IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Макар и с намаляла подкрепа популистите от AfD още мътят водата в германската политика

Преди федералните парламентарни избори през септември звездата на партията залезе и някои нейни привърженици са недоволни

19:57 | 08.08.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Възходът на дясната популистка партия "Алтернатива за Германия" (AfD – Alternative fuer Deutschland) разтърси германската политика. Преди федералните парламентарни избори през септември нейната звезда обаче залезе и някои нейни привърженици са недоволни, пише германската информационна агенция ДПА.

"Очевидно за хората нещата все още не са толкова лоши", каза саркастично жена, поглеждайки към малката група от 30 души. "Можете да видите колко малко хора са дошли днес тук". Тя има предвид протест пред резиденцията на канцлера Ангела Меркел, организиран от дясната популистка партия "Алтернатива за Германия". Присъстващите, повечето от които мъже, пламенно развяват германски знамена.

AfD е известна с острото си противопоставяне на имиграцията, критичното си отношение към исляма и евроскептичните си позиции. Посланието на партията намери отглас сред някои части от германското общество, в много голяма степен благодарение на миграционната криза в Европа.

През 2016 г. те се представиха впечатляващо на поредица регионални избори. Най-високият им резултат беше второ място с 24,2% от гласовете в провинция Саксония-Анхалт. На национално ниво популистите изглеждат готови за пробив на федералните избори на 24 септември. 

През последните шест месеца обаче подкрепата за тях в изследванията на общественото мнение е намаляла почти наполовина, от 14% в края на септември до едва 8% в началото на август, както сочи проучване на института "Форса".

Преди изборите какво мислят членовете и симпатизантите на партията за състоянието на страната си? И как виждат те шансовете за изборен успех на AfD? За протестиращите пред сградата на канцлерството спирането на миграционните потоци към Германия си остава важен приоритет. Te заклеймяват и съществуващия според тях все по-голям риск от терористични атентати в Германия на ислямисти. Симпатизантите на AfD изглежда са обединени в песимистичното си отношение към настоящето и бъдещето на Германия.

Според Роналд Глезер, бивш журналист, а сега депутат от AfD в регионалния парламент на провинция Берлин страната е "като Титаник точно преди айсберга". По негово мнение икономическата сила на страната кара гражданите й да нехаят за нейните дългосрочни демографски проблеми.

Ако обаче положението в Германия е толкова лошо, колкото го описват, защо тогава AfD - партия, която обещава смели промени - има проблеми в това посланието й да намери отглас сред обществото? Глезер смята, че спадът в подкрепата е неминуема загуба на първоначалния импулс. Според него сега когато пикът на бежанската криза е преминал, протестният вот просто е намалял. Депутатът в регионалния парламент на Берлин остава положително настроен за предстоящите федерални избори, но не прави смели прогнози: "Миналата година спечелихме места в 13 регионални парламента. Определено през септември ще влезем в Бундестага." Той посочва, че предизборната кампания едва е започнала.

Мартин Бредов, финансов съветник и привърженик на AfD, отдава лошите резултати в последно време на някои от представителите на партията. "Не съм убеден дали някои хора в самата партия, които правят провокаторски изявления, наистина следват целите на AfD", каза той. Макар и да отказа да назове имена, най-вероятно има предвид хора като Бьорн Хьоке, виден политик от AfD, известен с реториката си от времето на нацизма и предизвикал полемика с реч, в която през януари отправи критики за изграждането на мемориала на Холокоста в Берлин.

През последните месеци партията е тормозена и от вътрешни борби. Председателят Фрауке Петри, някога водеща фигура, за която се смяташе, че вероятно ще се кандидатира за канцлер, изглежда е маргинализирана в ръководството. На партиен конгрес през април тя предложи да се проведат дебати по стратегия за по-умерен курс на AfD, както и по темата за твърденията срещу Хьоке. Предложенията й бяха отхвърлени без обсъждания. 

Бредов смята, че определяща за шансовете на партията ще бъде предизборната кампания. Но косвен положителен ефект биха могли да създадат и събития извън контрола на AfD: "Да не дава Господ, разбира се, никой не иска това да става, но ако има още терористични атаки, това определено ще помогне на AfD."

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:41 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още