС ще се изправи срещу опозицията от новия германски Бундестаг.
Свободните демократи призовават за постепенно премахване на Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) и промени в договорите на ЕС, които да позволят на страните да напускат еврозоната. А крайнодясната, евроскептична „Алтернатива за Германия“ сега е третата по големина партия в Бундестага, което ще ограничи още повече маневрите на Меркел.
Очаква се в речта си Макрон да наблегне на това, че целият ЕС се придвижва заедно и че онези, които са против, не трябва да пречат на другите.
Само два дни след изборите в Германия, речта на Макрон вероятно ще бъде интерпретирана в Германия като опит за оформяне на дебата, преди същинските коалиционни разговори да започнат.