Турция трябва да засили инвестициите си в инфраструктура, за да даде тласък на една нова ера на бърз растеж на най-голямата икономика в Близкия изток, заяви един от топ икономическите съветници на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от Bloomberg.
По думите му първичните бюджетни излишъци под управлението на Партията на справедливостта и развитието (ПСР) съживиха кредитоспособността на Турция и намалиха съотношението на държавния дълг към брутния вътрешен продукт с повече от половината. Но ще са необходими по-големи разходи за железопътни линии, пристанища и енергийни тръбопроводи, които да помогнат за превръщането на икономиката в по-конкурентоспособна и за създаването на “новата историята на Турция”, която да привлече чужди инвестиции, твърди Джемил Ертем в интервю.
Коментарите на Ертем показват потенциалната промяна в политиката на правителството, което отговори на световната финансова криза чрез поддържането на фискална дисциплина, а това помогна за възвръщането на добрия инвестиционен статус през 2013 г. Освен това думите му отразяват двете половини в управлението на ПСР - растежът след сътресенията на пазара през 2008 г., който е по-малък от половината от средните над 6% преди случилото се, и срива на лирата с над 20% през тази година.
Турция може да се наложи да се потопи на червена територия, за да създаде “външни фактори”, коментира Ертем, позовавайки се на условията, в които турската промишленост може да процъфти.
“Може да са допуснати някои значителни пропуски в бюджета и фискалният баланс може да се влоши за известно време, ако тези инфраструктурни проекти бъдат започнати”, посочва той. “Но в средносрочен план, когато създадете тези външни фактори промишлеността става по-конкурентоспособна в световен план, което помага за възстановяване на основните макроикономически показатели и ускоряване на икономическия растеж”.
Същевременно Moody’s твърди, че несигурността по отношение на бъдещите икономически политики на правителството е част от причината тя да поддържа негативна перспектива за турската икономика.
Ертем, който стана главен съветник на Ердоган през януари, заяви, че визията му за бърз растеж разчита на парични и фискални политики, които подкрепят създаването на работни места и по-широките икономически цели на правителството.
Някои икономисти твърдят, че Турция не може да се върне към същия икономически модел от ерата на ускорения растеж, който беше подхранван от потребителското търсене и високата ликвидност.
Въпреки че част от членовете на управляващата ПСР обвиняват централната банка за възпрепятстване растежа с прекалено високите лихвени проценти, Ертем заяви, че критиката им “нито е полезна, нито е смислена”.
“Това, което централната банка трябва да направи, е да приеме парична политика, която също се фокусира върху създаването на работни места и подкрепя икономическите цели на правителството”, категоричен е Ертем.
преди 8 години Сваленият руски самолет ще им излезе златен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Турция губи пазарите си в Азия,тук един говори за инвестиции.Може денонощнода произвеждаш,но като няма къде да го пласираш е безмислено да се пънеш..Най-вероятно целият БРКС ще им покаже червен картон.Остава им Европа и САЩ където битката е толкова голяма,че едва ли ще са конкурентно способни.Чакат ги тежки времена. отговор Сигнализирай за неуместен коментар