IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС и Япония са близо до постигане на сделка за свободна търговия

Това повишава перспективите за сключване на двустранни и дори многостранни сделки с Япония през следващите две години, коментират анализатори

15:09 | 29.06.17 г. 1
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Преговарящите по сделката на ЕС и Япония, Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Преговарящите по сделката на ЕС и Япония, Архив Ройтерс

Европейския съюз (ЕС) и Япония са близо до постигане на споразумение за свободна търговия, което може да отприщи още потенциални сделки, предава CNN Money.

“Амбициозната сделка между ЕС и Япония може да изпрати мощен сигнал до останалата част на света, че две от най-големите икономики отхвърлят протекционизма в полза на откритостта, търговията и инвестициите“, коментира еврокомисарят по търговията Сесилия Малстрьом тази седмица.

ЕС и Япония, които заедно представляват над една четвърт от световната икономика, са изтъргували стоки за 140 млрд. долара, показват данните на ЕС. Споразумението, което се обсъжда в момента, може да помогне за увеличаването на това число.

Япония иска да намали високите европейски мита за стоки като автомобили и електроника, като също така търси и за по-леки регулаторни правила за японските компании, опериращи в Европа. ЕС настоява за подобрен достъп до пазара на селскостопански продукти и по-ниски мита за хранителни продукти като сирене, тестени изделия, свинско месо и вино.

Източник: Европейска комисия

Американският бизнес може да загуби

Подобно споразумение може да постави в неизгодно положение американския бизнес. „ Ако ЕС и Япония стигнатдо сделка, Европа ще може да изнася продукти като свиснко месо и сирене до Япония на по-ниски мита“, коментира Джуня Танасе, валутен анализатор в JPMorgan Chase Bank. По думите му това означава, че американският земеделски сектор ще се изправи пред проблеми с конкуренцията при износа към Япония.

От своя страна САЩ имат своя възможност да спечелят по-добър достъп до пазара на Япония, която е и третата най-голяма икономика в света, чрез Транстихоокеанското партньорство за свободна търговия (ТТП/TPP) между САЩ и няколко азиатски страни. Но американският президент Доналд Тръмп оттегли страната от споразумението в началото на своя мандат. Споразумението, което стоеше в основата на политиката на вече бившия президент Барак Обама за пренасочване на фокуса към Азия, беше подписано от 12 държави и покрива 40% от световната икономика. Тръмп обаче разкритикува договорката като „потенциално бедствие за страната“, тъй като според него тя вреди на промишлеността в САЩ.

Японските и европейските преговарящи се стремят да стигнат до сделка по време на следващата среща на лидерите от Г-20 в Германия на 7 и 8 юли. Японският външен министър Фумио Кишида заяви пред репортери, че преговорите ще продължат и през този уикенд, като целта е сделката да бъде постигната в Хамбург.

Междувременно администрацията на Тръмп е на път да влоши отношенията си с ключови търговски партньори, включително ЕС и Япония, като обяви тази седмица големи мита за вноса на стомана.

След като напуснаха TPP САЩ проявиха интерес към постигането на отделна сделка за свободна търговия с Япония. Двете страни проведоха икономически преговори през април, но оттогава те бяха засенчени от натиска на Тръмп да предоговори НАФТА (Северноамериканско споразумение за свободна търговия ) с Мексико и Канада това лято.

Споразумението между ЕС и Япония обаче може да принуди САЩ да ускорят преговорите с Япония, коментираха от JP Morgan.

И това не са единствените преговори, които биха могли да започнат в близко бъдеще, каза Фредерик Нюман, провеждащ азиатското икономическите изследвания в HSBC. Той визира Регионалното всеобхватно икономическо партньорство - план, ръководен от Китай, за постигането на голяма търговска сделка, която придобива все по-голяма популярност, откакто Тръмп елиминира TPP.

„Споразумението между ЕС и Япония повишава перспективите за сключване на двустранни и дори многостранни сделки от Япония през следващите две години“, каза още Нюман.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
nobel
преди 7 години
...може да изпрати мощен сигнал до останалата част на света, че две от най-големите икономики отхвърлят протекционизмав полза на откритостта, търговията и инвестнициите.----------------------------------------Да се чуди човек в какъв ли свят сме живяли до сега. Щом точно тази сделка, споразумение или каквото е там ще отпуши свободата. До сега политиците ми твърдяха, че сме били живеели в свят на свободно движение на идеи, хора, стоки, инвестиции и глобализъм. А излиза, че сме живели в свят на протекционизъм и ограничения. До сега. Но с новата сделка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още