IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо е трудно да се улови икономическия ефект от технологичните иновации?

Приносът на последните иновации към дългосрочния растеж на жизнения стандарт може би е значително по-малък, отколкото ентусиастите твърдят, пише Джоузеф Стиглиц

17:38 | 15.03.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Защо е трудно да се улови икономическия ефект от технологичните иновации?

По света има огромен ентусиазъм относно технологичните иновации, символизирани от Силициевата долина. От тази гледна точка американската изобретателност представлява истинско конкурентно предимство, на което другите се стремят да подражават.

Оказва се обаче, че е трудно да се открият предимствата на тези нововъведения в статистиката за БВП, пише за сайта project-syndicate.org Джоузеф Стиглиц, професор по икономика в Columbia University и Нобелов лауреат. Бил е председател на Икономическия съвет към президента Клинтън и главен икономист на Световната банка.

Това, което се случва днес, е аналогично на развитието преди няколко десетилетия в началото на ерата на персоналните компютри. През 1987 г. икономистът Робърт Солоу - удостоен с Нобелова награда за своята пионерска работа върху икономическия растеж - се оплака, че "можете да видите компютърната епоха навсякъде, но не и в статистиката за производителността". Има няколко възможни обяснения за това.

Може би БВП наистина не улавя подобренията в стандарта на живот, които компютърната ера поражда. Или може би това нововъведение е по-малко значимо, отколкото неговите привърженици вярват. Както се оказва има някаква истина и в двете гледни точки.

Припомнете си как преди няколко години, точно преди срива на Lehman Brothers, финансовият сектор се гордееше с иновативността си. Като се има предвид, че финансовите институции привличаха най-големите таланти от цял ​​свят, човек би очаквал точно това. Но при по-внимателно вглеждане стана ясно, че по-голямата част от тези иновации включват разработването на по-добри начини за измами, манипулиране на пазарите без да те хванат (поне доста  време) и експлоатиране на пазара.

В този период, когато ресурсите се стичаха към този "иновативен" сектор, ръстът на БВП бе значително по-нисък, отколкото преди. Дори и в най-добрите времена тези иновации не доведоха до увеличаване на стандарта на живот (с изключение на банкерите) и в крайна сметка предизвикаха криза, от която  едва сега се възстановяваме. Нетният социален принос на всички тези "иновации" бе отрицателен.

По подобен начин дотком балонът, който предхождаше този период, също бе белязан от иновации - уеб сайтове, чрез които човек може да си поръча храна за кучета и безалкохолни напитки онлайн. Поне тази ера остави наследство от ефективни търсачки и оптична инфраструктура. Не е лесна задача обаче да се прецени как спестеното време от онлайн пазаруването или спестяването на разходи заради засилената конкуренция (поради по-голямата лекота на сравнение на цените онлайн) оказват влияние върху стандарта на живот.

Последна актуализация: 06:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 0
Людени
преди 10 години
Подкрепям .... напълно !Финансовите "иновации" стоят в основата на т.нар. криза на финансово-банкерския капитализъм (за разлика от индустриалния такъв от началото на 20-век).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 0
nobel
преди 10 години
от всички вас "слаба валута". Което вие усилено се стремите да постигнете, защото никакви иновации, никакви нови технологии и висока производителност не са в състояние да победят печатницата. На никого ли не му е поне малко странно, че точно когато всички технологии са по-напреднали от когато и да било в историята на човечеството, ние говорим за криза? И кой по-точно предизвика кризата, която за съжаление далеч не е отминала? Ами то в статията си е казано - виновни са иновациите, само че във финансовата сфера. На производството му няма нищо. Нито земята е спряла да ражда, нито се е свършил петрола, а всяка нова технология е по-добра от предишните. Тогава къде е проблема? Мисля, че е пределно ясно, защото той е само на едно място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 0
nobel
преди 10 години
Иновациите и съвременните технологии не предизвикват желаното повишаване на жизнения стандарт поради една проста причина. На този свят, освен хора, занимаващи се с производство има и финансисти. И всеки път, когато хората от "реалния сектор" на дадена икономика, в резултат на много усилия се представят добре се намесват финансистите и с едно движение заличават всичко постигнато. Защото когато икономиката работи добре курсът на съответната валута най-естествено се повишава. Иначе казано валутата става силна. А това е нещо, което финансистите не могат да търпят и моментално включват печатницата, изтривайки по този начин резултата от труда на милиони хора с нелепото обяснение, че силната валута намалявала конкурентоспособността и за това било много добре валутата да е слаба. А слаба валута се постига главно с печатане. Е, аз мога да успокоя господа финаншистите. Слаба валута може да се постигне и по много по-лесен начин. Достатъчно е да срутите производството и ще имате така мечтаната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 1
verimg
преди 10 години
Добър анализ. Не предлага решения, но си заслужава да се прочете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още