Тази неделя турските гласоподаватели ще решат дали да централизира властта в ръцете на президента Реджеп Тайип Ердоган - най-радикалната промяна, откакто републиката е създадена преди 93 години.
Проучванията на общественото мнение от този месец показват, че резултатът от референдума трудно може да се предскаже след двумесечната кампания, която раздели турците и повлия негативно на връзките на страната с Европейския съюз (ЕС), където някои държави смятат референдума за обида към демокрацията, пише в свой анализ Bloomberg.
“Какъвто и да е резултатът, няма да спре нарастващият авторитаризъм” на Ердоган, твърди Волфанго Пиколи, базиран в Лондон президент на консултантската компания Teneo Intelligence.
Изминаха девет месеца откакто Ердоган преодоля военния преврат. Сега лидерът на Турция от 14 години е на прага на победа, която ще го направи един от най-влиятелните държавни глави в Г-20. Измененията в конституцията, които се разглеждат, ще му дадат властта да назначава министри и съдии по свое усмотрение и да организира избори по всяко време.
Самият Ердоган подготвя всичко това откакто беше избран за президент през 2014 г., като превърна своята до голяма степен церемониална роля в ключова част от властта. В рамките на този процес той потуши протести и заглуши критиците си в медиите, подкопавайки гражданските свободи в предимно мюсюлманската страна. При обявяването на извънредно положение, наложено в резултат на опита за преврат, Ердоган уволни повече от 100 хил. души и вкара в затвора 40 хил., сред които представители на академичните среди, журналисти и съдии.
Пазарен спад
През последните години опитите на Ердоган да се меси в политиката на централната банка отчуждиха редица чуждестранни инвеститори, а лирата загуби една пета от стойността си след опита за преврат. Някога процъфтяващата икономика на Турция е застой, след като терористичните нападения прогониха туристите, а безработицата се изкачи до седемгодишен връх.
И все пак много инвеститори твърдят, че ако Ердоган спечели и формализира хватката си около властта, пазарът ще се възстанови, поне в краткосрочен план. От друга страна, отхвърлянето на референдума може да предизвика разпродажби, защото ще проправи пътя на Ердоган към предсрочни избори, за да се опита да си осигури по-добре приеман парламент и да прокара желанията си по този начин.
Властта на един
“По-дългосрочната политическа и икономическа траектория на Турция вероятно ще остане низходяща”, коментира Антъни Скинър, директор на базираната във Великобритания компания за прогнози Verisk Maplecroft. “Консолидацията на управлението в един, изкореняването на малкото останали и неефективни звена за контрол и баланс и все по-голямото потискане на дисидентите ще са фактор”.
Измененията, за които се гласува, включват също:
- Премахване на ролята на министър-председателя;
- Премахване на изискването за неутралност на президента, което позволява на Ердоган да възстанови принадлежността си към управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), на която той е съосновател;
- Позволяване на президента да стои на пост за два 5-годишни мандата, както и за трети парламентарно подкрепен мандат;
- Позволяване на президента да назначава шест от общо 13 топ съдии в страната, като останалите се избират от депутатите.