IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ролята на държавата при прогресивния капитализъм е ключова

Държавата трябва да изгражда институциите, тъй като те не се развиват спонтанно, както неолибералите вярват, смята Дейвид Сейнсбъри

14:30 | 30.03.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ролята на държавата при прогресивния капитализъм е ключова

Трябва да е ясно, че ролята на държавата, която описвам, е в осигуряване и подкрепа на пазара. Това не е ролята на планиране и контрол, застъпвана от традиционните социалисти или минималната роля, проповядвана от неолибералите.

Третата определяща характеристика на прогресивния капитализъм отхвърля неолибералното схващане, че икономическите резултати на една страна трябва да се оценяват единствено от гледна точка на растежа на БВП и икономическата свобода. Ако някой е загрижен за благополучието на обществото, то не е възможно да твърди, че една богата държава, в която най-богатият 1% държи по-голямата част от богатството се представя по-добре от една малко по-малко заможна страна, в която просперитетът е по-широко споделен.

Нещо повече, справедливостта е по-добра мярка за социална равнопоставеност, отколкото равенството. Това е така, защото е трудно да се разработят практически и ефективни политики за постигане на равенство в условията на пазарна икономика.

Освен това съществува реален компромис между равенство и икономически растеж, като егалитаризмът не е популярна политика дори и за много хора с ниски доходи. Моят опит показва, че синдикатите имат много по-голям интерес от това да има разлика в заплащането, отколкото от равно заплащане за всички.

Това са основните принципи, които според мен новата прогресивна политическа икономия трябва да прегърне. Аз също така вярвам, че на западните страни, които не приемат тази рамка и вместо нея се придържат към неолибералната политическа икономия, ще им става все по-трудно да се осъществяват нововъведения и да постигат икономически растеж.

В новата глобална икономика, която е залята от евтина работна ръка, западните икономики няма да могат да се конкурират с фирми, които търсят все по-евтина работна ръка, земя и капитал, както и правителства, които искат да ги привлекат чрез дерегулация и свиване на социалните услуги.

Единственият начин западните икономики да бъдат в състояние да се конкурират и да подобрят своя стандарт на живот е като фирмите увеличат своята добавена стойност чрез иновации в съществуващи индустрии, както и чрез развиване на способност да се конкурират в нови и по-сложни производства, където добавената стойност обикновено е по-висока.

Компаниите ще бъдат в състояние да направи това, само ако правителствата се откажат от вярата си, че не трябва да играят никаква роля в икономиката. В действителност държавата има ключова роля в осигуряването на условия, които позволяват на динамични фирми да иновират и растат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:57 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Само Те повтарям!:И за *** да е ясно!НЕ Е ПО-ДОБРЕ!Не е по-добре неолиберализмаНе е по-добре с плоски данъциНе е по-добре с единици свръхбогати и 50% оцеляващи от тях 20% мизерващиНЕ е по-добре държвата да е в ъгъла и да гледа вързана изнасилването на населението сиНЕ Е ПО-ДОБРЕ РАЗБЕРЕТЕДобре е да оцеляваме ЗАЕДМО, а не ПО ОТДЕЛНОЗАВТЕ НА ВЕЛИКИЯ ХАН ПОМНЕТЕ:"САМО ЗЕДНО СМЕ СИЛНИ"Тачър и Рейгън са мъртви . Нека погребем и идеите им - ТЕ СА СГРЕШЕНИЧовека и проблемите му трябва да са в центъра на всяко решение, а не "изнеса", безработицата, икономиката ТЕ ВСИЧКИ са производни на ЧОВЕК
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 4
creepazoid
преди 10 години
Щото ТАПИРИТЕ само минОси могат да пишат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 4
абитуриент
преди 10 години
АДМИРАЦИИ......!!!!!......ама що ТАПИРИТЕ са ти писали миноси не мога да разбера........сичко си е едно към едно.......!!!!!.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 5
bgMan
преди 10 години
той е от червеноармейските фашисти, това му е работата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 5
Sakamano
преди 10 години
Това, че неолибералният модел има недостатъци не значи веднага да вадите книгите на Маркс. Не това е смисълът на статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 12
SS-23
преди 10 години
Браво !!+++++++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 8
sisiko
преди 10 години
Да бе да,ама не! Пак неолибералите виновни! Нещо напоследък масово търсят оправдание за глупостите които вършат. Хайде затваряйте интернета и обработката на "овцете" ви е в кърпа вързана!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 13
kane
преди 10 години
"Финансовата криза от 2008 г. разкри основни недостатъци в неолибералния капитализъм, като обективният поглед върху последните 35 години показва, че неолибералният модел не се е представил добре в сравнение с предишните 30 години по отношение на икономически растеж, финансова стабилност и социална справедливост. Надеждна прогресивна алтернатива обаче предстои да се оформи"...................................И за *** да е ясно!НЕ Е ПО-ДОБРЕ!Не е по-добре неолиберализмаНе е по-добре с плоски данъциНе е по-добре с единици свръхбогати и 50% оцеляващи от тях 20% мизерващиНЕ е по-добре държвата да е в ъгъла и да гледа вързана изнасилването на населението сиНЕ Е ПО-ДОБРЕ РАЗБЕРЕТЕДобре е да оцеляваме ЗАЕДМО, а не ПО ОТДЕЛНОЗАВТЕ НА ВЕЛИКИЯ ХАН ПОМНЕТЕ:"САМО ЗЕДНО СМЕ СИЛНИ"Тачър и Рейгън са мъртви . Нека погребем и идеите им - ТЕ СА СГРЕШЕНИЧовека и проблемите му трябва да са в центъра на всяко решение, а не "изнеса", безработицата, икономиката ТЕ ВСИЧКИ са производни на ЧОВЕК
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още