IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как ще се отрази решението на Фед на пазарите, еврото и България?

Кога да очакваме повишение на лихвите в САЩ и ще засили ли по-слабото евро българския износ - Investor.bg потърси мнението на анализаторите

08:25 | 30.10.15 г. 14
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Гено Тонев,  УД „ЮГ Маркет Фонд Мениджмънт“ АД: Ако нещо може да раздвижи пазарите, то е скрито в добре премерения и мъглив начин на изразяване на членовете на Комитета

Тъй като решението на Фед бе очаквано от повечето пазарни участници, не смятам, че то ще има някакъв особен ефект. На тези срещи почти всички очи (и уши) са насочени към това да бъде разгадан следващият ход на Фед, така че ако нещо може да раздвижи пазарите, то е скрито в добре премерения и мъглив начин на изразяване на членовете на Комитета, коментира Гено Тонев от УД „ЮГ Маркет Фонд Мениджмънт“ АД.

Според него заради очакванията лихвите да останат непроменени, валутните пазари регистрират само традиционния "шум" около подобни новини. По-важно е какви очаквания се пораждат у инвеститорите, а те изглежда са за по-скорошно повишение от т.нар. "консенсус", който до вчера бе за март следващата година. Повишената вероятност от изместване напред на първото повишение вероятно ще направи долара предпочитана валута пред еврото, поне в краткосрочен план, коментира Тонев.

Ако се изключи доларовата цена на петрола, експертът не вижда пряка причинно-следствена връзка между поевтиняването на еврото спрямо американската валута и икономическата активност в България. "Основният ни търговски партньор е Европа, така че директни осезаеми ползи не биха могли да се извлекат по тази линия. Износът ни за страни извън ЕС, поне на теория, би могъл да се възползва от известно ценово предимство, но за целта поевтиняването на еврото трябва да бъде значително, може би с повече от 4-5 на сто. Аз обаче не очаквам подобен сценарий, така че икономическият ефект за страната ни ще е в рамките на статистическата грешка", коментира той.

Според Тонев Фед няма да вдигне лихвите в следващите година-година и половина. Икономиките на силно развитите държави, в това число и САЩ, вече са толова зависими от финансовите пазари, че всяка турбуленция в тях води до драстична промяна в нагласите не само на инвеститорите, но и на бизнеса. Последното води до предпазливост, преосмисляне на проекти и планове, съкращения на разходи, вместо нови инвестиции, като всичко това в крайна сметка предизвиква свиване на икономическата активност. Това поведение е в пълен контраст с "теоретично правилната" постановка, че финансовите пазари са отражение на реалната икономика, а не обратното, поясни той.

"Почти всички централни банкери в големи икономики са наясно с тази двупосочна връзка и напоследък не смеят да направят нищо, което би могло да "нарани" нечии очаквания. Затова и не мисля, че Фед ще посмее да вдигне лихвите, преди да е убеден, че пазарът го иска. А това едва ли ще стане през следващите 12-15 месеца. Дано да греша, тъй като цялата тази обстановка на нулеви и отрицателни лихви изкривява до абсурди редица пазари и, като цяло, инвестиционните процеси навсякъде по света", каза още Тонев.

Андрей Стойчев, старши дилър, Делтасток АД: Реалното покачване на нивата очаквам най-късно в началото на 2016 г.

Решението на Фед за оставяне на лихвените нива непроменени само по себе си остана без реакция. Начинът, по който ръководителите на Фед обявиха своето решение, обаче предизвика реакции и сериозни движения на финансовите пазари, коментира Андрей Стойчев от Делтасток АД. Според него изхвърлянето на параграфа за притесненията за развитието на глобалната икономика от изявлението на Йелан определено даде силни индикации, че на следващото заседание лихвените проценти е твърде вероятно да бъдат повишени. Именно това накара инвеститори и спекуланти да купуват долари.

Опитите на ЕЦБ да стабилизира икономиката на еврозоната и да повиши инфлацията неминуемо водят след себе си и натиск на единната европейска валута. Все по-голямата вероятност за по-високи лихви на ФЕД след декември от друга страна засилват позициите на долара. Определено очаквам в следващите месеци паритет между еврото и долара и запазване на високите нива на капиталовите пазари, прогнозира Стойчев.

По думите му положителното развитие на европейската икономика и еврозоната пряко оказва влияние върху инвестициите, които биха могли да се реализират в периферията на Европа, към която спада и България. В тази връзка косвената подкрепа от силния долар и слабото евро, помагащи за благоприятното развитие на икономиката в Европа, следва да окаже и положителен ефект върху България, като страна, зависеща почти изцяло от външни, най-вече европейски, инвестиции.

Реално погледнато, от средата на тази година се намираме в период, в който ще започне вдигането на лихвите, смята Стойчев. Въпреки че фактическо повишаване на лихвите няма, всички изявления и намерения на Фед са в такава посока, поясни той. Открито ръководителят на Фед Джанет Йелан потвърди намеренията си за повишаване на лихвите в краткосрочен план, макар и плавно. Експертът очаква реалното покачване на нивата най-късно в началото на 2016 г., като не изключва минимално повишение още в средата на декември тази година.

За да предприеме повишение, Фед очаква инфлация около 2%, безработица, която трайно да задържи нива около 5%, и стабилен растеж на брутния вътрешен продукт на страната. От близко, макар и с особено мнение, членовете на Фед следят и данните, свързани с промяна на неселскостопанския сектор. Притесненията на Фед за развитието на световната икономика вече не заемат основно място в списъка с фактори, влияещи на решението им, допълни експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:33 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 5 rate down comment 0
Атанасио
преди 9 години
Няма как да се увеличи лихвата и МВФ го обясни - http://darikfinance.bg/***/118135#commentsОколо 9 трилиона са в долари и като сложим още 18 трилиона държ.дълг на САЩ плюса този на физически лица тоест целият дълг на САЩ е 65 трилиона според - http://***.usdebtclock.org/#Става въпрос за системна криза(коментар 2) - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 10
крас
преди 9 години
"Investor.bg потърси мнението на анализаторите"КАКВИ АНАЛИЗАТОРИ КАКВИ ПЕТ ЛЕВА?!Търсете мнението на СЕКРЕТАРЯ на ККП!Той казва какъв ще е курса юан/долар. За днес е предвидено поскъпване на юана и обезценка на долара. ЕВРОТО ЩЕ БЕЛЕЖИ РЪСТ, А ФРАНКА И ПАУНДА ЩЕ СЕ СВИВАТ. НЕЩАТА ВЕЧЕ НЕ СЕ РЕШАВАТ В САЩ!!СЛЪНЦЕТО ИЗГРЯВА В КИТАЙ И ЗАЛЯЗВА В АМЕРИКА. През този период от време вече се знае какъв ще е курса на валутите защото ТЕ СЕ ДИКТУВАТ ОТ НАЙ ГОЛЕМИЯТ СВЕТОВЕН ПОТРЕБИТЕЛ - Китай!!Китай измести по потребление САЩ!ККП изобщо не е склонно да приема за разплащателно средство нещо по различно от ЮАНА!!ТОВА Е ТРАГЕДИЯ ЗА ДОЛАРА. СВЕТА ВЧЕРА НЕ Е ТОВА КОЕТО Е ДНЕС. НЯМА ВЕЧНИ ИМПЕРИИ, КАКТО НЯМА И ВЕЧНИ СВЕТОВНИ ВАЛУТИ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 0
balkando
преди 9 години
Принципно е така, но те са "включени" в цената на труда и производителността.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
ivan.kostov.39
преди 9 години
Освен цената на труда, производителност и асортимент влияние имат също : данъци, осигуровки, застраховки, цена на енергията и ред други........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 4
Misho ILIEV
преди 9 години
Шуйцов, мисля, е прав, че няма да има повишение. Федът иска да подготви пазарите за повишение без да повишава. Просто така, за зор заман, да се отпускат прекалено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
balkando
преди 9 години
Трудно ще се промени каквото и да било в политиката на ниските курсове, щом веднъж е започнала. Нас курсовете ни засягат, доколкото имаме износ към страни извън ЕС. Високият долар спрямо еврото по-скоро ни е от полза. В ЕС конкурентността ни се влияе от три фактора - цена на труда, производителност и нещото, което все повече ще оказва влияние - асортимента. Има стоки, които са необходимост и преориентирането към тях е най-важно при световен спад и климатични ромени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 2
abdul
преди 9 години
http://***.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/04/IMF%20World%20Trade%20April.jpgРъст, ръст, ръст, ръст ... е все някога ще оцелят :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 4
mrynmryn
преди 9 години
Не знам защо изобщо някои очакват да се повиши... Според мен бе ясно като бял ден, че нищо няма да бутнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 3
Mike Florida
преди 9 години
Интересното е, че всички прогнози, които са посочени, разглеждат сценарии, при които хипотезата за продължение на икономическият ръст е заложена като "даденост"! Инфлация и психологически нагласи, това е основата за взимане на решение! След забавянето на ръста в Китай, трябва да си отговорим на въпроса, дали то ще бъде толкова малко, колкото се прогнозира всъщност, дали няма да бъде по-голямо и дали това завабяне не се пренася, тримесечие по-късно и в развитите икономики. Експорта на Германия се влошава от месец на месец, БВП на САЩ показва от вчера забавяне спрамо прогнозите! Стимулиращата програма на Драги е безпрецедентна! Дори само този факт, трябва да ни говори ясно, че ФЕД нямат свободата на действие, която им се приписва и са силно зависими от случващото се на вън. Годишните отчети на компаниите едва ли ще ентусиазират фондовия пазар, след направените оптимизации от тяхна страна, при много ще се види реалната ситуация. ФЕД - пролет, по-скоро НЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 3
Vladi666
преди 9 години
Циркаджий..тази отворена врата дълго ще си я оставят така...а за промяна на лихвите..с г.за им се смея...клоуни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още