Европейският банков орган European Banking Authority ще представи по-късно днес резултатите от стрес тестовете в сектора като вниманието е насочено основно към германските и италиански банки, предаде DPA, цитирана от БТА.
Общо 51 банки от 15 европейски страни, представляващи около 70 на сто от банковия сектор в ЕС, тази година бяха подложени на проверка за способността им да поемат пазарни или икономически шокове. Резултатите ще бъдат публикувани късно тази вечер след затварянето на пазарите.
Предишната проверка на регулаторния банков орган през 2014 г. обхвана 123 банки, 24 от които се провалиха с общ недостиг на капитал от 24,6 млрд. евро (27 млрд. долара).
По-малкият брой финансови институции тази година отразява опита на Европейския банков орган да се съсредоточи върху по-големите банки, поверявайки контрола върху по-малките на националните регулатори.
Банките от Португалия и Гърция не са включени в тестовете, които започнаха през февруари.
Пазарите вероятно ще отделят най-голямо внимание на банковите сектори на Германия и Италия, където се наблюдават проблеми.
Най-голямата германска банка Deutsche Bank ще бъде сред финансовите институции, чиито резултатите ще бъдат следени най-внимателно.
Други германски банки, обхванати от проверката, са Commerzbank, BayernLB, Landesbank Baden-Wuerttemberg и NordLB.
Дойче банк напоследък се затруднява да убеди пазарите и регулаторите в стабилността на финансите си, като от началото на годината акциите ѝ загубиха 40 процента от стойността си. Миналата година ръководителят й Джон Крайън започна програма за свиване на разходите на стойност 3,8 млрд. евро, включваща съкращаване на персонал и оттегляне от чуждестранни пазари.
През юни обаче Международният валутен фонд посочи, че сред всички най-големи световни банки Deutsche Bank може да бъде заплаха за глобалната финансова система.
Опасенията за италианските банки пък идват от огромните необслужвани кредити на обща стойност 360 млрд. евро, което се равнява на една трета от показателя за еврозоната.
Проблемът най-вече е наследство от двойната рецесия през 2008-2014 година, която тласна множество домакинства и компании към неплатежоспособност. Безотговорно управление, често повлиявано от местната политика, засили проблемите при някои регионални банки. Освен това според експерти италианският банков сектор е твърде голям и трябва да бъде консолидиран, за да се повиши рентабилността му. Данни на Световната банка сочат, че в Италия на всеки 100 000 пълнолетни граждани има 60 банкови клонове спрямо средно 28 в ЕС.
В най-лошо състояние е Monte dei Paschi di Siena - BMPS, която е създадена през 1472 г. и се сочи за най-старата банка в света.
Още по темата вижте в материала на Bloomberg TV Bulgaria!