IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Откъде ще дойде тласъкът за глобален икономически растеж?

Или кой модел за свободна търговия би могъл да благоприятства ръста на работните места по света

17:56 | 13.10.13 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Откъде ще дойде тласъкът за глобален икономически растеж?

Поглеждайки към срещата на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Индонезия, няма как пазарните наблюдатели да не си зададат този очевиден въпрос. Отговорът му обаче далеч не е ясен за повечето от тях.

Откъде ще дойде растежът? САЩ едва сега започват да се възстановяват, Европа се стабилизира бавно, а Китай забавя израстването си – да, светът очевидно се нуждае от по-голям растеж. На фона и на продължаващата висока безработица в САЩ и Европа по-свободната търговия и инвестиции биха могли да създадат стотици хиляди нови работни места.

Кой модел за свободна търговия би могъл обаче да благоприятства покачването на работните позиции?

САЩ се застъпват за Транс-тихоокеанското партньорство (ТТП), изключващо Китай. Китай от своя страна пък настоява за Всеобхватното регионално икономическо партньорство (ВРИП), което изключва САЩ.

Същевременно в играта все още е и Световната търговска организация (СТО), която се опитва да поддържа Кръга преговори Доха живи. И най-накрая, разбира се, е АТИС.

Истината е, че големият въпрос не е кой модел теоретично е най-добър, а по-скоро кое търговско споразумение може да се осъществи на практика. Всички търговски договори, включително и по-големите и амбициозни, се договарят между отделните правителства. А политиката е изкуството на постиженията.

ТТП изглежда най-близо до сключване на сделка с оглед на наложения срок за приключване на преговорите до края на годината. В последните три години преминаха цели 19 кръга от преговори. Търговският представител на САЩ Майк Фроман заяви по време на срещата на върха на АТИС, че министрите на търговията от 12-те страни, участващи в ТТП, ще проведат своята 20-та среща през декември с намерение за постигане на сделка. Независимо дали и как това ще се случи обаче едно е ясно – САЩ ще е основната движеща сила в един подобен съюз.

С оглед обаче на политическата битка във Вашингтон одобрението може и да не дойде в скоро време. На всичкото отгоре от историческа гледна точка републиканците са представителите на свободната търговия. Те са и тези, които прокарват подобни законови поправки. Би било твърде неочаквано подобен съюз да бъде подкрепен в мандата на Обама, особено на фона на продължаващите дебати за тавана на дълга и за корекцията на здравната реформа.

Междувременно 12-годишният Кръг преговори в рамките на СТО напоследък не дават резултати. Срещата, насрочена за декември в Бали, се надява да постигне частична сделка за това, което се нарича Doha Lite – стриктно съсредоточаване върху продоволствената сигурност и намаляване на бюрокрацията в рамките на съюза. По оценки на СТО това би могло да прибави около 1 трлн. долара свеж растеж. Последните сигнали за постигане на сделка обаче не са особено обнадеждаващи.

Ами АТИС? Организацията има за цел да се постигнат така наречените ''Цели от Богор'' – свободна търговия сред развитите членове към 2010 г. и сред развиващите се към 2020 г. Графикът им обаче изостава, като средните прогнози за икономическия растеж бяха занижени чувствително в последните месеци.

Остава ВРИП – предложението на Китай. Въпреки че в рамките на споразумението ще влязат страни с по-нисък стандарт, които ще заложат и на известено запазване на протекционизма, планът на Китай все още остава постижим.

Стартиралото в края на 2011 г. ВРИП е една година по-младо от ТТП, но вече включва някои от най-големите страни – 10-те страни членки на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), както и Япония, Индия, Южна Корея. Организацията обаче, разбира се, е доминирана от Китай.

С други думи, краткият отговор на първоначалния въпрос за очакванията откъде ще дойде глобалният растеж е пред очите ни. Той вече се случва. Процесът неминуемо ще окаже натиск върху САЩ, като първата по сила икономика в света в най-скоро време ще сложи ред в собствената си къща.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
Pyramid
преди 11 години
Интересно, защо толкова държат на самия растеж в парично изражение, като парите се очертава още да се обезценяват? Вярно, лесно се измерва такъв растеж но, живее ли по-добре от това популацията на двуногите?Нещо не съм убеден. Тогава? не е ли по-лесно да се концентрират усилията върху нещо по-просто, в собствения обсег на правителствата, вместо вечно да опитват да гадаят ама ще има или няма да има и тази година проценти в плюс над БВП-то? Него, милото, никой досега не го е нито виждал, нито пипвал, не може да се нито яде, нито пие, нито да се облечеш с него...За нищо не служи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Дo (-) - ако не е чувал за ФЕД и дейноста му, да се информира какво започна да прави в САЩ от началото на миналата година И какъв е резултата на пазара на имоти към момента!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
iivanoff
преди 11 години
манипулация центрофуга + леко намаляне на регулационния натиск в/у пазариТЕ и доверчивите маймуни са готови за нов ЪП :))) - това е на макро ниво, а иначе, на микро - някой "нобелов лауреат" ще ви обясни в някоя последваща статия как подробно ще стане... от самосебе си де, те понеже получават официални награди, подреждат света само по официално приетия начин... ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още