IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ерата "Тръмп" - ново предизвикателство за МВФ

Преди полугодишната среща на 189-те страни членки на МВФ тази седмица разногласия с Белия дом не липсват

13:50 | 20.04.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

"Всеки път, когато правим нещо, за да се защитим (...), го наричат протекционизъм", заяви пред Уилбър Рос пред Financial Times. "Това са глупости", каза той.

Вашингтон междувременно призовава МВФ да обърне по-голямо внимание на усилията на страните членки да въздействат на валутните курсове и други дисбаланси, особено в търговията, вредни за Съединените щати.
"В администрацията на Тръмп определено има фигури, които изразиха огромен скептицизъм към мултилатерализма и ако тяхна линия вземе надмощие, то институции като МВФ ще пострадат", твърди Дъглас Ридайкър, бивш представител на САЩ във Фонда.

Такъв антагонизъм е в рязък контраст с годините на (Барак) Обама, когато МВФ срещна възприемчива аудитория в Белия дом в призивите за вдигане на минималната заплата в САЩ, борба с неравенството в доходите или даването на по-голям глас на страните с нововъзникващи икономики.



"Ще има известно напрежение, но тежестта на САЩ не би следвало да възпре МВФ да бъде рязък и откровен в оценката си за американската политика", казва Нейтан Шийтс, бивш помощник-секретар по международните въпроси в министерството на финансите на САЩ.

За момента МВФ следва антипротекционистаката си линия, но използва и помирителен тон, приветствайки плановете на администрацията "Тръмп" да инвестира в инфраструктура и да намали корпоративните данъци.

"В резултат на очаквани фискални стимули и очаквана данъчна реформа в САЩ, имаше оптимизъм, известно отприщване на жизнерадост", отбеляза управляващият директор на МВФ Кристин Лагард в интервю за няколко европейски медии, публикувано във вторник.

Точно преди Тръмп да дойде на власт, МВФ подчертано бе преразгледал към повишение прогнозите си за икономическия растеж на САЩ до 2,3 % за тази година. Фондът затвърди очакванията си в прогнозите, оповестени във вторник, въпреки значителната несигурност, както я нарече, около икономическата политика на САЩ.

МВФ всъщност се сблъсква с деликатен балансиращ акт: да запази независимостта си, без да отчуждава силния си финансов стожер.

Разбира се, Съединените щати нямат правните средства, за да спрат "прехраната" на МВФ. Те обаче могат да затруднят Фонда, като забавят усилията на институцията да стане по-активна по социалните и екологичните въпроси и да даде повече влияние на Китай или Русия.

"Администрацията на Тръмп ще успее да оказва известно влияние върху дневния ред на Фонда", по думите на Шийтс.

Парливият казус с Гърция също може да бъде засегнат. Европейските правителства приканват МВФ да участват в сегашния помощен план за Атина, но Фондът ще трябва да убеди Вашингтон, че това е мъдро.

"Администрацията ще бъде по-неотстъпчива по въпроса с използването на ресурсите на МВФ за Гърция", прогнозира Шийтс. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:25 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още