Едва преди четири седмици правителствен говорител на Даунинг Стрийт изключи напълно подобна стъпка. „Не, предсрочни избори не може да има“, заяви той. Преди това и британският премиер Тереза Мей изрично изключи подобна възможност. Но сега променя мнението си – във вторник следобед тя изненадващо анонсира, че възнамерява да насрочи нови избори за 8 юни. В сряда планът трябва да бъде гласуван от долната камара, коментира германският Handelsblatt.
Мей има нужда от мнозинство от две трети, за да наложи плана си. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин вече даде знак за одобрение.
Май оправда крачката си с планираното оттегляне на страната от ЕС. Тя имала планове за Brexit, които давали възможност на страната да си възвърне контрола над своите граници и закони. „Това е правилният подход", каза Мей. Въпреки това обаче другите партии били против него.
Лейбъристите вече обявиха, че след края на преговорите между Лондон и Брюксел ще гласуват срещу крайната сделка за Brexit, докато либералдемократите искат да се осигури парламентарен „застой“, а Шотландската национална партия SNP е против всичко, което прави правителството. Ако сега няма нови избори, тази „хитрост и игри ще продължат“, заяви Мей и призна, че едва наскоро е стигнала до това осъзнаване. Само нови избори могат да доведат до осигуряване на стабилност, поясни премиерът.
В момента правителството има мнозинство от 17 гласа в долната камара. Като се имат предвид добрите резултати от проучвания сред общественото мнение, консерваторите вероятно ще разширят мнозинството си лесно. Според проучване на YouGov, което е било направено преди около седмица, около 50 на сто от анкетираните считат Тереза Мей за най-добрия премиер. Опозиционният лидер Корбин има едва 14% одобрение. Като цяло според YouGov 44% от анкетираните биха гласували за Консервативната партия, а 23 на сто - за опозиционната Лейбъристка партия.
Преди три седмици Мей връчи официалните документи за напускането на ЕС. Тя управлява страната от юли миналата година, след като преди това Дейвид Камерън подаде оставка като премиер. Той се бореше срещу Brexit и загуби референдума в края на юни. Мей бе определена за премиер, след като повечето конкуренти за поста сами се отказаха от надпревара. Редовни избори бяха предвидени за 2020 г.
Чрез изборна победа сега Мей би могла не само да увеличи консерваторското мнозинство в парламента, но и да спечели нов мандат за плановете си за Brexit. Тя би се освободила и от предизборните обещания на своя предшественик Дейвид Камерън, които я спъват преди всичко във вътрешната политика.
Самият Камерън нарече днешното решение на Мей „смело и правилно“.
Корбин написа във Facebook, че поздравява решението на Мей. Сега народът имал шанса да избере правителство, което да представлява интересите му.
Първият министър на Шотландия Никола Стърджън обаче отправи остра критика. „Това решение е един от най-необичайните поврати в новата политическа история и показва, че Тереза Мей отново поставя интересите на своята партия над тези на страната си“, поясни тя.
Решението на британския премиер да свика предсрочни избори е опит на нейната Консервативна партия "да тласне Обединеното кралство надясно, да прокара чрез принуда твърд Brexit и да бъдат наложени по-големи (бюджетни) съкращения", написа в Twitter Стърджън.
преди 7 години Стърджънката кефи. А и вярвам, че ще успее да им го набабани на високомерните лордове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар