IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как централните банки трябва да действат срещу финансовите балони?

Те не трябва да се заблуждават, че системната регулация е мощен инструмент на паричната политика, пише Волфганг Мюнхау

13:23 | 02.08.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Как централните банки трябва да действат срещу финансовите балони?

През последното десетилетие светът проведе два контролирани експеримента относно справянето с финансови балони. И двата се провалиха, пише анализаторът на Financial Times Волфганг Мюнхау.

Първият беше да се игнорира балонът, като се реагира след спукването му. Идеята изглеждаше приемлива за много хора, но тя беше базирана на грешното допускане, че разходите по разчистване на последиците ще са поносими.

Вторият експеримент току-що приключи в Швеция също с катастрофални резултати. Централната банка там постъпи по коренно различен начин. Преди това тя бе вдигнала лихвите, за да обуздае жилищния балон в страната, като по този начин предизвика дефлация и ръст на безработицата. Наскоро тя коригира тази грешка, като свали основната лихва обратно до 0,25%. 

Двата експеримента представят двете страни на нашето мислене – игнориране на балоните или игнориране на всичко останало. Как всъщност трябва да постъпват централните банки?

Консенсусът е, че те трябва да разчитат на системна финансова регулация. Монетарните власти в Хонконг например наложиха ограничения в съотношението заем/стойност на имота при ипотеките. Наскоро пък Английската централна банка сложи таван на ипотеките с голямо съотношение на вноските спрямо доходите.

Централните банки обичат инструментите за системна регулация, защото са в плен на стара идея, която е едновременно вярна, но и безполезна. Става въпрос за правилото Тинберген (по името на холандски икономист), според което е необходим по един инструмент за всяка цел на политиката. Ако целите са две – ценова и финансова стабилност, значи трябват два. Монетарната политика се занимава с цените, а системната регулация – с финансовите балони, така че проблемът е решен.

Или пък не. Като начало, инструментите не са изцяло независими. Монетарната политика засяга не само цените на дребно, но и тези на финансовите активи. Ако централна банка се ангажира да държи лихвите ниски в обозримо бъдеще, то тя поставя директно база за цената на безрисковите ценни книжа, но индиректно и на останалите.

Съществува и един по-фундаментален проблем. Да вземем жилищния балон в Испания. Страната разполага с достатъчно блестящи икономисти и банкери, но едва ли някои от тях е изразил загриженост за жилищните цени преди 2007 г. Така че какво би постигнала системната регулация през тези години?

Дори ако хипотетичните системни регулатори бяха идентифицирали рисковете, те щяха да продължат да се фокусират върху банковия сектор. Истинските проблеми след балона в Испания обаче настъпиха в жилищния сектор. Консервативните правила за банкрутите в страната означаваха, че много държатели на ипотеки бяха обременени с огромни дългове до края на живота си. Системната регулация може би щеше да спаси банките, но не и тях.

Централните банкери се заблуждават, ако смятат, че системната регулация е мощен независим инструмент на паричната политика. Тя всъщност е нито по-малко, нито повече от допълнителен инструмент.

Надеждите се възлагат на една уеднаквена рамка. За съжаление в популярните икономически модели липсва финансовата концепция. Фалитът не може да се случи в тези модели, защото те боравят с усреднени понятия.

Великият Джеймс Тобин, Нобелов лауреат за икономика, разработи модел с ясно изразена роля на пазарите на активи още през 1969 г. Вместо да стъпят на неговата работа обаче икономистите поеха в различна посока. Финансовата криза даде път на нови подходи, но те все още не са преобладаващите. Централните банки на практика не ги използват.

Бях заинтригуван, пише Мюнхау, от пионерската работа на Маркус Брунермайер и Юлий Санников в Принстън, които конструираха модел, в който светът може да е в две състояния – едно, в което банките отпускат свободно заеми и друго, в което те не го правят. Предписаните от този модел мерки не са фундаментално различни от това, което централните банки предприеха наскоро.

При вградената в модела възможност за кредитна криза, лихвената политика не може да игнорира цените на активите. Такъв модел би посочил по-ранно покачване на лихвите във Великобритания, например, спрямо стандартните модели. За еврозоната пък моделът би оправдал агресивната парична политика, тъй като понижаването на инфлацията (или дефлация) би навредило на финансовите баланси и би усилило нестабилността.

Съществуват няколко конкуриращи се подхода. Съвременните монетаристи се фокусират върху парите, а не върху кредита, като движеща сила. Въпреки огромните им различия обаче, както идеологически, така и практически, никой от тях не подкрепя експеримента, който тъкмо се провали в Швеция или онзи, който не сполучи преди 10 години. Също така никой от подходите не залага особено на системната регулация. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 9 години
Точно за да се избегне (или поне намали сериозно) опасността от домино ефект може (и според мен трябва) да се премине към вертикално кредитиране (където Централните Банки са кредитор от първа, а не последна инстанция). Като разбира се, говорим за добре обезпечени кредити, а не за спекулативни такива. Така и така системата е докарана до ниво да е ключово зависима от ЦБ и системна регулация, логично е да се направи и следващата стъпка и ЦБ да стане основният източник на кредит (вместо само да се опитва да влияе с косвени методи).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
Сините камъни
преди 9 години
Някой, дето е взел кредит, да е взел пари?!Пари няма, така че и балони няма!Но за да не се разбере схемата на играчите, с десетилетия ни баламосват, че някой видите ли, ни давал пари, че и с необезпечени кредити ни се оправдават...А истината е, че подписвайки се, ние създаваме парите!НИЕ!Нашият подпис е повече от свещен!Той създава парите, затова банките тичат подир нас клиентите, щото с подписа първо ние създаваме парите и после връщайки кеш пари, каквито никой никога не ви е давал, ние обираме и стопираме пазара!Контролът е перфектен!Като данъците, плащаме като балами, за да си създадем една администрация, която да ни контролира. С нашите камъни по нашите глави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 2
dani de vito
преди 9 години
При свободен пазар и стегната монетарна политика балони няма.За да се надуе балон ,трябва кредитиране ,изливане на пари взети назаем и изляти в даден актив - валута ,недвижими ,стоки .Това важи само за книжните пари ,понеже при златен стандарт корекциите са ранни и бързи , и няма как да напечаташ повече злато .За да няма балони трябват поне две неща - обезпечено кредитиране и банков резерв над 40 процента ...обаче как да има премии и подкупи .Току отънели и политици и банкери ,няма кебапчета по избори ,заменки ....уф ужас ще е ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 1
avramcho
преди 9 години
Цитат : Десетки пъти съм го писал - балоните се пораждат от прекалената ...свободия и пазарност на пазара! Факт!\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\а истината е ,че балоните се надуват от човешката алчност и се изпускат от човешкия страх-------------------------------няма Държава на Пазара........всеки трябва сам да се убеди в регулаторните способности на пазара------------за да има пазар - някой трябва да изгуби
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 0
Biso
преди 9 години
Ето как действа Дойче Банк - при 522 милиарда евро депозити, 55 трилиона евро ( ?55 trillion ) деривати. Всъщност Дойче Банк се оказва банката, с най-голяма експозиция в деривати в света! Следва я Дж Пи Морган с около 52 трилиона евро в деривати.Поради тази причина Германия със зъби и никти се "бори" да не се допусне домино-ефект за банковата система на Европа. Както се казва - Дойче Банк е окачена на куката!http://***.zerohedge.com/news/2014-04-28/elephant-room-deutsche-banks-75-trillion-derivatives-20-times-greater-german-gdp
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 15
SS-23
преди 9 години
Десетки пъти съм го писал - балоните се пораждат от прекалената ...свободия и пазарност на пазара! Факт!Не централните банки, а държавата е ключовият фактор тук! Фиксиране цените, на максимално широк спектър от стоки и услуги, в ценови коридор, ще ликвидира всякакви балони. Икономиката, печалбите и загубите ще бъдат лесно контролируеми и прогнозируеми!Единственият недостатък на тази схема е факта, че някои няма да могат да стават толкова богати, колкото им се иска!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още