След срива на петролния пазар, започнал през 2014 г, когато цените се потопиха от над 100 долара за барел до под 30 долара през февруари тази година, на всяко поскъпване се гледа с недоверие. Плахите, а и не толкова плахите повишения в цената на суровината сякаш все още не могат да създадат увереност на пазарите, че вече може да говорим за възстановяване.
От няколко седмици обаче наблюдаваме първите по-стабилни ръстове при петрола. Освен това редица банки и агенции промениха в положителна посока прогнозите си за сектора. Investor.bg се допита до няколко български експерти, които да коментират петролния пазар и да споделят очакванията си за цените на "черното злато".
Все по-често в реториката на анализаторите присъства „баланс“ - дума, която през последните две години сякаш нямаше място на петролния пазар, тъй като предлагането далеч надвишаваше търсенето.
Според Виктор Манев, партньор в Impetus Capital, през последните няколко месец може да се говори за търсене на баланс, което е повлияно и от излизането от операции на множество американски производители на шистов петрол. Цветослав Цачев, главнен инвестиционен консултант в ЕЛАНА Трейдинг АД, посочва като фактори на първо място проблемите с доставките от Нигерия и понижения добив в други страни от ОПЕК и на второ място постепенното намаление на добива в САЩ и подобряването на равнището на запасите.
Международната агенция по енергетика очаква дисбалансът да продължи до края на тази година, а през 2017 г. да има вече баланс, посочва Георги Георгиев, портфолио мениджър в Карол, и допълва, че не не това е било движещото в ръста на цената на петрола от средата на февруари насам.
„Това, което доведе до него беше промяната в нагласите на инвеститорите. Дъното бе формирано от слух, че ОПЕК и Русия са започнали разговори за евентуално намаляване на обемите и това бе достатъчно за пазара. Също както и през 1998-1999 подобна "вербална интервенция" доведе до реално търсен ефект, въпреки че и тогава, както и сега, подобна договорка бе постигната едва след една година“, обяснява Георгиев. „Свръхголемият брой пут опции на спекулантите очакващи нива до около $ 20 за барел също помогна за ръста до $ 40 долара. Петролът качваше дори и при излизащи редица високи нива на запасите от суровината в САЩ (лошите новини биваха купувани), което бе показателно, че нагласите вече са променени“, допълва той.
Ролята на Саудитска Арабия
ОПЕК, чийто де факто лидер е Саудитска Арабия, реши да вдигне тавана на добива още през есента на 2014 г., за да защитава пазарния си дял. Провалът на преговорите за евентуално замразяване на доставките даде основание да се смята, че режимът в Рияд оставя пазарът само да постигне баланс, а актуалното поскъпване на петрола подкрепи твърденията, че изглежда тази стратегия е сработила.
„Тази стратегия е факт, защото не може да се постигне споразумение с Иран за таван на производството. Не е възможно да се ограничи производството. Ниските цени на петрола доведоха до силно намаление на новите сондажи в САЩ, както се очакваше. Но това не е стратегия, а показва, че Саудитска Арабия не може да спре свръхпредлагането на пазара по друг начин“, казва Цветослав Цачев.
Виктор Манев посочва, че в уравнението има и значително неизвестно в контрола на увеличаването на предлагането - Иран успява да увеличи своето предлагане по-бързо от очакваното.
Според Георги Георгиев от Карол Саудитска Арабия е прилагала целенасочено подобна стратегия. „Просто както всеки друг пазар и този на петрола бе изпаднал в негативен тренд, който се разви напълно, съпроводен със сериозния дисбаланс в търсенето и предлагането по това време. Изобщо всички суровини бяха в подобен цикъл през последните няколко години, което е нещо нормално“, казва той.
Обикновено пазарът сам намира начин да възстанови това равновесие, по подобие на изказания от Адам Смит принцип за "невидимата ръка". Така и в този случай пазарът показа, че няма по-силен от него и търсенето и предлагането както в реалната икономика, така и в очакванията на инвеститорите нормализираха цената на петрола“, допълва Георгиев.
Валентин Кънев, председател на Балканската черноморска петролна и газова асоциация, посочва друг фактор по отношение на Саудитска Арабия. Според него със смяната на министъра на петрола (бившия директор на държавното предприятие Saudi Aramco Халед ал Фалих) и с намерението частично да приватизира държавната петролна компания Рияд вече води нефтена политика „по същество“. По думите му това ще доведе до балансиране заради потенциалното участие на международни компании в Saudi Aramco.
преди 8 години Преди време гледах докумен.филм ,че ако Китай консумира петрол колкото САЩ потреблението в света ще се удвои а за Индия е отделно Разхода на превозните средства в САЩ е 2 пъти повече от ЕС - http://***.greentech.bg/archives/58888 ПРЕСТЪПЛЕНИЕ СРЕЩУ ЧОВЕЧЕСТВОТО е 320млн. в САЩ да консумират повече от Китай ,Индия и Япония взети заедно - http://***.economy.bg/world/view/9280/Koj-kolko-petrol-konsumira отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Световната годишна консумация е около 33 млрд. барела по 50год. = 1,5 трилиона барела тоест после к'во правим ????Според различни източници запасите на петрол са 1 - 1,5 трилиона барела Останалото съм го обяснил тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Големият въпрос е на колко процента може да се откажем от петрола защото ако не може да се откажем на 100% трябва да си оставим за столетия напред и затова ''бия камбаната'' ,ще повтарям докато съм жив или видя ,че се вземат мерки УБИВАМЕ ДЕЦАТА И ВНУЦИТЕ СИ като ''заравяме главата в пясъка''САЩ са извършили най-много престъпления срещу човечеството и заради това ,че 1996г. убиха ел.колата - http://***.emic-bg.org/news/item/663Престъпленията на САЩ са много и съм събрал фактите - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да, аз ти казвам фактите от кухнята. Останалото са спекулации с определени цели - геополитически, политически и финансови. Цената от над 100$, задържала се толкова време също беше изкуствена. Това е един изключително силен инструмент за постигане на определени цели. Докато петролът и останалите суровини се котират в долари е абсолютно ясно кой има влияние над ценообразуването...Това са фактите. Другото е Блумбърг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години До 3 Аз вярвам само на фактите В следващите месеци ще разберем кои от двамата е прав отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Шстите на американците не струват - технологията е скъпа и за да се върне на пазара цената трябва да е около 80$, не 50, а и да се задържи трайно над това ниво...Така че тея митове, къде ги развява Блумберг са за широката публика. Истината е,че този колапс се създаде изкуствено за да се удари финансово Русия на Путин, това е. Смята се, че челния рейгънов опит ще проработи и сега. Засега Путин няма намерение да си ходи обаче, щот не е Горбачов. А и Рейгън имаше целия свят зад себе си,докато сега САЩ имат само 20 трилиона дълг...Та докъде ще продължи това не е ясно...Само не разчитай на стотици танкери на котва...тоя израз буди сериозен смях. Танкерите си работят - просто собствениците намалиха навлата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пич, говориш глупости, при това без да си информиран - казвам ти го, защото съм в тоя бранш. Изобщо не е претъпкан Светът с петрол, ни повече, ни по-малко от това, което винаги е било. Канадският нефт е малко и излиза от песъчлива почва. Либия изобщо няма в скоро време да се върне към нивата от времената на Кадафи,защото там вилнее гражданска война заради олигофренията на американците и подопечния им Саркози по онова време. Нигерия е намалила добива повече от 80% в сравнение само с допреди година, а нападенията над петролните установки през последните месеци влошават и без това трагичното положение. Венецуела е в тотален колапс по ред причини. Бразилия също не помпи обичайното. Руския тегли,но качеството на нефта там не е като на Саудията. Никакви стотици танкери не стоят на котва - на "котва" стоят платформи,а това е далеч по-обезпокоително. Китай има своите проблеми,но производството там продължава на каквото се сетиш, не е тръгнало да се изнася към Европа и Америка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Светът е претъпкан със петрол Резервоарите са пълни а стотици танкери стоят на котва и чакат цените поне да достигнат ниво на които са ги купили След кратък спад във производството заради Канада и Либия сега всички помпат с пълна сила и производството нараства - в Иран Ирак Канада Русия А американския шистов петрол се оказа изключително издрържлив Потреблението на петрол поради вялата световна икономика проблемите в Китаи технологичната революция В Е И и глобалното затопляне постоянно намалява Преценете какво ще се случи когато двете криви на производството и потреблението се движат в обратни посоки Преценете какви ще са цените на петрола Вероятно в рамките на 43 -47 долара за барел Вероятно за дълго време отговор Сигнализирай за неуместен коментар