IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Докъде могат да вдигнат мизата британците?

България и балтийските страни не са особено щастливи от компромиса с Великобритания, коментира Deutsche Welle

08:12 | 05.02.16 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Писмото на Доналд Туск и неговите предложения са добра изходна точка. Така поне смяна говорителят на британските консерватори в Европарламента Сайед Камал. Защото темите за конкурентоспособността, разграждането на бюрокрацията, засилването на ролята на националните парламенти и ограничаването на социалните услуги за икономическите мигранти не били само британски въпрос. „Всички страни от ЕС ще имат полза от това", заяви Камал.

Още в петък "шерпите" в ЕС ще започнат да преговарят за детайлите. По всичко изглежда, че британският премиер Дейвид Камерън може да разчита на подкрепата на Берлин. По време на преговорите федералния канцлер Ангела Меркел постоянно се застъпваше за компромис относно британските искания. Включително от личен интерес. Защото от реакциите на пакета с предложения на председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер стана ясно, че забраната на дискриминацията вътре в ЕС продължава да е валидна, пише в коментар за Deutsche Welle Барбара Везел.

Изключителните правила за британците могат да бъдат приложени и в други страни членки. Тоест, ако бъде постигнато единодушие за ограничаване на социалните услуги, Германия също може да индексира детските надбавки и да ги напасва на ставките за трудещите се, валидни в техните родни страни. 

И докато някои консерватори виждат чашата наполовина пълна, либералите съзират заплаха за бъдещето на ЕС. "Не бива всеки път да дърпаме аварийната спирачка, когато един европейски правителствен ръководител има проблем с общественото мнение в страната си. Докъде ще стигнем тогава?", заяви председателят на либаралите в Европарламента Ги Верхофстад. Убеденият европеец настоява да бъде задълбочен политическият съюз, вместо да бъде демонтиран. Председателят на ЕНП също се изказа критично. Откакто британските консерватори напуснаха партията, защото я смятаха за твърде проевропейска, отношенията се влошиха.

„Ние искаме Великобритания да остане в ЕС, но не искаме британски ЕС", подчерта председателят на фракцията Манфред Вебер. Зелените и левите също остро критикуват компромисното предложение в полза на британския референдум. "По този начин погребваме идеята за социалния съюз. Предложението е не компромис, а коленичене пред лондонското Сити", каза председателят на лявата фракция Габи Цимер.

Британският евродепутат от опозиционната лейбъристка партия Ричард Корбърт напомни, че сделката от Брюксел е само част от общата картина. Защото на референдума ще се гласува не за "реформи в ЕС, а за членството на Великобритания в съюза, което е съвсем различен и многообхватен въпрос".

И другите страни от ЕС ще поставят своите „червени" линии при детайлните преговори през идните дни. Британците могат да разчитат на Берлин, но и скандинавските страни подкрепят в общи линии компромисното предложение за Лондон. Франция не гледа на нещата толкова ентусиазирано и предотврати предложението Лондон да получи правото на "червен картон" при вземането на решения в еврозоната.

Насрещен вятър идва и от Източна Европа. България и балтийските страни не са особено щастливи от компромиса с британците. Евроскептичните чехи виждат в лицето на Великобритания съюзник, но се опасяват от дърпането на аварийната спирачка при социалните услуги. Подобна е ситуацията и в Полша. Новото полско правителство е близко в идеологически план с Лондон, но от друга страна трябва да предпази стотиците хиляди полски работници в ЕС от орязване на социалните услуги. Варшава принципно ще подкрепи сделката, обаче в замяна иска съдействие за искането си за засилено присъствие на НАТО в Полша.

Вероятно промените не са толкова решаващи, колкото изглежда на пръв поглед. „Това не е компромис, който ще преобърне фундаментално ЕС и той няма да нанесе вреда на основните принципи", казва Марко Инчерти от Центъра за европейски политически изследвания в Брюксел. Според него при това решение не се променят принципите за вътрешноевропейските трудови мигранти, а съкращаването на социалните услуги е изключение. Освен това било важно, че не само Великобритания, а и другите страни членки могат да дръпнат „аварийната спирачка“.

„И Дейвид Камерън ще може да „продаде“ именно този аспект като своя победа. Цялата история всъщност е победа на външната опаковка над съдържанието", казва Инчерти. Освен това въпросът за социалните услуги няма да бъде решаващ за референдума във Великобритания. От решаващо значение е колко силно ще се представи Дейвид Камерън в своята кампания за британското членство в ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:44 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
michaelis21
преди 8 години
От най-радикалните си претенции Камерън междувременно се е отказал. След продължителни сондажи в много европейски столици му стана ясно, че всички желаят да задържат британците в ЕС, но не и на всяка цена. Затова той заряза голямата кошница, с която беше тръгнал, и представи в Брюксел списък със само четири условия:1. Финансовите регламенти за еврозоната да не бъдат прилагани на британския финансов пазар.2. Великобритания да не се придържа към формулата от Европейския договор, която предвижда задълбочаване на сътрудничеството в ЕС.3. Да се засилят правомощията на националните парламенти при взимането на важни европейски решения.4. Граждани на ЕС, които са се установили във Великобритания, да ползват предимствата на британската социална система едва след четири пълни години, прекарани на Острова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 2
misanthrope
преди 8 години
1)А защо никой не казва какво всъщност е предложението? Аз не съм го видял никъде. 2) Туск ако си беше държал гладните скакалци в Полша, британците нямаше да пищят, щото те от тях са писнали не от българи и латвийци. В Лондон повече полски се говори отколкото английски. Налетели са ги яко3) На никоя ЕС държава (вкл. и на Британия) никой не и пречи да намалява социалните услуги или пък да ги предоставя само на граждани, отговарящи на конкретни условия ( напр. да работят и да се осигуряват, или да имат помощи само ако са работили определено време преди това или каквото си решат), единственото условие е да е еднакво за всички - и за британци и за чужденци. Иначе ако Камърън каже, който не работи, няма да яде, никой не може да го спре, ама кучето е, че и британците, които не работят, няма да ядат и ще го шутят тогава Камърън без протакане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 4
Mike Florida
преди 8 години
Никакви компромиси! Нали сме общо европейско семейство и правилата са за всички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 5
Mike Florida
преди 8 години
Никакви компромиси! Нали сме общо европейско семейство и правилата са за всички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 8
michaelis12
преди 8 години
ми да тея да не са с 3 чифта мъде .... всеки път с преференции е на базата на кво ?!? Айде ние да излизаме, че нещо не сме за "царския двор" царете да си бачкат сами могат и без нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още