Известният китайски адвокат Пу Дзънцян беше заплашен от осем години лишаване от свобода. И точно поради тази причина присъдата срещу него бе посрещната с чувство на облекчение: съдът реши, че оттук нататък Пу не трябва да остава дори и една нощ в затвора. Същевременно облекчението бе примесено и с гняв, защото, ако наистина съществуваше ред и законност, то той не би трябвало да попада изобщо в ареста.
Редно беше Пу да бъде оправдан и да получи обезщетение за 19-те месеца, прекарани в следствения арест. Присъдата „виновен", съчетана с условна присъда от три години, очевидно е опит властите да приключат случая, без имиджът им да пострада сериозно. Защото този казус неминуемо щеше да урони имиджа им катастрофално и да покаже истинското лице на правосъдието в Китайската народна република. Това пък на свой ред би се отразило неблагоприятно на Китай като място за правене на бизнес, пише в коментар за Deutsche Welle Матиас фон Хайн.
От 90-те години насам Китай изгражда отново и усъвършенства своята правна система, която беше напълно унищожена по времето на Мао: днес в страната се издават закони, има прокурори и съдии, дори и адвокати. Животът на китайските адвокати обаче е твърде опасен – особено в сегашен Китай, ръководен от Си Дзинпин. От идването си на власт преди 3 години държавният и партиен ръководител действа с огромна твърдост срещу всичко и всички, които биха могли да застрашат господството на Китайската комунистическа партия (ККП) или него лично: например корумпирани чиновници и политически съперници от държавния апарат, активисти, борещи се за граждански права, представители на свободните профсъюзи, както и адвокати.
Арестът на Пу Дзънцян през май 2014 беше само началото на голяма кампания за сплашване. Само през това лято бяха арестувани над 200 адвокати. Поне 20 от тях все още се намират в затвора.
Задържането на Пу явно също е целяло да сплаши китайците и да покаже следното: щом може да бъде арестуван дори и национален герой и международно известен адвокат като Пу Дзънцян, който през 2013 беше избран от едно китайско списание за най-влиятелната личност, защитаваща правото, то никой в държавата не може да се смята за сигурен.
Защото ККП стои над закона. А щом тя смята нещо за правилно, действащото право се превива, прегъва и мачка, докато е необходимо.
В повечето случаи китайските власти се опитват да придадат на действията си характер на справедливост, но в процеса срещу Пу и това не им се удаде. Обвиненията срещу него бяха прекалено абсурдни. Той бил "размирник, създаващ напрежение", а освен това подклаждал етническа омраза. В продължение на година и половина прокуратурата се опитваше да изгради някакво обвинение срещу него – накрая се оказа, че разполага само с някакви си седем публикации в Twitter, писани в разстояние от три години, и подбрани измежду хиляди други негови туитове.
Вярно, публикациите му в Twitter са дръзки, езикът им дори би могъл да бъде наречен груб. Но да са нелегални? Единият постинг е ироничен и посветен на една депутатка от Народния конгрес, която за 60 години нито веднъж не била гласувала с "не". Друг критикува поведението на властите по време на железопътната катастрофа през 2011 година. А в трети се казва, че политиката на Пекин за малцинствата е съотговорна за едно терористично нападение на екстремисти от Синджан.
Нищо от съдържанието на тези кратки туитове обаче не оправдава произнасянето на присъда. Дипломати от Германия, Канада и САЩ постъпиха правилно, като протестираха през миналата седмица с публични изявления пред сградата на съда. Дали тези акции са изиграли някаква роля за произнасянето на сравнително меката присъда, за съжаление, така и няма да узнаем.
преди 8 години нищо, а за германеца дето се е израдвал, но са му дали 2000 евро награда за това, кво ще кажеш ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А какво ще кажете за германеца, който се беше зарадвал във Facebook от смъртта на кюрдчето Айлян, което беше изхвърлено на турския бряг и беше арестуван за това?? Двойния аршин е ясен, ако лаеш срещу китайските комунисти си невинен, но ако лаеш срещу бежанците ти си опасен рецивидист. отговор Сигнализирай за неуместен коментар