Пред кенийската фермерка Полин Уафула никога не е стоял въпросът дали децата й ще трябва си изцапат ръцете и да се научат сами да отглеждат храната. Тази 63-годишна майка на пет деца казва, че няма друга работа, която да й даде същата сигурност, каквато гарантира селското стопанство, тъй като хората винаги ще трябва да ядат, така че винаги ще се печелят пари от това.
Винаги съм настоявала, че ако работят нещо друго, те ще трябва допълнително да отглеждат нещо, казва Уафула, учителка, която е станала фермерка и гледа домати, лук, червено зеле в парниците си.
В западния кенийски департамент Бунгома, където живее Уафула, е трудно да се видят млади хора, работещи в обширните полета за захарна тръстика. Повечето фермери са пенсионери като нея, се казва в материал на Ройтерс с автори Магдалена Мис и Айзая Езипизу.
Сякаш е правило младите да отиват в градовете и да търсят работа, отбелязва тя пред Thomson Reuters Foundation.
По света фермерите са застаряваща група от населението, тъй като секторът не успява да привлече по-младите, които се насочват към градовете, за да си намерят работа.
Дребните фермери произвеждат над 70% от световната храна, а за да се гарантира, че има достатъчно фермери, които да хранят нарастващото световно население, селскостопанската дейност трябва да се реформира, за да привлича млади хора, отбелязват експерти.
Според HelpAge International, неправителствена организация, която работи с по-възрастни хора, тенденцията е фермерите като група да са по-възрастни, отколкото населението като цяло, отбелязва БТА.
В Африка, където 60% от населението е под 24 години, средната възраст при фермерите е 60 години, според Организацията по прехрана и земеделие на ООН (FAO).
По света потенциален проблем е, че фермерите стават все по-възрастни, особено дребните производители в страните с ниски доходи, казва Марк Горман, високопоставен съветник в HelpAge.
Подобрения в селскостопанската инфраструктура като електроснабдяване и достъп до субсидии и кредитиране могат да окажат съществено влияние в подкрепа на по-възрастните фермери и да насърчат децата им да останат в тази сфера, допълва той.
Трябва да се направи така, че да си заслужава хората да остават в селското стопанство, посочва Горман.
Инвестиции в съвременни технологии
Застаряването на фермерите буди притеснение особено в района на юг от Сахара, където равнището на селскостопанската производителност е много ниско, отбелязва Дейвид Съти, анализатор на сектора в International Fund for Agricultural Development (IFAD).
Експертите заявяват, че селското стопанство трябва да бъде преобразено, така че да предлага на младите хора привлекателна алтернатива на градския живот.
"Селскостопанският сектор в развиващите се страни не е привлекателен," отбелязва Панайотис Карфакис, икономист от FAO.
Проблемът се задълбочава, тъй като технологиите, които използват фермерите, не са най-производителните, няма инфраструктура и има проблеми, свързани със земята, посочи той пред Thomson Reuters Foundation.
Притежаването на земя е стимул за фермерите да инвестират в увеличаването на производителността, което в замяна повишава приходите им, допълва Карфакис.
Според правозащитната група Landesa 90% от земята в селското стопанство на Африка не е официално регистрирана.
Ако селското стопанство трябва да бъде привлекателно, то не може да бъде същото, каквото беше при предишните поколения, допълва Съти от IFAD. "Това означава да се гледа на него като на бизнес и да се инвестира в съвременни технологии", казва той.
Анне Мбаабу, програмен директор на Alliance for a Green Revolution in Africa (AGRA) не вини младите хора, че напускат живота във фермите. "Те бягат от непосилния труд на полета на фона на технологиите, които използваме. Трябва да забраним мотиката в Африка или ще изгубим младежите си", заявява тя.
Мбаабу допълва, че достъпът до семена, торове, химикали и пазари е основополагащ за това селското стопанство да стане по-лесно, по-продуктивно и по-печелившо. "Има надежда, но трябва да се движим бързо. Времето изтича", казва тя.
Тези, които решат да се откажат от кариера в града и станат фермери, може да направят умен ход, допълва Карфакис от FAO. Ако всички се насочат от селското стопанство към промишлеността и услугите, тогава всеки, който реши да остане, ще има големи печалби, казва той.
преди 8 години чак толкова няма как да се преобрази, дори да пуснат покемони по нивите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А у наше село, доматите, *** съседи с колците ги ядат, разбира се от нашата градина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар