IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЦИЕ ще спечели от възстановяването на развитите икономики

Развитите държави ще издърпат световния икономически растеж, а Германия и Великобритания ще са двигателите на ръстa в еврозоната, прогнозира Coface

15:45 | 10.04.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
ЦИЕ ще спечели от възстановяването на развитите икономики

Ирландия, Австрия, Испания и Италия пък намаляват дефицитите по текущите си сметки.

Рисковете в Югоизточна Европа са продиктувани от драстичното намаляване на работните заплати основно в Испания и Португалия, а вътрешното търсене там е далеч от предкризисните нива.

В Испания притеснително остава високото ниво на корпоративния дълг, което е около 100% от БВП и е по-високо от това на другите страни. С ниво на безработицата от 25% и младежка безработица над 50%, икономиката на страната е заплашена. Публичният дълг в еврозоната е над 100%, докато в Испания е 90%, колкото е и на Франция.

ЦИЕ ще спечели от възстановяването на развитите икономики

От компанията очакват регионът на Централна и Източна Европа да извлече ползи от възстановяването на развитите икономики.

Русия представлява заплаха за региона на ЦИЕ, докато икономиката на Чехия е добър пример за страна, претърпяла рецесия. Там корпоративните фалити през 2013 г. са били 16%. Coface обаче залагат на Латвия. Прибалтийската страна отчете позитивно представяне през 2013 г., а безработицата спада.

„Високото ниво на безработицата в България продължава да представлява проблем“, каза накратко Силевич за нашата страна.

„Ако погледнем на север, там има повече геополитически рискове“, сподели Виденова, давайки за пример Украйна и Русия. Според Coface обаче рискът в двете страни е под средния заради огромния пазар с 200 млн. потребители.

„Регионът е доста динамичен и затова българските предприемачи трябва да намерят най-добрата формула да преориентират своя бизнес и да изготвят най-добрите стратегии за управление на риска“, каза още Виденова.

Развиващите се пазари

„По всичко личи, че в момента корпорациите в Русия не са уверени в състоянието на икономиката и не инвестират. Лихвените проценти бяха увеличени със 150 базисни пункта, а това ще навреди на инвестициите и растежа на страната, въпреки че решението на централната банка ще подкрепи местната валута в средносрочен план“, очерта Силевич перспективите пред руската икономика.

Отливът на нетни инвестиции от Русия възлиза на 9 млрд. долара в периода 1994-2004 г. спрямо 46,2 млрд. долара за 2008-2013 г., което е особено притеснително и се очаква да навреди на растежа.

Поради тази причина от Coface предричат, че БВП на Русия ще нарасне с 1% през 2014 г.

„Въпреки че растежът на Китай се забавя, много страни биха завидели на прираста от 7,7%“, който Поднебесната империя реализира през 2013 г., каза Силевич за китайската икономика. 

„Либерализацията на заемите през юли 2013 г. направи така, че лихвите да са по-пазарно ориентирани. Затягането на кредитното предлагане обаче беше притеснително за китайските компании. Затова се увеличава делът на необслужваните кредити, които ще се превърнат в лоши.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 4 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
2. а в ЕС, всичко от насрано по-зле и неотменно се изпълняват предварителните цели БЕЗропотно, БЕЗпрекословно и БЕЗрезервно! и ЕЦБ стои и гледа сеир до последно! Което показва само манипулацията отново и провеждането неотменно на Кризата до край ... при последна заложена цел - > осъществяване на Банков Съюз! -> за осъществяване на официално спасяване чрез него и провеждане на спасителни КУ в ЗОНАта!=> Въпреки че могат, да спасят всичко за отрицателно време - седят и чакат да "узреят" всички за Банков Съюз (БС) -> до пълното осиране на всичко и неотменното и неизбежо налагане /чрез необходимостта като единствено решение при вече наложеното поле на избор/ на БС!Което показва маймунската глупост да приемат "логично" обяснение дори за противоречиви процеси /обратни един на друг, което прави единия задължително ГРЕШЕН при равни условия/ и то при съществуващ видимо верен проверим такъв в реалността, да търсят/приемат аргументи и за верността на обратния!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Прави впечатление съпоставянето на следния аспект на ФАКТическата обстановка в ТВ-Реалността: 1. в САЩ се възстановяват добре (икономика, безработица...) и имотите поскъпват и капитализацията ще оправят - ОК, а правят корекции непрекъснато на аргументиращата действията им функция непрекъснато! => И въпреки че излъгаха, че уж ще следят едно /с цел определен % на безработица/ то и при оправянето му, пак продължават!... Даже пробваха да го съчетаят текущата корекция и със смяната на новия "управител на ФЕД", от който разбира се е смешно да се допуска че зависи каквото и да е ;)) - защото тогава, ако от назначените (чрез Правителството) зависеше нещо, то => Правителството управлява ФЕД, което противоречи на поне 2 неща:(а) по определение ФЕД е независим от американското правителство!(б) нямаше да се драпа до 'смърт' да е частен, а щеше да си е напълно държавен!=> Правителствените назначавания + свободата на управителите е само за пред маймуните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 2
iivanoff
преди 10 години
"не боли обещавам" -> "Обади се на Обама"------------------------------Анале, не разбрах и *** ли правиш, или само те порят :)))))))))))))))))смЯх
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
Dimat
преди 10 години
"Страните, които притежават силно вътрешно потребление, са по-устойчиви на кризи и могат по-лесно да ги преодолеят, сподели Милена Виденова, управител на Coface за България."И какво излиза от това твърдение? ПЕЧАТАЙ ПАРИ,УВЕЛИЧАВАЙ ВЪТРЕШНОТО ПОТРЕБЛЕНИЕ И ЩЕ СИ ПО-УСТОЙЧИВ НА КРИЗАТА.Съвсем я объркахме икономиката.На на с ни е нахлузен един хомот,"валутен борд" и вечно дълбаем дъното.Потреблението го няма никакво.САЩ си печатат пари чрез "федералния резерв",т.е,увеличават си непрекъснато дълга,парите отиват директно за увеличаване на потреблението(няма да се бавят да развиват производството,та чак тогава част от тези пари да отива за потребление) и ТАКА СТАВАТ ПО-УСТОЙЧИВИ НА КРИЗИ.Дългът си расте,но и потреблението си расте,а оттам и устойчивостта на кризите.Тях никой не ги задължава да се свиват с разни бордове,развиване на производство и т.н.Задължават аборигените,като нас.Задължават ни да ни източват ресурсите.Задължават ни с плоски данъци и евтин труд(нали все тях размахват,)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още