IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Еволюцията на зелената енергия

Чистата енергия ще става все по-изгодна и ще измести конвенционалните централи от полезрението на инвеститорите, смятат анализатори

09:04 | 01.10.17 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Разходите за възобновяемите енергийни източници намаляват с по-бързи темпове от предварителните прогнози, на фона на развиващите се технологии, като например гигантските вятърни турбини, които излизат на пазара, пише в анализ Bloomberg New Energy Finance.

Според оценката на анализатори, цитирани от агенцията, падащите разходи ще подкрепят сектора и 86% от планираните 10,2 трилиона долара за нови енергийни мощности до 2040 година ще бъдат именно за развитието на чистата енергия.

Намаляващите разходи за зелената енергия карат много експерти да вярват, че скоро вятърните паркове и соларните панели ще се окажат по-изгодни от развитието на въглищните централи на много места.

Новите технологии и и основно все по-големите вятърни турбини, които трябва да се появят през следващото десетилетие, например носят обещанието, че инвеститорите в офшорни паркове няма да разчитат на субсидии, за да развиват своята дейност, защото цената на произведената енергия ще бъде конкурентна.

Подобно обещание - за повече произведена енергия при по-малки разходи, дават и производителите на фотоволтаични панели. Така централи с природен газ или въглища вече няма да са атрактивни за инвеститорите, пише още Bloomberg.

Пробивът обаче ще дойде, когато разходите за изграждане на централа, използваща възобновяеми източници, станат по-ниски от нужните средства за въглищни централи. Според анализите на експерта Майкъл Либрайх това ще се случи в Япония през 2025 година. Следващата страна ще бъде Индия, където фотоволтаична централа ще бъде по-евтина от конвенционална въглищна централа през 2030 година.

Следващата стъпка в еволюцията на сектора ще дойде, когато управлението на съществуващите газови или въглищни централи стане по-скъпо от това на зелените централи. Това вероятно ще се случи още през следващото десетилетие в Германия и Китай.

Тъй като енергийният микс е различен в различните държави е много трудно да се направи оценка кога зелената енергия ще измести въглищата от мрежата, посочват още експертите. За  Либрайх обаче това неминуемо ще се случи, дори и в САЩ, където политиката на президента Доналд Тръмп е насочена в друга посока.

"Въглищата намаляват в САЩ. Никой не иска да правим въглищата велики отново", коментира експертът, перифразирайки предизборния лозунг на Тръмп - "Нека да направим Америка отново велика".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:01 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 12 rate down comment 1
doba
преди 7 години
red6Те освен субсидии имат и гарантиран договор за изкупуване!При производство от тяхна страна НЕК гарантирано да го изкупи, независимо от нуждата на мощности в момента!Едновременно с това не се задължават да доставят срок точно тогава, когато той е нужен най-много, а именно на зима!!!АКО излязат на свободния пазар не им давам дълъг период до фалиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 1
red6
преди 7 години
Защо си мислите, че ВЕИ имат нужда от субсидии? Преди 5-10г - да, но днес вече не са нужни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
data
преди 7 години
Интересно какво ще се случи с въглищарските и атомните централи след като спрат техните субсидии .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 11
studioaa
преди 7 години
Няма никакво значение каква е цената на слънчевата енергия, защото тя винаги се нуждае от поддържащи мощности т.е тя никога няма да движи икономиката в сегашния си вид. Индия е страна с много по-горещ климат от Европа и много повече часове слънце. Трябва спешно да се забаранят всички субсидии за съвобновяема енергия за да се види колко тя е изобщо е конкурентоспособна. Убеден съм, че над 90% от слънчевите и вятърните централи ще фалират веднага след спиране на субсидиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 2
Eon
преди 7 години
В Индия слънчевата енергия вече е по-евтина от въглищата:http://***.futuretimeline.net/blog/2017/05/20.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 4
mrynmryn
преди 7 години
Абе втори АЕЦ може и да не ни трябва, но АЕЦ си остава най-сигурната енергия. Евтина е, има дълъг срок на експлоатация и в момента разработват в САЩ нов вид ел.централи с ядрени отпадъци, та ако успеят, няма ли и АЕЦ-а да е "еко"? Спокойно можем по-късно да си отворим нов блок.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 14
studioaa
преди 7 години
Парите за слънчева и вятърна енергия са пари хвърлени на вятъра буквално. Тези жалки източници енергия вършат само едно - водят до бедност, банкрут и връщане към средните векове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 31 rate down comment 4
doba
преди 7 години
Проблемът на перките и волтаиците не са само цената.Главният им проблем е, че не гарантират постоянно производство и изискват заместващи мощности.Когато слънце няма и температурите паднат много, ня тях не може да се разчита. Когато трябва най-много електроенергия, те са извън строя!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 11
majnata
преди 7 години
Топли си *** на слънчева светлина зимъс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 21
fon
преди 7 години
Само нашите червени пенсии плачат още по руските АЕЦ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още