2013 година скоро ще бъде история. Вижте какво се случи през последните 12 месеца в специалната селекция на Investor.bg Бизнесът 2013. Предлагаме Ви поглед върху най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот на България и света.
Дори и за непредубедените пазарни наблюдатели на фондовите борси в САЩ е видима една няколкогодишна тенденция, която бе затвърдена и през 2013 г. – възходът на технологичните и финансовите акции. Гаранция за това са резултатите на индексите iShares Technology ETF и iShares Financials ETF, които отчетоха ръстове от съответно 26,13% и 33,61%.
Финансовите акции и институциите, които стоят зад тях, обикновено не предизвикват много вълнение в дребните и средни инвеститори. Представянето на сектора през предходната година обаче бе всичко друго, но не скучно.
Най-същественият двигател на ръста на пазарната капитализация на сектора бе глобалното икономическо възстановяване, в частност това в САЩ. Банковият сектор отчете по-високи приходи, което провокира спад на лихвите за физическите и юридическите лица. С оглед на ускоряването на икономиката компаниите се нуждаеха от повече капитал, за да инвестират в нови машини и да наемат повече служители. По същия начин, възстановяването на цените на жилищата стимулира повече хора да купуват имоти, което намери отражение в повишаването на броя на ипотеките.
Друга причина за силното представяне на финансовия сектор бе постепенното замиране на негативите от катастрофата през 2008 г. Много компании за финансови услуги бяха обременени със значителен контрол от регулаторните органи по повод агресивните практики на кредитиране по време на жилищния балон и изопачаването на риска от търговията с ценни книжа. Голяма част от делата вече са в историята, което елиминира много от несигурността за инвеститорите и премахна една от основните пречки пред доброто представяне на сектора.
Технологичните акции също се радват на добра серия през 2013 г. Подобно на финансовите компании, тези от hi-tech браншa се възползваха умело от подобряването на икономическите перспективи. Дружествата бяха все по-склонни да инвестират в обновяване на инфраструктурата си и да стимулират разработването на нови технологични изненади за потребителите, което запази покачването на приходната им част стабилно.
В допълнение, потребителските разходи като цяло продължиха да се покачват, което подпомогна търсенето на електроника и други високотехнологични компоненти.
Технологичният сектор затвърди и тенденцията да гравитира около една шепа пазарни лидери, като Facebook и Google. Когато тези компании се справят добре, каквато бе ситуацията през тази година, те са склонни да покачват производителността на целия сектор.
Гаранция за доброто представяне на hi-tech секторa е присъствието на шест компонента на технологично ориентирания NASDAQ Composite в топ 10 на акциите в САЩ. Инвеститорите, които запазиха доверие в тези дружества въпреки тежките времена в последните пет години, несъмнено могат да се похвалят с една безкрайно успешна 2013 г.