IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Колко струва един професор?

Проучване показва разликите в заплащането в университетите по света

14:46 | 17.11.13 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Колко струва един професор?

„Много страни следят заплащането на преподавателите в училищата, но не и на тези в университетите“, отбелязва Алтбах в интервю. Според него в академичните среди заплатата продължава да е тема табу.

Екипът е бил особено изненадан от данните за Етиопия. Средната месечна заплата на преподавател в университет там е 1207 долара, а страната се нарежда четвърта отдолу нагоре в класацията за най-добре платени академици. От друга страна това е 23 пъти повече отколкото средната заплата в страната, в сравнение със САЩ, Германия или Австралия, където учените получават около два пъти колкото средната заплата. Това показва, че академичните среди в Етиопия са много по-ценени.

Русия е единствената страна, в която преподавателите получават по-малко от средния БВП на глава от населението. Алтбах е категоричен, че руснаците са имали наистина добра университетска система, която до голяма степен днес е унищожена.

„Руското правителство иска да знае защо не може да задържи учените си. Това изследване показва, че причината е в ниското заплащане“, твърди Алекс Ъшър, президент на канадската компания за проучвания Higher Education Strategy Associates. Според него много правителства не си дават сметка за тези проблеми.

Русия не е единствената страна, в която учените печелят значително по-малко, в сравнение с другите професии, които изискват подобно образование. В Казахстан преподавателите получават наполовина по-малко от колегите си с подобна квалификация.

Авторите на проучването предупреждават, че Япония, Германия, Израел и САЩ все по-трудно ще привличат млади таланти, освен като не повишат заплатите, които са склонни да им предлагат.

В Германия академичната работа е станала много по-малко привлекателна, тъй като заплатите са значително по-ниски от тези в промишлеността или в държавната администрация.

Една от често срещаните стратегии за справяне с тази ситуация е тази, прилагана в Китай. През 90-те години професорите в Шанхай са се принуждавали да стават консултанти, така че да могат да издържат семействата си. В Русия учените печелят допълнително от частни обучения в отделни институции или бизнес училища.

Друга често срещана тенденция по цял свят е преподавателите да работят на непълно работно време и да им се плаща на час. Например в Латинска Америка 70 на сто от преподавателите са на непълен работен ден.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:55 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 1
forum_rookie
преди 10 години
bgMan, в академичните среди е добре известно, че има много като описания от теб "юнак", някои от тях се виждат с просто око. Какво да кажем за сегашния ректор на УНСС, за когото се разшумя наскоро? За съжаление, колегията ни е доста инертна, а и борбата с тези *** никак не е лесна. Смислените академични хора не залитат по административни и всякакъв друг вид "вътревидови" боричкания, а искат да бъдат оставени да си гледат научната работа на спокойствие. Което не се случва, системата е оставена на (или под) санитарния финансов минимум. Младите кадърни хора бягат от нас заради липсата на пари, както за заплати, така и за самата работа. Нещо друго: не съм имал предвид да се припознаваш сред споменатите от мен "отворковци". Имах предвид, най-общо казано, т. нар. "елит" на т. нар. "преход". Вече 24 години не мога да разбера кое му е "елитното" на този "елит".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 1
bgMan
преди 10 години
......В министерството на образованието е известен най-вече с доносите и мръсотиите си. Но е връзкар защото е от наш'те (разбирай ченге от ДС) и никой не може да направи каквото и да е за да отговаря пред когото и да било за мръсотиите си.Моите уважения към всички достойни и способни хабилитирани лица..... НО понеже системата Ви не може да се изчисти от подобни *** затова не се изненадвайте за напрежението, което се натрупва срещу съсловието Ви по вина на някои долни низки твари с научни степени (степени понякога давани единствено по идеологически и политически съображения за целите на ДС).Приятен ден и успешна кариера!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 3
bgMan
преди 10 години
Щом си човек с достойнство и не пречиш на другите ще те уважавам.За да не изглеждам като тези, които си описал в поста си ще дам по-конкретно инфо, от което да е видно защо мисля така.Мой роднина (млад професор) и няколко други познати млади докторанти са жертва на един такъв ***, ректор на Университета по хранителни технологии. Ректора е много известен преди всичко с доносите и мръсотиите, които прави срещу всеки един служител на университета, който не участва в неговите корупционни схеми. Изключително арогантен човек, който знае само български и руски език и му е некомфортно да ползва интернет, защото илюстрира колко е изостанал с реалността но има изписани огромно количество доноси и клевети към толкова много млади, способни и талантливи хора че ако споделя мащаба ще изглежда нереално. В министерството на образованието е известен най-вече с доносите и мръсотиите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 6
forum_rookie
преди 10 години
bgMan, познавам хабилитирани лица у нас, рожби на българо-съветската дружба, които хич, ама хич не са ***. И никак не са малко на брой. Има у нас и хабилитирани лица, които не са рожби на българо-съветската дружба, и също хич, ама хич не са ***. И те никак не са малко на брой. Проблемът и на едните, и на другите, е, че на върха на обществото у нас изпълзяха едни отворковци, които решиха, че са компетентни да преценяват колко струват учените хора. И понеже въпросните отворковци нямат нищо общо със знанието, гледат на учените като на тор.П.С. Декларирам, че съм хабилитирано лице (или хабилитиран за*дн*ик, ако предпочиташ) и не съм рожба на българо-съветската дружба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 5
bgMan
преди 10 години
Половината хабилитирани лица у нас са ***, рожби на българо-съветската дружба.Не само че не струват нищо но и арогантно прогонват от страната всеки талантлив и способен млад докторант, в който се усъмнят че по някакъв начин застрашава поста, който заемат.В развитите страни си имат ниво, обществени морални и поведенчески норми затова е нормално да ги ценят и да им плащат повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
sioko
преди 10 години
В щатите да си професор е призвание не е самоцел, едва ли Кругман, Рубини, Мишкин, Стиглиц разчитат на заплатите си от университета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 1
melon
преди 10 години
Не е само в бг, но не това имах предвид:)http://en.wikipedia.org/wiki/Docent
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
Avalaon
преди 10 години
И къде ще видиш, като такава титла има само в бг ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 1
melon
преди 10 години
По-интересното е да видим колко струва един доцент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още