Ангела Меркел постепенно промени позицията си. Тя започна да се застъпва за по-бързо връщане на мигрантите в родните им страни и за бежански контингенти. Тези сигнали бяха насочени преди всичко към ХСС. Същевременно канцлерът постоянно повтаряше, че търсещите закрила трябва да я получат. "Капсулирането не е решение на проблема", подчерта тя пред Бундестага през ноември 2015 година. Меркел не отстъпи и в спора с председателя на ХСС Хорст Зеехофер, който настоя за горна граница за прием на бежанци.
Какво последва? Политиката за предоставяне на убежище изведнъж бе затегната. Един след друг в сила влязоха два пакета закони за предоставяне на убежище и законът за интеграцията. Списъкът на сигурните трети страни бе удължен. Взето бе решение за спиране на събирането на разделените семейства.
Политоложката Петра Бендел окачествява всичко това като "рестриктивен обрат" в миграционната политика на федералното правителство. То следва логиката: само тези, които действително се нуждаят от закрила, трябва да получат убежище, а останалите трябва бързо да напуснат страната.
Всъщност Петра Бендел не смята, че тук става дума за истински обрат. "Синхронът на действията показва, че предложенията за тези закони са били подготвени отдавна. Първият закон за предоставяне на убежище влезе в сила още в края на октомври 2015 година, само няколко седмици след "унгарското" решение на Меркел. През март 2016 влезе в сила и вторият закон за убежището, а няколко месеца по-късно и законът за интеграцията. Това е рекордно време за подобни задълбочени промени", казва тя. Политологът Карл-Рудолф Корте също смята, че обвиненията срещу канцлера, че се нагаждала според това накъде духа вятъра, са несправедливи. "По принцип тя следва това, което каза и федералният президент Гаук: Нашите сърца са големи, но възможностите ни са ограничени". Карл-Рудолф Корте смята, че Ангела Меркел е взела решението от 5 септември 2015 в абсолютно извънредна ситуация. "С този хуманитарен императив тя изцяло следва курса на ХДС/ХСС, които се чувстват дълбоко свързани с християнските ценности", казва политологът.
Още през последните седмици на 2015 година Ангела Меркел започна да говори за силно "ограничаване" на броя на бежанците. За постигане на тази цел ѝ помогнаха две неща. Първо: затварянето на т.нар. Балкански маршрут, което тя критикува, но което пък бе добре дошло за Германия. И второ: споразумението между ЕС и Турция, за което Меркел настояваше отдавна. То стана повод за критика срещу канцлера. Мнозина я обвиниха, че става зависима от един все по-авторитарен президент като Ердоган.
По-тежка е обаче критиката срещу сътрудничеството с Либия. "От гледна точка на правата на човека, споразумението буди сериозни резерви. В Либия все още бушува гражданска война, а либийското правителство се състои от три враждуващи групи", казва Петра Бендел. От друга страна тя вижда и дилемата, пред която са изправени Германия и ЕС. "Който казва, че не бива да сключваме подобни споразумения, трябва да посочи и алтернатива", казва тя. Политоложката се застъпва за създаването на мониторингов механизъм при сключването на подобни договори с трети страни.
За съжаление, за бежанската криза няма простички решения. Затова политиците трябва да обяснят на гражданите своите действия и да ги направят разбираеми за тях. Това е един от големите пропуски, за който Ангела Меркел може да бъде обвинена. Тя реагира твърде късно на отдавна очертаващата се бежанска криза. Но това се отнася и до целия ЕС, който остави Италия и Гърция да се справят сами с проблема.
И все пак: в бежанската си политика Меркел не се завъртя на 180 градуса. Защото тя отрано повтаряше това, което каза и на малката Реем: че границите не са отворени, че не всеки може да дойде и да остане в Германия. Това, че покрай своето "унгарско решение" и селфитата с бежанци канцлерът изпрати сигнали на гостоприемство из целия свят, бе малко неблагоприятно, но в крайна сметка това, което се случи, не бе изцяло по нейна вина, казва политологът Корте. Според него канцлерът е действала правилно. "Ако ситуацията от септември 2015 г. се повтори, Меркел отново би действала по същия начин, за да помогне конкретно на хора, изпаднали в беда", убеден е той.
Меркел - царицата на нагаждането
За съжаление за бежанската криза няма простички решения, а политиците трябва да обяснят на гражданите своите действия и да ги направят разбираеми за тях
09:15 | 23.02.17 г. 2
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Изправя ли се Европа пред нова газова криза заради спирането на руските доставки?
-
Евродепутати искат ЕК да разследва платформата X за възможни нарушения
-
Фед: Дълговото бреме на САЩ е най-големият риск пред финансовата стабилност
-
Къде в Европа може да отиде Нетаняху след международната заповед за арест?
-
Климатичната конференция COP29 приключи без договорки
-
Пшеницата в САЩ и Франция поскъпва, а в Русия и Украйна поевтинява през седмицата
-
В плановете на Русия няма вариант за независима държава Украйна
-
Европа изкара спокойно последните две зими с доза късмет за цените на газа
-
Нов удар по германския автомобилен сектор - Robert Bosch ще съкрати до 5500 служители
-
Еврото се срина до двегодишно дъно след разочароващи икономически данни от региона
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
България и Румъния се доближават до пълноправно членство в Шенген още от януари
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
Защо Германия планира да наруши своето основно икономическо правило?
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
Коментари
Финанси виж още
-
Фед: Дълговото бреме на САЩ е най-големият риск пред финансовата стабилност
1 -
Пшеницата в САЩ и Франция поскъпва, а в Русия и Украйна поевтинява през седмицата
-
Dow се покачи с над 400 пункта и затвори с рекорд
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
Британският индекс FTSE 100 записа най-силната си сесия от три месеца
преди 7 години А обяснението е мноого, много по-простичко..В началото трябяваше да се подлизурства на либералната политика, наложена от ротшилдовата пасмина,начело с Обамата.Идеята беше,разбира се,изборите в САЩ да бъдат спечелени от Клинтъновица,с което наводняването на Европа с малоазиатски астрофизици щеше да продължи с пълна сила.Килъри обаче не спечели,а Тръмп далеч няма желание да "защитава" съюзниците си с благороден плам/разбирай с безконтролно финансиране/.Издевателствата в Германия от кафявата чума станаха чудощно много,а интернет и Цукерберг не помагат да се контролира общественото мнение в желаната посока А В ГЕРМАНИЯ ИДВАТ ИЗБОРИ!!Ето това е-тя просто иска да остане на власт!!В България на поведението на канцлерката му викаме политически гешефт - неистовото желание да се стои на върха и безумните грандомански комплекси за малоценност определят поведението на самопровъзгласилия се за Бог политик.Пример - наш Бойко..И каква е разликата му с тая дъртта ***? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ако е нагаждане изпускането у кюлотите , без да разберат околните , Меркел никаква царица не е ...е стига вече глупости бе ..."екипа" на Инвестор ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар