Не съм достатъчно интелигентен, за да разбера поведението на пазара, но той със сигурност е в депресия, пише Мартин Уулф за Financial Times. Зад това изглежда стоят опасенията за Китай. Прав ли е пазарът да се безпокои? Накратко, да.
Човек трябва да прави разлика между това, за което си струва да се притеснява, и това, за което не е нужно. Спадът на китайския фондов пазар е във втората категория. Това, което притеснява, е мащабът на задачата, пред която са изправени китайските власти на фона на очевидната им неспособност да се справят добре със спукването на един обикновен борсов балон.
Фондовите пазари наистина са в корекция, начело с китайския. Между своя пик през юни и вчера индексът Shanghai спадна с 43 на сто. И все пак китайският фондов пазар остава с 50% над нивата от началото на 2014 г. Спукването на втория китайски борсов балон в рамките на едно десетилетие обаче не е завършено.
Китайският пазар е по-различен. В по-голяма степен от останалите пазари той е едно казино, в което всеки играч се надява да намери "по-голям глупак", на когото да продаде надценените акции, преди да е станало твърде късно. Такъв пазар е обречен да бъде изключително нестабилен. Неговите капризи обаче трябва да разкрият нещо за китайската икономика като цяло.
Събитията на китайския пазар са от широко значение по два свързани начина. Единият е, че китайските власти решиха да заложат значителни ресурси и дори своя политически авторитет върху техния (изненадващо неуспешен) опит да спрат спукването на балона. Другият е, че те трябва да са били принудени да го направят поради загриженост за икономиката. Ако те са достатъчно притеснени да заложат на такава отчаяна надежда, всички останали трябва също да се притесняват.
Основание за безпокойство дава и решението на китайските власти да девалвират юана на 11 август. Само по себе си това също е маловажно събитие, като общото кумулативно обезценяване спрямо щатския долар е само 2,8 на сто до момента. То обаче има значителни последици. Китайските власти търсят пространство да намалят лихвените проценти, което се случи във вторник. Това отново подчертава опасенията за здравето на икономиката.
Друг възможен извод е, че Пекин може да търси съживяване на експортно ориентирания растеж. Това е трудно да се повярва, тъй като глобалните последици ще бъдат катастрофални, но е разумно да се притесняваме за тази дестабилизираща възможност. Или пък китайските власти се готвят да толерират движението на капитали. Ако е така, САЩ ще попаднат в собствения си капан. Вашингтон иска либерализация на капиталовата сметка от страна на Китай. Вследствие на това може да се наложи да изтърпят дестабилизираща краткосрочно последица – отслабващ юан.
Последните събития трябва да се разглеждат в контекста на по-дълбока загриженост. Въпросът е дали китайските власти могат да осигурят преминаване от една инвестиционно ориентирана икономика към такава, доминирана от потреблението, докато поддържат съвкупното търсене. Ако се окаже, че могат, то икономиката ще поддържа растеж от 6-7 на сто. Ако те не могат, има заплаха от икономическа и политическа нестабилност.
Икономиката на Китай вече се забави. Говоренето за "нова нормалност" отчита тази реалност. Според Consensus Economics средната алтернативна прогноза за растежа показва ръст от само 5,3 на сто годишно през четвъртото тримесечие (виж графиката).
Според официалните данни брутните инвестиции в основен капитал са били 44 на сто от брутния вътрешен продукт през 2014 г. Данните за инвестициите е по-вероятно да бъдат верни, отколкото тези за БВП. Но има ли икономически смисъл за една икономика да инвестира 44 на сто от БВП и все още да расте с едва 5 на сто? Не. Тези данни предполагат ултраниска, ако не и негативна, пределна възвръщаемост. Ако е така, то инвестициите може да спаднат рязко. Това може и да не намали потенциала за растеж, при условие че непродуктивните инвестиции са ограничени, но ще доведе до срив в търсенето. Всичко, което китайските власти правят, сочи, че те са загрижени точно за това.
Тревогите за дефицит на съвкупното търсене не са нови. Те датират от началото на финансовата криза, която срина търсенето за китайския износ. Ето защо Китай предприе собствен инвестиционен бум. Забележително (и обезпокоително) делът на инвестициите в БВП нарасна с намаляване на потенциалния растеж. Това не беше устойчива комбинация в по-дългосрочен план.
Това сега изправя китайските власти пред три огромни икономически предизвикателства. Първото е разчистване на наследството от последните финансови дисбаланси, като се избегне финансова криза. Второто е преструктурирането на икономиката, така че да е по-зависима от частното и публичното потребление и по-малко зависима от изключително високи нива на инвестиции. Третото е постигането на всичко това при запазване на динамичен растеж на съвкупното търсене.
Последните събития имат значение, защото те показват, че китайските власти все още не са разработили начин за справяне с тези три предизвикателства. По-лошо, средствата, които те опитваха през последните седем години, само влошиха положението. Може би пазарът осъзна колко трудно ще бъде това и колко дестабилизиращи могат да са някои от мерките на властите. Те включват валутна обезценка, ултраниски лихвени проценти и дори програма за вливане на ликвидност от централната банка чрез изкупуване на ценни книжа от пазара. Ако случаят е такъв, то сътресенията на пазара не се безпочвени. Глобалното пренасищане на спестявания може да се задълбочи, което ще засегне всички.
Защо безпокойството относно Китай има смисъл
Въпросът е дали страната може да трансформира икономиката си без сътресения, пише Мартин Уулф
15:43 | 26.08.15 г. 2Препоръчан материал от партньор на investor.bg
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
напиши коментар
-
Над 411 млн. лева взеха фирмите с проекти за иновации
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Производството на мебели в България се свива с 4% през 2023 г.
-
Европа изкара спокойно последните две зими с доза късмет за цените на газа
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
Иран ще увеличи капацитета си за производство на ядрено гориво
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
Защо в България няма банки като Revolut и как се развива финтех секторът у нас?
-
Шведската Northvolt, надежда на Европа в производството на батерии за електромобили, обяви фалит
-
В плановете на Русия няма вариант за независима държава Украйна
-
Еврото се срина до двегодишно дъно след разочароващи икономически данни от региона
-
България и Румъния се доближават до пълноправно членство в Шенген още от януари
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
-
Най-големият производител на зехтин в света очаква цените да паднат наполовина
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
Коментари
Финанси виж още
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
Британският индекс FTSE 100 записа най-силната си сесия от три месеца
-
SOFIX се понижи с 0,8% за седмицата
-
Спадът на продажбите на „Стара планина холд“ се задържа над 30% и към края на октомври
-
Wall Street се насочва към печеливша седмица*