IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тъмната страна на германското Jobwunder*

Германските работодатели са назначили вече 1,5 млн. служители на гъвкаво непълно работно време

16:07 | 31.05.16 г. 8
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Когато Мануела Кьониг отива да пазарува за семейството си, тя не посяга към рафта и не слага в количката всичко, което ѝ харесва – на нея и на семейството ѝ. А сортира предварително предложенията – кои плодове са по-евтини тази седмица. Кое сирене е на промоция. Често тя купува ябълки, защото са най-евтини. И не взима сирене.

40-годишната самостоятелно възпитаваща децата си майка живее на ръба на бедността - въпреки че има постоянен договор към Toys"R"Us - американският магазин за детски играчки, който има 65 клона в Германия. Кьониг, като 90 на сто от служителите в магазините на тази верига, има работно място с „гъвкаво непълно работно време", пише в свой анализ германският Die Welt. 

Това означава, че тя получава осигурен от работодателя само минимален брой часове. В същото време тя обаче трябва да има готовност по всяко време да работи по-дълго, и следователно не може да потърси втора работа. От този модел печели преди всичко компанията, защото тя плаща на служителите си, само когато магазините са пълни. Ако няма клиенти, служителите не получават допълнително работни часове, а с това – и заплата.

Същата схема в Германия използват и други работодатели. В цялата страна около 1,5 млн. души вече са засегнати от „ориентирано към капацитета променливо работно време", накратко – Kapovaz (от "kapazitätsorientierte variable Arbeitszeiten"), изчислява Германският институт за икономически изследвания (DIW) в Берлин.

Освен Toys"R"Us и други търговски вериги използват инструмента, който предоставя на търговците на дребно гъвкавост, но същевременно избутва служителите често до ръба на екзистенц-минимума. Kik, например, е подобен случай, но също и марки като Esprit, H&M и веригата за облекла Breuninger оперират по подобен начин.

И навсякъде, където заетостта варира значително, работата по поръчка очевидно става все по-привлекателна за фирмите - в ресторантите, в сферата на туризма или медицината. В старческите домове медицинските сестри се назначават само с такива договори.

Ниските данни за безработните – 2,744 млн. през април, с около 100 хил. по-малко отпреди година, в крайна сметка са просто „купени“. Купени с това, че политиците всъщност държат отворен един сив сектор в областта на ниското възнаграждение, в рамките на който хората работят на работни места „втора класа“. Чрез тях се компенсират всички бизнес рискове. Именно чрез договори от типа Kapovaz. Или чрез договори с определени дъщерни компании.

Веригата за продажба на мебели XXXL например, която навсякъде в Германия има огромни обекти за продажба, назначава своите служители чрез дъщерна компания. Тя получава договор от компанията майка.

Ако този договор бъде прекратен, то фирмата, която е назначила служителя, минава в несъстоятелност, а служителят може да бъде съкратен с един замах. В няколко града през последните години съдилища по трудовите спорове са се занимавали с подобни казуси на компанията.

Последният опит на федералния министър на труда Андре Налес да се противопостави на тези тенденции за гъвкавост, а именно – нови типове договори за работа, едва ли може да скрие факта, че компаниите ще заменят затворените вратички с нови креативни похвати и конструкции. И всичко ще продължи по старому, коментира Die Welt. 

*Jobwunder - по аналогия с Wirtschaftswunder (германското икономическо чудо). Тук се има предвид чудо на пазара на труда.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:00 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 0
edimi
преди 8 години
Това е точна така. Освен това, да не говорим за схемите с фирмите за отдаване на персонал под наем и командироването на работници наети във филиали регистрирани в трети страни/вкл. и БГ/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 0
Tobywolf
преди 8 години
Всъщност големият трик на корпорациите е че, уж изрядните и пунктуални немци, заобикалят осигуряването с полулегални схеми.Например голям завод наема работници, но не директно, а през трудови посредници, които пък оформят всеки работник като ЕТ - самоназначен и самоосигуряващ се. Така договорът се сключва за някаква сума, формално между две фирми и отпадат строгите немски изисквания за наемане на работници. Компорацията е само на плюс - няма задължения за осигуряване, няма задължения за предизвестия и куп други ограничения.А работникът - ако ще да се осигурява - проблемът си е негов.Всички големи прилагат хватката, която е удар срещу осигурителната система на Германия.Quod licet Iovi, non licet bovi
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
YoanaCh
преди 8 години
Принципът на Жоел Бакан за големите корпорации в пълна сила се отнася и за 'Големите' държави: https://en.wikipedia.org/wiki/The_Corporation_%28film%29
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 17 rate down comment 3
mapto
преди 8 години
Хаха, ужас!!! Вече Мануела трябва да гледа цените когато пазарува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 5
Jorkata
преди 8 години
Ще станат като Щатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
khao
преди 8 години
да емигрират в Гърция като не им харесва ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 8
rover
преди 8 години
Недей да лелееш напразни надежди. Ние ще си продължаваме да работим изобщо без каквито и да било трудови договори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 4
Patilan
преди 8 години
Скоро и у нас ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още