IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новата драхма - обърканото бъдеще на Гърция след еврото

Въвеждането на нова валута в Гърция ще трябва да се случи бързо и без много планиране

17:11 | 05.07.15 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Трудности с разпостранението

“Най-голямото предизвикателство беше да създадем ефективно разпространение и да се уверим, че новата валута е налична навсякъде”, твърди Борис Рагуз, ръководител на хазната в централната банка на Хърватия. През 1993 г. той ръководи въвеждането на куната след разпадането на Югославия.

Възникват по-големи трудности, когато банките започват да издават парите. Заради времето, необходимо за разпространението на новите банкноти и монети, е необходимо двете валути да съществуват заедно известно време. Гърцките банки обаче може да прехвърлят веднага картовите трансакции към новата драхма, докато маказините могат да приемат и двете - или може би само евро, ако търговците се съмняват в стойността на новата драхма.

Двете валути вероятно ще стартират с обменен курс едно към едно, което може да се случи за определен период от време. Еврото беше създадено през 1999 г., но съществуваше само виртуално в продължение на три години, в рамките на които беше използвано за електронни трансакции при фискирана стойност спрямо франка, марката и други валути, които замени. След това на 1 януари 2002 г. бяха въведени банкнотите и монетите евро, въпреки че предишните валути се приемаха още около два месеца.

Малко планиране

Гърция ще бъде по-сложен случай, защото преходът трябва да се случи бързо, с малко планиране. И за разлика от повечето други валути, които са били изоставени, еврото, ще остане в обращение в цяла Европа. Това означава, че всяка нова валута може да бъде малко привлекателна за гърците, които ще очакват стойността ѝ да падне след като пазарът може да определи обменния ѝ курс.

“Щом някой напълни джобовете си с драхми, ще направи всичко възможно, за да се отърве от тях”, твърди Якоб Киркегаард, старши сътрудник в Института Питърсън за Международна икономика във Вашингтон.

Ключът е в доверието

Според експерта друго усложнение може да се окаже фактът, че много от вносителите в Гърция може да поискат да им се плаща в евро, а не в драхми.

Лудек Нидермайер, който ръководи отдела за рисков мениджмънт в централната банка на Чехия, когато чешката крона беше въведена през февруари 1993 г., твърди, че по това време неговата страна и Словакия са били относително изолирани. По думите му Гърция е много по-интегрирана в европейската икономика, което прави смяната на валутата още по-сложна.

Ключът е в доверието към новата валута, твърди Нидермайер. Това е нещо, което чехите и словаците имаха, а то със сигурност липсва на гърците.

“Ако въведете валута, която никой не иска, това е един много лош старт”, посочва той. “Бих посъветвал гърците да спрат да мислят за отказване от еврото изобщо. Това не би бил щастлив финал за тях. Няма никаква алтернатива, която да се сравни с еврото”. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 3
юрист
преди 8 години
"...Според експерта друго усложнение може да се окаже фактът, че много от вносителите в Гърция може да поискат да им се плаща в евро, а не в драхми...." Естествено- тук гърците удрят 100% на камък:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
продълж. на коментар 8 Казано просто от кой се избира надз.съвет на ЕЦБ и по какви критерии определя кога да слре да осигурява ликвидност на Гърция - всички влогове в банките са законни и разбирам ,че са търг.дружества които може да фалират но до 100 000 са гарантирани и т.н. пак стигам до това което пиша отдавна - 33% капит.адекватност защото БАЗЕЛ-3 е недостатъчен и наказателна отговорност за необезпечени кредити плюс таван на заплатите и печалбите защото ще ги дисциплинира и защото се подиграват
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
Член 123(предишен член 101 от ДЕО)1. Забранява се предоставянето на овърдрафти или други видове кредитни улеснения от Европейската централна банка или централните банки на държавите-членки, наричани по-нататък "национални централни банки", в полза на институциите, органите, службите или агенциите на Съюза, централното управление, регионалните, местни или други органи на публична власт, на други органи, регулирани от публичното право, или на публични предприятия на държавите-членки, както и закупуването пряко от тях на дългови инструменти от Европейската централна банка или от националните централни банки. - http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX:12012E/TXTЗАЩО ЕЦБ купува ДЦКПАРИЧНА ПОЛИТИКАЧлен 127- да насърчава нормалното функциониране на платежните системи.НОРМАЛНА ЛОГИКА Е ЕЦБ да осигурява непрестанна ликвидност без изключения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 8
Атанасио
преди 8 години
Това е част от нещата но трябва ясно правила като например САЩ - в Конституцията пише ,че държ.дълг не може да надвишава БВП следва въпроса защоро държавите не взимат пари от държ.монетарн. банки и Елън Браун ,Президент на Публичния Банков Институт добре обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmОтделно защо ЕЦБ не купува ДЦК на всички държави по какво критерии прави избора ????Положението е страшно заради ефектът на доминото но може да се оправи ако се синхронизират нещата на ниво Г-20 и ООН И съм описал подробно всичко под статиятя на проф. Джефри Сакс - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 1
kane
преди 8 години
няма суверенна страна, ако няма контрол в/у валутата и централната си банка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
Колкото до драхмата естествено ,че е страшно ако се въведе но може като еврото - 3год. виртуално и т.н. Незнам как стоят нещата юридически в смисъл как ЕЦБ може да спре да осигурява ликвидност дори и при банкова ваканция която не е страшна защото разплащанията може да стават по банков път и с банкови карти които ще осветлят икономиката Сенч.икономика на Гърция е 30% - около 10млрд.евро а дефицита е 3,3млрд. - http://***.debtclocks.eu/public-debt-and-budget-deficit-of-greece.htmlГърция има много пари и ако се забранят ошфорките ще отидат на 5-7% бюдж.излишък
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 6
Тялото
преди 8 години
Стига глупости. Това никога няма да стане. И от едната и от другата страна лъжат като *** за да сплашат електората.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 10
Атанасио
преди 8 години
малко е късно 320% обща задлъжнялост - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328САЩ - 17,5трлн. БВП и 61 трилиона общ дълг - http://***.usdebtclock.org/#тоест 350% спрямо БВП колкото и в ЕС Кефя се как се хванаха в собствените си мрежи и сами се изобличиха ,че системата е грешна и защото не може да има постоянен растеж КОЛКО ХОРА РАЗБИРАТ ??? ,че става въпрос за криза на системата и трябва нова система и проф. Джефри Сакс също говори за реформи и устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 8
SS-23
преди 8 години
Аз считам, че е крайно време , лихварите да получат урок - "как не трябва да се кредитира", мислейки само за бъдещата печалба, и игнорирайки реалностите към момента на отпускане на заема!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 1
MZ/X
преди 8 години
Един Grexit би подействал много здравословно и на еврозоната и на Гърция. Единственото лошо в случая е, че и България ще го отнесе без да е виновна за нищо :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още