IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Меркел: от сдържан физик до властови фактор

Тя е един от най-дълго управлявалите лидери в Европа и определено най-властният

20:03 | 21.09.17 г. 3
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Когато стане дума за най-силния лидер в една страна, избирателите горят от нетърпение да разберат дали животът му, преди да влезе в политиката - безметежен или труден - е оформил неговите възгледи. Може ли личните наклонности да помогнат да се предвидят отговори на бъдещи кризи?

Най-дълго управлявалият канцлер на Германия, Ангела Меркел, кандидат за четвърти мандат на изборите на 24 септември и известна като човек, който пази строго личното си пространство и избягва всякакви форми на самоизтъкване, прави някои от тези въпроси трудни за отговор. 

Родена през 1954 г. в семейството на протестантския пастор Хорст Казнер и учителката по английски Херлинд Казнер, Меркел се премества от Хамбург в източногерманския град Куицов -тогава в Германската демократична република (ГДР), когато е само на няколко години. Най-голямото от три деца, тя прекарва детсвото си в семинарията, където работи баща й.

От първите си години в училище, "Кази" - прякор, произлизащ от фамилното й име, който й дават съучениците - е отлична ученичка с увлечение по руския език и съветската култура.

След като завършва доктората си в Берлин, Меркел работи като квантов физик в източногерманската Академия на науките. Бивши колеги я описват като срамежлива, прилежна и винаги търсеща най-надеждните данни. В официална биография, издадена през 2013 г., Стефан Корнелиус пише, че Меркел предпочела да работи като учен, защото й липсвал кураж за открит бунт срещу комунистическия режим. Други спорят, че Меркел е избрала хитро поприще, харесвано от комунистите.

Меркел е на 35 години, когато стената пада. На 9 ноември 1989 г. Меркел отива на седмичната среща с приятелка за посещение на сауна, което е типично за стриктния политик какъвто е тя, преди да се присъедини към тълпите от хора, напиращи през границата към Западен Берлин.

Освободила се внезапно от контрола на комунистическата власт и тайната полиция Шази, Меркел се присъединява към берлинската организация на новата източногерманска партия "Демократично пробуждане", чиято сестринска партия на Запад е Християндемократичният съюз.

Въпреки че ХДС изповядва някои от ценностите на Меркел - десноцентристки и консервативни възгледи - биографите й предполагат, че изборът на партия може да е по-скоро проява на властовия й инстинкт, отколкото на нейната идеология.

Тя веднага търси среща с лидера на ХДС Хелмут Кол, който се превръща в неин ментор. За няколко месеца Меркел става известна като "момичето на Кол" и е назначена в първия му кабинет след обединението на Германия като министър на жените и младежта.

В първите дни на кариерата си Меркел често е представяна от Кол и други като нещо ново - източногерманка, многообещаващ политик и жена в един мъжки клуб, какъвто е тогава - и без съмнение продължава да бъде - ХДС.

"Дори когато тя беше неопитна и срамежлива, човек можеше да усети силата й веднага", казва Херлинде Кьолбъл, фотограф, който се среща с Меркел веднъж годишно от десетилетия, за да я снима за предавания, които показват как високият пост променя външността на един човек.

Но Меркел не се поколебава да изостави бившия си ментор през 1999 г. след финансов скандал в ХДС. В крайна сметка тя заема мястото му на партиен лидер. Меркел обяснява в статия в консервативни вестик ФАЦ, станала известна като писмо за развод до Кол, че ХДС трябва да се разграничи от своя лидер по същия начин, по който юношите трябва да се разделят с родитеите си, за да станат големи.

През 2002 г. Меркел отстъпва ролята на кандидат на ХДС за изборите на своя съперник Едмунд Щойбер, който е начело на баварския ХСС. Решението проработва в нейна полза. Щойбер губи изборите от социалдемократа Герхард Шрьодер, чието правителство пада от власт след три години.

Два месеца след предсрочните избори през 2005 г. Меркел полага клетва като първата жена канцлер на Германия. Следващите 12 години променят драстично политическия пейзаж в страната и ролята й на глобалната сцена. Наблюдатели на Меркел изтъкват, че годините й на власт са повлияни от три основни събития.

Първото - без съмнение най-плашещо - предизвикателство към управлението на Меркел е кризата в еврозоната, която застраши не само еврото, но и самите основи на Европейския съюз.

Меркел бързо се превърна в лицето на европейския банкер, проповядващ мерки за икономии в средиземноморските страни. Когато през 2012 г. обясняваше позицията си, тя каза, че идва от страна, преживяла икономически колапс. Ако гръцкият дълг не бъде намален "значително и в дългосрочен аспект, Европа вече няма да е благоденстващият континент, в който светът се вслушва и който привлича вниманието на хората".

Меркел понесе огромни критики за позицията си към Гърция, особено в първоначалната фаза, когато се забави с решението да предостави пари на германските данъкоплатци за спасителния фонд. Философът Юрген Хабермас веднъж я обвини в "бълнуване под въздействието на сънотворни" и че е "здрямала върху вулкан".

През 2011 - две години след началото на втория й мандат, Меркел реагира на ядреното бедствие във Фукушима, като ревизира становището на партията за ядрената енергия. Тя обяви план за намаляване на ядрените мощности в следващото десетилетие - решение, което продължават да изпитват конвенционални производители като RWE и Eon.

През септември 2015, в средата на третия си мандат, Меркел отвори вратите на Германия за бежанци. Безумно смелата постъпка беше едновременно приветствана и критикувана и донесе безспорно най-голямата заплаха за властта на Меркел: издигането на дясната партия "Алтернатива за Германия" - първото успешно дясно движение след войната.

Увереността на Меркел - демонстрирана с лозунга й "Можем да се справим" - беше посрещната със засилване на популярността на "Алтернатива за Германия" и седмични многохилядни антиимигрантски протести в Дрезден.

Въпреки че подкрепата за "Алтернатива за Германия" намаля с отслабването на бежанската криза, партията все още има 10 процента подкрепа и е сигурно, че ще прескочи 5-процентната бариера за влизане в парламента.

До известна степен решението за бежанците опроверга представата за Меркел на талантлив тактик без широка визия. Някои критици обаче настояват, че Меркел е предпочела краткосрочните тактически победи пред дългосрочните.

По думите на съперника ѝ Мартин Шулц от Социалдемократическата партия Меркел е "изключително изкусна, точна, пресметлива и интелигентна".

/БТА/  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:36 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Lucifer
преди 7 години
Нито немците са немци, нито американците са американци и братушките вече не са братушки...само нашите м*а*н*г*у*с*т*и са в небивал подем....те са бъдещето....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 0
lozkhris
преди 7 години
Дърта кочубра....Всъщност тя е огледалото на Европа - стара, ялова и пребоядисана...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 2
ing5rov
преди 7 години
Партийната номенклатура по света е една и съща ...различен е само парфюмът.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още