IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шиндзо Абе: Увеличаваме работните заплати, за да стимулираме растежа

Премиерът на Япония е горд, че Абеномиката е успешна дори в по-тесен смисъл – тя рестартира колективната психика на страната

13:04 | 19.01.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Размерът на работните заплати трябва да бъде определен единствено и само от работодателите и работниците, категоричен е Абе. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Размерът на работните заплати трябва да бъде определен единствено и само от работодателите и работниците, категоричен е Абе. Снимка: Ройтерс

През 2013 г. японската икономика излезе от стагнацията, продължила две десетилетия. А с появята на това, което министър-председателят на Страната на изгряващото слънце Шиндзо Абе нарича „изненадата на работните заплати“, бъдещето ще бъде още по-светло.

Интензивните дискусии между японското правителство, бизнеса и синдикатите, започнали през септември миналата година, навлязоха в положителна фаза. Всички се обединиха около мнението, че по-високите работни заплати водят до по-бърз икономически растеж. Абе участва в две от проведените до момента четири срещи, редом с финансовия, икономическия и трудовия министър, със синдикатите, с представители на индустриалния сектор, измежду които директорът на Toyota Motors Акио Тойода и ръководителят на Конфедерацията на профсъюзите на Япония Нобуаки Кога. След всяка среща Шиндзо Абе си тръгва уверен.

„Нека да го признаем“, заявява премиерът на Япония пред сайта project-syndicate.org. “Дефлационният натиск в Япония – и само в Япония – продължава повече от десетилетие. С идването ми на власт стартирах програма, която анализаторите наричат „Абеномика“, защото единствено в нашата страна номиналните работни заплати бяха отрицателни за изключителен дълъг период от време.“

Абе е потресен, когато вижда статистиката: от 2000 г. досега работните заплати в Япония са спаднали със средно 0,8% на година, докато растежът на номиналните работни заплати в САЩ и във Великобритания се равнява на 3,3 на сто, а във Франция – 2,8%. През 1997 г. работещите в Япония са получили общо 279 трлн. йени. До 2012 г. общата сума на изплатените възнаграждения възлиза на 244,7 трлн. йени.

С други думи – за последните 15 г. работещите са изгубили 34,4 трлн. йени – сума, по-голяма от БВП на Дания, Малайзия и Сингапур. Само когато този тренд се обърне, тогава японската икономика може да възобнови своята възходяща дългосрочна траектория.

По същото време японските компании вече не са слабо капитализирани. Абе помни колко ниска е била възвръщаемостта на собствения капитал за акционерите преди 15 г. – под 20%, в сравнение с 30% в Европа и САЩ. В резултат на това, според икономистите, японските корпорации разчитат твърде много на заемно финансиране.

Но това вече не е така, категоричен е премиерът на азиатската страна. Благодарение на продължаващия растеж на рентабилността на компаниите и непрекъснатите им усилия за намаляване на задлъжнялостта през последните 15 г. задлъжнялостта падна драматично.

Абе гордо заявява, че Абеномиката е успешна дори в по-тесен смисъл – тя рестартира колективната психика на Япония. Година, след като неговото правителство пое управлението на страната, нагласите, че то ще подаде оставка отстъпиха пред една неограничена възможност – промяната в нагласите дойде, след като Япония спечели домакинството за Летните олимпийски игри през 2020 г. В резултат на това инвеститорите на Wall Street заеха дълги позиции в Япония.

Последна актуализация: 05:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още